آمریکا و ایران برای مذاکرات اتمی وین آماده می‌شوند

حق نشر عکس isna
Image caption وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، سرپرست هیات آمریکایی را برعهده دارد

آمریکا اسامی هیات نمایندگی خود در دوره جدید مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ که قرار است این هفته در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود را اعلام کرده است.

بنا بر بیانیه روز یکشنبه وزارت امور خارجه ایالات متحده، وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، سرپرست هیات آمریکایی را برعهده دارد.

همچنین مقام‌هایی از وزارت دارایی و شورای امنیت ملی آمریکا در این گفتگو‌ها شرکت خواهند داشت.

قرار است که دور جدیدی از گفتگوهای ایران و و گروه ۱+۵ رسما از روز سه شنبه (۸ آوریل) در وین برگزار شود.

پال ارواین، مدیر دائره پیشگیری از اشاعه تسلیحات کشتار دسته جمعی شورای امنیت ملی ایالات متحده و ریچارد نفیو، معاون هماهنگ کننده امور تحریم‌ها وزارت امور خارجه آمریکا، نیز در وین حضور خواهند داشت.

هم زمان، رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، روز دوشنبه در راس هیات ایرانی عازم وین خواهد شد.

کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طرف گروه ۱+۵ هدایت روند مذاکرات قدرت‌های بزرگ با ایران را برعهده دارد.

هفته پیش، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در سطح کار‌شناسی، در مقر سازمان ملل متحد در وین انجام شد.

هم زمان با ادامه گفتگو‌ها، دولت آمریکا روز جمعه برای اولین بار در چند دهه گذشته، به شرکت هواپیماسازی بوئینگ اجازه فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران را داد.

جنرال الکتریک، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان موتور و قطعات هواپیما هم اعلام کرد که اجازه یافته است برای تعمیر هواپیماهای ایرانی اقدام کند.

صدور مجوزهای تازه از سوی وزارت دارایی آمریکا برای این شرکت‌ها، در چارچوب توافق ماه نوامبر گذشته بین ایران و قدرت‌های بزرگ انجام شد.

مطابق توافق نامه ژنو، ایران متعهد شده است در برابر حذف برخی از تحریم‌ها و توقف وضع تحریم‌های جدید، غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را متوقف کند و پیشرفتی به برنامه‌ها و تاسیسات هسته‌ای‌اش ندهد.

طرفین توافق کردند که در ظرف شش ماه به یک توافق جامع برای حل و فصل نهایی مناقشه اتمی دست پیدا کنند.

مطالب مرتبط