سنای آمریکا طرح منع ورود ابوطالبی را تصویب کرد

حمید ابوطالبی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ابوطالبی می گوید هرچند عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده اما نقشی مستقیم در گروگانگیری نداشته است

سنای آمریکا طرحی را که حمید ابوطالبی نامزد ایران برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل را از ورود به آمریکا منع خواهد کرد بعد از ظهر دوشنبه طی یک رای گیری شفاهی به اتفاق آرا تصویب کرده است.

آقای ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران است و ایران هنوز نامزدی او را رسما اعلام نکرده است.

پیش از این مقام های وزارت خارجه آمریکا انتصاب احتمالی او به سمت نماینده جدید جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را مایه نگرانی خوانده بودند.

گفته می‌شود که آقای ابوطالبی عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده که در حمله به سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ و گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی دست داشتند. آن گروگان گیری برای ۴۴۴ روز ادامه داشت.

دولت آمریکا گفته که نگرانی اش از ماموریت احتمالی آقای ابوطالبی را با ایران در میان گذاشته است.

روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که دولت آمریکا در ماه های اخیر از پیش بردن روند صدور ویزا برای آقای ابوطالبی خودداری کرده است.

آقای ابوطالبی می گوید که با گروه دانشجویان پیرو خط امام کار می کرده اما نقشی مستقیم در گروگانگیری نداشته و مترجم گروه بوده است.

دولت آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل، به جز در موارد بسیار استثنایی، به نمایندگانی که کشورهای عضو سازمان ملل نامزد می کنند ویزا می دهد.

طرح سنا را تد کروز، سناتور جمهوری خواه از ایالت تگزاس، مطرح کرده بود.

به گزارش واشنگتن پست آقای کروز در سخنانی گفت: "قابل تصور نیست که ایالت متحده تحت عنوان پروتکل دیپلماتیک بین المللی مجبور به میزبانی شخصی خارجی شود که بی توجهی فوق العاده ای به وضعیت دیپلمات هایی که در کشور او مستقر بودند نشان داده است. این شخص به اذعان خودش یک تروریست است."

تد کروز از چهره های جنجالی در سنای آمریکاست و به اظهارات تند در مورد مخالفانش شهرت دارد.

سایر سناتورها قبلا در نامه ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا آقای ابوطالبی را از "توطئه گران اصلی" در بحران گروگان گیری سفارت آمریکا توصیف کرده اند و نامزدی او را "سیلی به صورت آمریکایی هایی است که گروگان گرفته شدند" خوانده اند.

طرح سنا اکنون باید به تصویب مجلس نمایندگان و بعد برای اجرا به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد.

آقای کروز پیشتر با تغییراتی در این طرح موافقت کرد که براساس آن فقط افرادی از ویزا محروم خواهند شد که معلوم شود در فعالیت های تروریستی، جاسوسی یا تهدید علیه امنیت ملی دست داشته اند.

هرچند دولت آمریکا ظاهرا روند صدور ویزا برای آقای ابوطالبی را پیش نبرده اما هنوز ویزای او را رد نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هفته پیش گفت که نمی تواند در مورد نتیجه درخواست احتمالی ویزای دیپلماتیک برای معان سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران، گمانه زنی کند.

سخنگوی این وزارتخانه گفته است: "ما به عنوان میزبان سازمان ملل، طبق توافقی که با این سازمان داریم، جز در موارد محدود، موظفیم که برای نمایندگان معرفی شده توسط دولت های عضو سازمان ملل ویزا صادر کنیم".

آقای ابوطالبی در گذشته سفیر ایران در ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز بوده است.

مطالب مرتبط