بررسی روزنامه‌های صبح تهران - سه‌شنبه ۱۹ فروردین

روزنامه های امروز صبح تهران که برای چهارمین روز سه تای از آن ها منتشر نشده اند، در عین خبر دادن از تهدید های اقلیت مجلس و طرح صد امضایی شان برای توقف مذاکرات هسته ای از پیشرفت مذاکرات ایران و کشورهای پنج به اضافه یک نوشته و مژده داده اند که با اضافه شدن افراد جدیدی به هیات مذاکره کننده بزودی طرح نهایی توافق ها آماده شود.

توقف مذاکرات چرا

حق نشر عکس b
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق با تاکید بر این که بعید به‌نظر می‌رسد که مجلس موافق به تعلیق‌درآوردن مذاکرات هسته‌ای باشد نوشته نمایندگان امضا‌کننده در حقیقت به غربی‌ها می‌گویند که اگر ما با سیاست‌های

شما در قبال کشورمان موافق نباشیم از مذاکرات هسته‌ای به‌عنوان یک اهرم استفاده می‌کنیم و آن را متوقف می‌کنیم.

این استاد دانشگاه پرسیده: ممکن است فردا اتحادیه اروپا یا یکی از قدرت‌های اروپایی یا آمریکا تصمیم دیگری در مورد ایران اتخاذ کنند که ما آن را نپسندیم آیا باز سر وقت مذاکرات هسته‌ای برویم و آن را متوقف کنیم؟ یا حتی بدتر برخی توافقاتی را که قبلا انجام داده‌ایم کان لم یکن تلقی کنیم؟ آیا این رفتاری درست، اطمینان‌ساز و اصولی در عرصه بین‌المللی است که ما هر بار که با غربی‌ها دچار مشکل شویم برویم سراغ مذاکرات هسته‌ای؟

در ادامه مقاله شرق آمده: قطعنامه مصوب پارلمان اروپا در حقیقت سند چشم‌انداز راهبردی است. ممکن است ما با بسیاری از بندهای آن مخالف باشیم. راهبرد مطلوب این نیست که برویم به سر وقت مذاکرات هسته‌ای بلکه راه‌حل اصولی آن است که همچون خود معضل هسته‌ای، مسوولانه بنشینیم و با طرف غربی در خصوص بندهایی که با آن مخالف هستیم مذاکره کنیم.

اعتماد مصاحبه ای دارد با غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب سازندگی که وی بر ادامه حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی تاکید کرده و از جمله به صبا آذرپیک گفته است: ممكن بود ديگر كشوري نماند كه حالا بگوييم اصلاح‌طلبان بايد قدرت را در دست داشته باشند يا اصولگرايان.

به گفته شهردار پیشین تهران: عده‌يي حاضرند براي اختلاف نظر با هاشمي، دست به هر كاري بزنند. در حالی که اگر اينها با اسم اصلاح‌طلب مشكل دارند اصلا گروهي بيايند و بگويند ما اصولگراييم اما در عمل با درك درست كشور را اداره كنند، ما راضي خواهيم بود.

و سرانجام این نظر که : اصلاح‌طلب‌ها نبايد روحاني را ترك كنند. همان‌طور كه هيچ اصلاح‌طلبي نمي‌تواند بگويد كه ما در دوره خاتمي تمام برنامه‌هاي كلان و جزيي وي را قبول داشتيم. اگر بترسيم و بگوييم كه خيلي اسم روحاني را نياوريم و زياد هم نزديك اين دولت نشويم چون ممكن است اين دولت خراب كند، يك جاي كارمان مي‌لنگد. اين طور نمي‌شود كه فقط در برد شريك باشيم و در شكست ترك‌شان كنيم.

غیبت سه روزنامه

امروز، چهارمين روزي است كه سه روزنامه خبر، تهران امروز و تابناك چاپ نشدند و هر سه روزنامه با يك دليل مشترك؛ كاغذ و پول ندارند.

اعتماد از قول مديرمسوول روزنامه تهران امروز نوشته دليل عدم انتشار، تامين نشدن كاغذ براي چاپ روزنامه بوده است و درباره تعطيلي روزنامه فقط مي‌توانم بگويم كه هيچ چيز مشخص نيست. متاسفانه امكان تهيه كاغذ مورد نياز براي چاپ روزنامه براي ما وجود نداشت.

وزارت ارشاد اعلام كرده كه دليل چاپ نشدن روزنامه خبر عدم تامين هزينه‌هاي روزنامه بوده است. شرايط روزنامه تابناك هم مطابق روزنامه خبر و تهران امروز است.

اعتماد نوشته: مهم‌ترين نكته بيكار شدن خبرنگاران اين روزنامه است كه با توجه به شرايط سخت اقتصادي بايد در اين شرايط كاري دنبال تحريريه تازه‌يي براي كار باشند نوشته براساس فهرست يارانه دريافتي مطبوعات در شش ماه اول سال ۹۲ روزنامه تهران امروز، ۱۲۴ ميليون تومان يارانه دريافت كرده است. روزنامه تابناك يكي دیگر از اين سه روزنامه تعطيل شده براي شش ماه خود ۹۲ ميليون تومان دريافت كرده، روزنامه خبر هم که يارانه دريافت نکرده خبر ورزشي اش، ۶۷۵ ميليون براي شش ماه دريافت كرده است.

حق نشر عکس b
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

بازگشت احمدی نژاد

ابتکار در گزارش اصلی خود با عنوان «احمدی نژاد در قامت رقیب با اصولگرایان» نوشته محمود احمدي نژاد اگرچه تا چندي پيش ترجيح داده بود سکوت کند، اما به نظر مي‌رسد که تحرکات خود را آغاز کرده است. وي اگرچه در آخرين ماه‌هاي رياست جمهوري اش به همراه يار گرمابه و گلستانش؛ اسفنديار رحيم مشايي، با طرح برخي شعارهاي ملي گرايانه چشم به جلب آراي بدنه اصلاح طلبان داشت، اما ميان رفتار وي و اصول اصلاح طلبي آن قدر فاصله وجود داشت که موفق به اين کار نشد.

به نوشته این گزارش: اکنون که او قصد بازگشت به فضاي سياسي دارد، جامعه هدف او بدون ترديد بدنه اصولگرايي خواهد بود و اين بدان معناست که محمود احمدي نژاد يک بار ديگر مانعي بر سر راه اتحاد در اردوگاه اصولگرا خواهد شد. او يک بار ديگر آمده است تا جناح سابقا دوست را به هم بريزد. فرمان اين تصميم را غلامحسين الهام اعلام داشت و گفت: دوستان احمدي نژاد بايد با وجود اختلاف با هم کار کنند ما يک مشکلاتي داريم، تحريکات، حساسيت ها، مشکلات اخلاقي، حسادت‌ها، تنگ نظري‌ها و … وجود دارد، ضمن اينکه ممکن است از نظر تحليلي هم ايراد وجود داشته باشد

مهشيد ستوده هم در اعتماد گزارش داده که: يارانش دست به كار شده‌اند. چمدان بازگشت بسته‌اند و خيلي زودتر از آنچه تصور مي‌شد قصد جوانه زدن مجدد در خاك سياست را دارند. «ميوه سوم تير» حالا باز هم از اسم «سوم تير» مي‌خواهد به عرصه سياست بازگردد. «ميوه‌يي» كه خيلي زود باغبانانش از پرورش آن نادم شدند و عبور از او را كليد زدند.

امير فضل الهي در ستون طنز ابتکار از قول محسن کوهکن نوشته اصولگرايان بدون قيد وشرط آغوش خود را براي احمدي نژاد باز نمي‌کنند و بر این سخن نائب رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري افزوده: درست است.کلا گشودن آغوش بدون قيد وشرط ممکن نيست. حتي پريدن در آغوش کسي هم شرط دارد. همين طوري نيست وگرنه هر کس هر جا يک آغوش باز ببيند، ممکن است که بپرد و آن را اشغال کند.

طنزنویس افزوده: البته رئيس جمهور سابق خودش در بغل کردن افراد سابقه طولاني دارد، آن هم بدون هيچ قيد و شرطي. حتي بدون اينکه زبان طرف مقابل را هم بداند.عکس هايش هم موجود است. سخنان اين فعال سياسي اصولگرا البته ناظر به اتفاقاتي است که پيش از اين ميان محمود احمدي نژاد و آغوش اصولگرايان گذشته است. تقرببا 10 سال پيش به ناگهان اصولگرايان بچه‌هاي توي آغوش خود را دور انداختند و محمود احمدي نژاد را بغل کردند.هرچه بچه‌هاي دور انداخته گريه کردند و که بابا ! مامان! ما بچه شمائيم به خدا. گوش نکردند که نکردند.

در انتهای طنز ابتکار آمده: کم کم آن طفل بزرگ شد و خودش احساس کرد که آغوش اصولگرايان کوچک است. اين بود که به زور آغوش را باز کرد و پايين پريد و رفت.حالا هم معلوم نيست که آيا مي‌خواهد که به اين آغوش برگردد يا نه،که براي بغل کردنش قيد وشرط هم مي‌گذارند.

یارانه ها: چاره ای نبود

شادی خوشکار در گزارشی در شهروند نظرات چند صاحب نام را منعکس کرده چنان که کامبیز درم‌بخش طراح و کاریکاتوریست گفته: مشکل این بود که چندین‌برابر یارانه‌ای که به آدم‌ها می‌دادند در جاهای دیگر خرج می‌شد و ملت بدهکار هم شدند. هرکس چندین‌برابر پولی که می‌گرفت به سبب گرانی در جاهای دیگر باید پرداخت می‌کرد. طرح جدید کار درستی است.

کامبیز نوروزی حقوقدان به شهروند گفته: شیوه اجرایی طرح هدفمندی در دولت گذشته به شکلی بود که میراث بسیار دردناکی را برای جامعه و اوضاع اقتصادی ایران برجا گذاشت. باید در نظر داشته باشیم که دولت کنونی درگیر شرایط دشواری است. چیزی که از دست کسی برمی‌آید این است که اگر امکانش را دارد از دریافت یارانه انصراف بدهد بلکه دولت بتواند با مشارکت مردم این وضع سخت و بحران سنگین را که میراث دولت قبلی است حل کند.

حق نشر عکس b
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

سعيد ليلاز در مقاله ای در اعتماد با این تاکید که باید موقعیت دولت را درک کرد نوشته: اما با وجود اينكه مخالف ترساندن مردم يا اجبار آنها به انصراف از دريافت يارانه‌ها هستم، موقعيت دولت را كاملا درك مي‌كنم و مي‌دانم كه دولت با ۱۲ تا ۱۵ هزار ميليارد تومان كسري بودجه مواجه است و با به كارگيري هر ۱۰۰۰ ميليارد تومان از اين كسري در حوزه‌هاي توليد، بهداشت و آموزش و پرورش مي‌تواند چندين كار مفيد براي مردم انجام دهد. با وجود اينكه تخصيص يارانه به طبقات مرفه جامعه را مغاير روح پرداخت يارانه‌ها مي‌دانم اما معتقدم كه دولت نبايد از حد و حدود انصراف اختياري خارج شود.

به نوشته این اقتصاددان: تصور نمی رود روشی که دولت قصد دارد در پیش گیرد منجر به ايجاد يا افزايش بي‌اعتمادي نسبت به دولت شود.پايگاه‌هاي اجتماعي و مردمي آقاي روحاني بسيار نيرومند است و آن هم به اين دليل است كه سياست‌هاي درست انجام شده و عملكرد خوب دولت نسبت به عملكردهاي ضعيف آن بسيار پررنگ‌تر است.

مردم حق خود می دانند

دنیا عیوضی در شرق نوشته: تاکنون به بیش از ۷۷ میلیون‌نفر از شهروندان ایرانی یارانه پرداخت شده است که بیش از 2‌میلیون آن مرده یا بیرون از ایران زندگی می‌کنند. حجم پولی که هرماه روانه حساب‌های مردم می‌شود، پول‌های سرگردان را به‌همراه آورده است.عده‌ای یارانه را حق خود می‌دانند که سرانجام و بعد از مدت‌ها از سوی دولت به آنها داده شده است.

گزارش شرق سپس نظر پوران درخشنده کارگردان سینما را منعکس کرده که گفته:

پرداخت یارانه‌ها شروع خوبی نداشت، از دولت سابق شروع شد از همان ابتدا با اشکالاتی مواجه بود و اینک من موافقم که این مبلغ به اقشار کم‌درآمد و نیازمند جامعه پرداخت شود و کسانی که توان مالی بیشتری دارند از دریافت آن انصراف دهند.

علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما هم به شرق گفته آنچه مسلم است فاصله غنی و فقیر در جامعه ما آنقدر زیاد است که بدون تردید پرداختن یارانه به اغنیا یک کار عبث و بیهوده است و گرفتن یا نگرفتنش چندان تفاوتی برای آنها ندارد. در عین حال پرداختن به فقرا و ضعفا یک مبحث ضروری است. نکته آنجاست که ضعفا رسیدگی بیشتری نیاز دارند که اصلا نمی‌دانیم با این میزان یارانه تغییری در حال آنها ایجاد می‌شود و لازم است که اغنیا هم برای کمک به اقشار کم‌درآمد به‌طور منطقی کاری انجام دهند.

طرحی غلط و غیرعلمی

مرتضي عزتي در قانون نوشته: در حالي دولت يازدهم خود را آماده اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها مي‌كند كه تجربه نشان داده است در هيچ كجاي دنيا اجراي هيچ برنامه‌اي در شرايط ناپايداري سبب بروز اتفاقات مثبت و ايجاد پايداري در حوزه اقتصاد نشده است . اصلا مي‌توان اين را يكي از اشتباهات بزرگ سياستمداران كشورمان دانست كه بدون توجه به تجربيات علمي‌و عملي ديگركشورها، در فضايي انتزاعي همواره دست به عمل مي‌زنند و معتقدند، "مي‌توانند" در حالي كه تجربه عملي نشان داده است كه "نمي‌شود”.

به نوشته این اقتصاددان: اجراي هر طرحي در شرايط تنش اقتصادي مي‌تواند به تشديد تنش و بروز مشكلات جديدتر منجر شود . با اين نگاه مي‌توان اين نكته را نيز در نظر داشت كه فاز يك هدفمندي يارانه‌ها نيز به همين دليل دستاوردي نداشت . البته در بررسي دقيق بايد گفت دستاوردهاي منفي اجراي اين طرح بسيار بيشتر از دستاوردهاي مثبت آن بود و حالا در سال ۹۳ نيز در حالي دولت يازدهم مي‌خواهد فاز دوم را به اجرا بگذارد كه اقتصاد همچنان بي‌ثبات است و از مشكلات فراواني رنج مي‌برد.

سعید معیدفر هم در آرمان نوشته: مردم ایران پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و در بسیاری موارد در آخرین لحظه در مورد موضوعی تجدیدنظر کرده‌اند و تصمیمی بر خلاف پیش‌بینی‌ها گرفته‌اند. با این پیش فرض، پیش‌بینی رفتار مردم در هنگام پرکردن فرم‌های خود اظهاری یارانه‌ها قابل پیش‌بینی نیست. از طرفی دیگر اعتماد یک رابطه دو طرفه است.

به نوشته این جامعه شناس: اگر دولتمردان از مردم توقع دارند که در پر کردن فرم‌های دریافت یارانه‌ها راستگو باشند یا اینکه به صورت کلی از دریافت یارانه انصراف بدهند باید خود پاسخگو باشند که تا به حال چه رفتاری داشته‌اند که استحقاق اعتماد مردم را داشته باشد.

مشکل اصلی مردم شناسایی شد

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون یک فیلمبرداری را مجسم کرده که خبرنگار از کسی می پرسد: بفرمایید در حال حاضر مشکل اصلی شما در زندگی چیه؟ و او جواب می دهد دیدارهای مشکوک و نوروزی برخی از مسئولان فرهنگی دولت با محمد خاتمی که در راستای پروژه احیای خاتمی توسط محافلی خاص پیگیری می‌شود مشکل اصلی ما در زندگی است.

حق نشر عکس b
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

خبرنگار همین سوال را از نفر دوم می پرسد و وی جواب می دهد: من دو تا پسر دارم که یکیش بیکاره اون یکی هم به از شما نباشه معتاده. یه دختر هم دارم که سی سالشه ولی ازدواج نمی‌کنه می‌گه من جهیزیه ندارم روم نمی‌شه. خبرنگار می پرسد:- با وجود این مشکلات چه درخواستی از مسئولان دارید؟ و زن جواب می دهد: من خواهش می‌کنم از مسئولان، تقاضا می‌کنم، التماس می کنم که نگذارند کسانی که از خارج مخصوصا از اتحادیه اروپا به کشور می‌آیند با عناصر مسئله‌دار دیدار داشته باشند.

نفر سوم هم می گوید این که آقای سریع‌القلم وقتی خارج می‌رود چرا کراوات می زند؟ دل ما خون می‌شود واقعا. و در این لحظه یکی از آقایان اصولگرا با عجله وارد صحنه می‌شود و خانم و آقای مصاحبه‌شونده را با بیان این که «کارتون خوب بود، بعد از ظهر برای تسویه حساب بیاین دفتر من» از محل دور می‌کند. جلوی دوربین قرار می‌گیرد و با لبخندی رضایت‌بخش می گوید: با یاری خدا و هوشیاری ملت بزرگ ایران توانستیم بار دیگر مشکلات و معضلات اساسی کشور را شناسایی کنیم .