بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۰ فروردین

حق نشر عکس Iran Daily
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

روزنامه‌های امروز صبح تهران در حالی خبر از آغاز اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها داده‌اند که در آن انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی، مهم‌ترین تفاوت با یارانه‌های دولت سابق است‫.‬

این روزنامه‌ها در مقالاتی مخالفت و موافقت صاحب‌نظران را با تصمیم دولت اعلام کرده و در عین حال نوشته‌اند که امید به بهبود شرایط اقتصادی زیاد نیست.

پایان بخشی از مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۵+۱ بخش دیگری از مطالب و گزارش‌های روزنامه‌های امروز را به خود اختصاص داده است.

چرا وین ۳ مهم است؟

حمیدرضا آصفی در مقاله‌ای در آرمان‌ نوشته: مذاکرات وین ۳ از آن جهت حائز اهمیت است که نکات مثبت و نگرانی‌های بسیار زیادی در خصوص ادامه گفت وگو‌ها وجود دارد.

به نوشته این مقاله: وضعیت و جایگاه بین‌المللی ایران، موضوع سوریه به نحوی که پیش رفته و تحولات اوکراین می‌تواند شرایط مذاکرات را بهتر از گذشته کند. منازعه یا رقابت و اختلاف جدی میان آوردگاه غرب و روسیه به وجود آورده در نهایت به سود ایران است.

مهدی مطهرنیا در مقاله‌ای در قانون‌ اظهار نظر کرده که: مذاکرات وین مثبت و شکننده است. با توجه به پیش‌نیازهای سیاسی و اقتصادی در جهت رساندن این پرونده از سوی دو کنش‌گر مرکزی و اصلی یعنی ایران و آمریکا به یک توافق‌ نهایی و تلاش دولت‌های حاکم بر تهران و واشنگتن چشم‌انداز مذاکرات را می‌توان مثبت دید چرا که هر دو دولت اراده لازم برای دستیابی به یک توافق را دارند.

به نظر این کارشناس مسایل بین‌الملل: شکننده‌بودن نیز برمی‌گردد به این که محافظه‌کاران و نیروهای افراطی کشورهای درگیر مذاکرات توان به ناکامی کشانیدن مذاکرات را دارند و اگر بستر مناسب فراهم شود و تعللی صورت گیرد آن‌ها با تمام توان درصدد اتمام مذاکرات و بازگشت به فضای متخاصم گذشته خواهند بود.

داستان سفیر ایران و مصوبه سنای آمریکا

علی خرم، دیپلمات سابق، در مقاله‌ای در شرق‌ با اشاره به اثر منفی گروگان‌گیری و اشغال سفارت آمریکا در تهران در ذهن آمریکایی‌ها نوشته: مثال‌ها فراوان است که به برخی دیپلمات‌ها یا همراهان رییس‌جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل ویزا داده نشد و درمان خاصی نمی‌تواند در این مواقع صورت گیرد مگر آنکه فضای سرد سیاسی بین دوکشور برطرف شود.

این استاد دانشگاه یادآور شده که اگر سازمان ملل متحد بر اعطای ویزا به سفیر ایران اصرار کند، آمریکا معمولا روش دیگری در پیش می‌گیرد که مقرون‌به‌صرفه نیست. ویزای محدود به سفیر ایران اعطا می‌کند و در آن قید می‌شود از ۱۰ تا ۲۵ مایلی مرکز نیویورک نباید دورتر شود. آن‌گاه با ابزار امنیتی خود هرگونه حرکت سفیر ایران را کنترل و هرگونه تخلف طبیعی در حومه نیویورک را به‌عنوان تخلف سیاسی و دیپلماتیک جلوه داده که می‌تواند به اخراج سفیر مزبور همراه با هزینه سیاسی تبلیغاتی سنگین بینجامد.

به نظر مقاله شرق: نوع رویکرد آمریکا به مساله اعزام سفیر جدید ایران به سازمان ملل بار دیگر اثبات کرد گروگان گیری سال ۱۳۵۸ دیپلمات‌ها در تهران، هنوز برای اغلب آمریکایی‌ها واقعه ناخوشایندی در حد یک ضایعه ملی محسوب می‌شود و تا زمانی که سوءتفاهم‌ها در این‌باره برطرف نشود، تندروهای آمریکایی قادرند در مسیر تنش‌زدایی تهران- واشنگتن مانع ایجاد کنند.

پس‌لرزه آزادی مرزبانان

جلال جلالی‌زاده در سرمقاله مردم‌سالاری‌ با اشاره به آزادی مرزبانان ایران گروگان در دست جیش‌العدل به یاد حکومت‌گران آورده که: اهل سنت هم شهروندان این کشور هستند و واقعا ثابت کردند که هرگاه آنها فعال بودند دشمن نتوانسته بر خاک ایران تسلط پیدا کند. در واقع اهل سنت در دفاع از این کشور تلاش‌های زیادی کرده‌اند.

نویسنده مقاله که در مجلس ششم نماینده آن منطقه بود، تاکید کرده: دولت باید بیشتر از اهل سنت استفاده کند و در منصب‌های مختلف اجرایی، سمت‌های مدیریتی بدهد زیرا این حکومت، حکومتی ملی است و با رای اهل شیعه و سنت روی کار آمده است. اهل سنت در انتخابات‌های مختلف و تصویب قانون اساسی نقش موثری داشتند و مردم استان سیستان‌و‌بلوچستان در چندین انتخابات حتی بیشتر از حوزه‌های زادگاه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری رای داده‌اند.

در انتهای سرمقاله مردم‌سالاری آمده: با وجود این که مولوی عبدالحمید‌ نقش کاملا موثری در آزادی مرزبانان داشت اما آن طور که باید و شاید به نقش وی اشاره نشد. او خود اظهار کرده است که در قضیه سربازان هرکس می‌بایست هرکاری از دستش برمی‌آمد، انجام می‌داد و آنچه من انجام دادم وظیفه شرعی و ملی بوده است و برای انجام این وظیفه نباید منتظر تشکر بود؛ چنانچه من هم انتظار تشکر ندارم و از ظرفیتی که موجود بود استفاده کردم.

انصراف از یارانه، حق یا وظیفه؟

حق نشر عکس Arman Daily
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

فرناز حسنعلی‌زاده در ابتدای گزارشی در روزنامه ایران‌ نوشته: تاکید دولت بر داوطلبانه‌بودن انصراف از دریافت یارانه‌ها در شرایطی است که برخی معتقد بودند دست دولت در حذف افرادی که تمکن مالی دارند باز است. رویکردی که نه تنها قابل‌دفاع به نظر می‌رسد بلکه افراد متمکنی که یارانه دریافت می‌کرده‌اند را با این پرسش افکار عمومی مواجه می‌کند که چرا از دریافت مبلغی که برای آن‌ها بسیار ناچیز است به نفع هموطنانی که همین مبلغ تأثیر زیادی بر معیشت آن‌ها دارد نگذشته اند؟

به نوشته این گزارش: دولت ترجیح داد پسوند «داوطلبانه» را برای انصراف‌دهندگان لحاظ کند و تصمیم‌های از سر ناچاری در این باره را به تعویق بیندازد. اما مردمی هم هستند که پرداخت یارانه از سوی دولت را «وظیفه» و دریافت آن را «حق» خود می‌دانند.

گزارش روزنامه دولت می افزاید: هر چند نا گفته روشن است پر رنگ‌ترین وجه دریافت یا انصراف از یارانه‌ها «اقتصادی» است و به نظر می‌رسید افرادی که گرفتن یا نگرفتن ۴۵ هزار تومان تأثیری بر وضع اقتصادی آنان ندارد، پیشگام انصراف از دریافت یارانه باشند. اما طیفی که در چند ماه اخیر حتی پیش از ثبت نام مجدد از دریافت یارانه چشم پوشیده‌اند بیشتر از میان دانشجویان و جامعه دانشگاهی، فرهیختگان، هنرمندان، جامعه ورزشی، دولتمردان هستند.

در همین باره رضا کیانیان بازیگر سینما به اعتماد‌ گفته: سینماگران جزو جامعه روشنفکری هستند پس باید متناسب با همین فضا رفتار کنند به همین دلیل اعلام می‌کنیم که یارانه نمی‌گیریم و این یارانه را در خزانه دولت یازدهم می‌گذاریم تا اگر روزی دولت روحانی مشکلات اقتصادی را به حداقل نرساند مدعی باشیم که ما کمک کردیم اما این شما بودید که نتوانستید.

به گفته این هنرمند: نتیجه خرد کردن رایانه‌ها پدید آمدن سه میلیارد اختلاس بود. ما محکوم به خوش بینی هستیم و معتقدیم که همه مشکلات درست می‌شود و حال اینکه اگر مشکلات با نگرفتن یارانه درست می‌شود؛ خوب نمی‌گیریم.

فرشته طائرپور تهیه‌کننده فیلم به اعتماد گفته دریافت یارانه ۴۵ هزارتومانی حق‌السکوت به مردم و دادن این یارانه حتی به مردم نیازمند دور از اخلاق و انسانیت بود و جلوی ادامه این روند باید گرفته شود چراکه ادامه این روند در درازمدت فاجعه به بار می‌آورد.

به نظر این هنرمند انصراف از دریافت یارانه یکی از راهکارهای برگرداندن عزت نفس و شرافت ایرانی به ملت است.

منتظر بهبود نباشید

حق نشر عکس Shahrvand Daily
Image caption تیتر و طرح صفحه اول شهروند

حسین راغفر در سرمقاله جهان صنعت‌ نوشته: فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بدترین زمان ممکن در حال اجراست چرا که اقتصاد ایران با رکود تورمی دست‌وپنجه نرم می‌کند. اجرای مرحله دوم این قانون به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی دامن می‌زند و روند تولید بنگاه‌ها روزبه‌روز منفی‌تر خواهد شد.

به نوشته این استاد دانشگاه: این در شرایطی است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی به سطح رفاهی مردم نیز آسیب می‌زند و موجب افزایش قیمت کالاها و خدمات می‌شود.با این اوصاف نباید منتظر بهبود وضعیت اقتصادی باشیم چراکه قطعا تا چند ماه آینده با افزایش قیمت ارز روبه‌رو می‌شویم و در کل آتش مارپیچ تورمی شعله‌ورتر خواهد شد.

نویسنده با تشریح وضعیت اقتصادی کشور و مردم نوشته: در چنین شرایطی راه‌حل واقعی برای برون‌رفت از مشکلات، حذف یارانه پردرآمدها و جلوگیری از افزایش قیمت حامل‌های انرژی است به طوری که دولت بتواند از مابه‌التفاوت این اقدامات به نفع تولید استفاده کند.

مهدی تقوی در سرمقاله ایران‌ با اشاره به آغاز اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها نوشته: مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها از ابتدا به درستی اجرا نشد چرا که شاکله هدفمندی یارانه‌ها از دولت قبل بر اساس دیدگاه اقتصاددانان راستگرا بنا نهاده شد و آن‌ها بر اساس تجربیات سایر کشورها هدفمند کردن یارانه‌ها را در کشور پیاده‌سازی کردند اما هر کشوری بنا به صلاحدید و شرایط اقتصادی خود باید در مورد هدفمند کردن حامل‌های انرژی تصمیم‌گیری کند.

به نظر این اقتصاددان: اگر دولت احمدی‌نژاد به درستی در این مسیر حرکت می‌کرد و هدفمندی یارانه‌ها را با در نظر گرفتن همه جوانب طراحی می‌کرد قطعاً شرایط کشور به سمت دیگری حرکت می‌کرد اما ادامه روش قبلی در قالب مرحله دوم زیان‌های جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت.

در ادامه مقاله ایران آمده: ایران در دو مرحله شاهد افزایش ضریب جینی بود. ابتدا زمانی که سیاست تعدیل اقتصادی آغاز شد و دیگری با شروع نادرست مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها بود.اگر اشتباهات مرحله اول حل نشود رکود تورمی ادامه خواهد داشت. شاهکار هدفمندی یارانه‌ها در دولت احمدی‌نژاد دو قطبی شدن جامعه است.

روحانی مچکریم

احسان پیربرناش، دبیر گروه طنزانه روزنامه قانون در نامه ای با عنوان دوست عزیزم، حسن روحانی، سلام؛ به او خبر داده که شکواییه یکی از زیر بخش‌های دولت وی به دستش رسیده که درباره کاریکاتوری است که در همین صفحه طنز چاپ شده و نشان می‌دهد معلم فقیری که از دانش آموزان می پرسد ثروت بهتر است یا علم.

نویسنده برای رییس دولت توضیح داده: این اوج مظلومیت آموزگاران را می‌رساند اگر اشتباه نکنم. تا نظر خودتان چه باشد. تعجبم از این است که در آن وزارتخانه عریض و طویل حتی یک نفر مفهومی به این سادگی را نیافته و در نامه‌ای عجیب که انگار دستوری از سازمانی امنیتی است خواسته‌اند ظرف حداکثر سه روز پاسخشان داده شود.

طنزنویس قانون در نهایت افزوده: معشوقه‌ هم اگر با چنین لحنی سخن بگوید به آدم برمی‌خورد، آموزش و پرورش با آن شیوه نمره دادنش که دیگر جای خود را دارد.

حق نشر عکس Ghanoon Daily
Image caption متن احضار کاریکاتوریست روزنامه قانون و شکایت شاکی

مطالب مرتبط