دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی پایان یافت

مذاکرات هسته ای وین حق نشر عکس AFP
Image caption محمدجواد ظریف گفت که برای حل اختلافات هسته ای "باید تصمیمات دشواری اتخاذ شود"

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، در وین پایتخت اتریش به پایان رسید. قرار است که دور بعدی مذاکرات، روز ۲۳ اردیبهشت در همین شهر برگزار شود.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چهارشنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در کنفرانس خبری مشترک با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد که در این دور از مذاکرات "تمام مسایلی که باید در توافق جامع گنجانده شود" مورد بحث قرار گرفته اما "هنوز کارهای زیادی در پیش است".

همزمان، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که که ایران در مسیر پاسخگویی به سوالات آژانس، با بازرسان اعزامی به ایران همکاری مناسبی داشته است.

در جریان دور جدید مذاکرات هسته ای، علاوه بر گفتگوی نمایندگان ایران و گروه ۱+۵، نمایندگان ایران و ایالات متحده نیز در پشت درهای بسته به گفتگو پرداختند.

در همین ارتباط، عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و از مذاکره کنندگان هسته ای ایران گفت که "چون خیلی از تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌های یک‌جانبه آمریکایی‌هاست، طبیعی است که برای رفع آنها بحث‌هایمان جدی‌تر و بیشتر باشد".

وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، سرپرست هیات آمریکایی در دور جدید مذاکرات بود. همچنین مقام‌هایی از وزارت دارایی و شورای امنیت ملی آمریکا در این گفتگو‌ها شرکت داشتند.

هفته پیش، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در سطح کار‌شناسی، در مقر سازمان ملل متحد در وین انجام شد.

'حق غنی‌سازی ایران پذیرفته شد'

در اظهارنظری دیگر، محمدجواد ظریف با تاکید بر اینکه برای حل اختلافات موجود بر سر برنامه هسته ای "باید تصمیمات دشواری اتخاذ شود" گفت که "اگر تصمیم دشوار این باشد که ایران دنبال سلاح هسته ای نباشد برای ما تصمیم دشواری نیست، زیرا این تصمیم اخذ شده است".

وی با ذکر اینکه طرف مقابل نیز باید "تصمیم های دشواری بگیرد" افزود که کشورهای گروه ۱+۵ "با پذیرفتن حق غنی سازی ایران اولین تصمیم دشوار را گرفته اند".

آقای ظریف همچنین در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: "این دور از مذاکرات، احتمالا آخرین دور مرور موضوعات مهم که هر یک از طرفین معتقد است به شکلی می‌باید در توافق نهایی مورد توجه واقع شوند خواهد بود و از دور بعد، نگارش مشترک توافق نهایی را آغاز خواهیم کرد که کاری پیچیده، دشوار و کم سرعت خواهد بود."

امروز آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه "موافقت با مذاکرات هسته ای برای شکستن فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران بود" گفت که "این مذاکرات باید ادامه یابد".

رهبر ایران در عین حال اعلام کرد که "مذاکره کنندگان کشورمان هیچ حرف زوری را نباید از طرف مقابل قبول کنند و روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران نیز باید به صورت متعارف و غیرفوق‌العاده باشد".

این دوره از مذاکرات در شرایطی انجام شده که به گفته مقام های ایرانی، گروهی از "کارشناسان حقوقی" نیز به تیم مذاکره کننده ایران پیوسته بودند.

مطابق توافق نامه ژنو، ایران متعهد شده است در برابر حذف برخی از تحریم‌ها و توقف وضع تحریم‌های جدید، غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را متوقف کند و برنامه‌ها و تاسیسات هسته‌ای‌اش را توسعه ندهد.

طرفین موافقت کردند که ظرف شش ماه به یک توافق جامع برای حل و فصل نهایی مناقشه اتمی دست پیدا کنند.