دولت از امروز 'همه ایرانیان' را بیمه می‌کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در ایران شش میلیون نفر هیچ نوع بیمه درمانی ندارند

وزیر کار ایران اعلام کرده از امروز، چهارشنبه ۲۰ فروردین، همه ایرانیان بیمه می‌شوند.

علی ربیعی از کسانی که بیمه نیستند خواسته به مراکز پیشخوان دولت و بیمه سلامت ایران بروند و برای گرفتن دفترچه بیمه اقدام کنند.

بر اساس آماری که دولت اعلام کرده، در ایران شش میلیون نفر تحت پوشش هیچ نوع بیمه درمانی نیستند و باید تمام هزینه‌های درمان را خود بپردازند.

قرار بود با اجرای طرح حذف یارانه‌ها، بخشی از درآمد آن به وزارت بهداشت داده شود تا صرف بخش درمان شود.

اما آن‌طور که روزنامه شرق گزارش داده، سال ۱۳۸۹ حدود ۱۰ درصد از درآمد حذف یارانه‌ها به جای وزارت بهداشت به وزارت راه داده شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption به گزارش شرق، شمار ایرانیانی که به دلیل هزینه‌های درمان به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند، دو و نیم برابر شده

به گزارش این روزنامه نه تنها از هزینه‌های درمان کاسته نشد، بلکه در فاصله یک دهه از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۹۱ "شمار ایرانیانی که به دلیل هزینه‌های درمان به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند، دو و نیم برابر شد."

چتری برای همه

دولت ایران قصد دارد در طرح بیمه همگانی، سازمان‌های بیمه‌گر را زیر چتر سازمان تازه‌تاسیس 'بیمه سلامت ایران' تجمیع کند.

انوشیروان محسنی بندپی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران به خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) گفته با این کار، ۷۷ میلیون بیمه شده کشور یک بسته درمانی پایه دریافت می‌کنند.

دولت قصد دارد با این کار سیاست‌های شرکت‌های بیمه مانند انتخاب داروهای تحت پوشش و قیمت آن‌ها را بین همه شرکت‌ها یکسان کند.

به گفته وزیر کار ایران از امروز سرانه بیمه روستاییان از چهار هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان و در شهرها نیز به ۲۲ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

تاکید رهبر، اولویت رئیس‌جمهور

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دوشنبه ۱۸ فروردین سیاست‌های کلی سلامت ایران را ابلاغ کرد که تاکید بر بیمه همگانی بخشی از آن بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم پیش‌تر در مصاحبه‌ای وعده داده بود در طول چهار سال، بیمه را همگانی خواهد کرد.

در توییتر انگلیسی که گفته می‌شود متعلق به آقای روحانی است، از هشتگ و عبارت "بیمه درمانی روحانی" استفاده شده که برگرفته از طرح "بیمه درمانی اوباما" است که بعد از فراز و نشیب‌های بسیار در حال حاضر در آمریکا در حال اجراست.

شاید نشانه‌ای از این‌که دولت آقای روحانی هم قصد دارد با وجود دشواری‌های موجود، طرح بیمه درمانی را به هر قیمتی اجرا کند. هرچند مشخص نیست این نظام جدید چه اندازه از مشکلات نظام بهداشتی "درحال ورشکستگی" ایران کم کند.

آن‌طور که حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران گفته، بیمه‌های فعلی هم در حمایت از مردم کاملا "ناتوان" هستند.

بر اساس برنامه پنجم توسعه قرار است سهم پرداختی مردم در بخش سلامت به ۳۰ درصد برسد اما در حال حاضر این سهم ۷۰ درصد است. کسری بودجه وزارت بهداشت که مسئول سلامت مردم است حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است و شرکت‌های بیمه میلیارد‌ها تومان به بیمارستان‌ها بدهکار هستند.