همسر مرزبان ایرانی ربوده‌شده از مجامع بین‌المللی کمک خواست

حق نشر عکس N
Image caption جمشید دانایی‌فر؛ اولی از راست - شورشی‌ها می‌گویند او را کشته‌اند اما ایران می‌گوید معلوم نیست

همسر جمشید دانایی‌فر از مجامع بین‌المللی خواسته است کمک کنند وضعیت این مرزبان ربوده‌شده ایرانی روشن شود. گروگان‌گیرها می‌گویند او را کشته‌اند اما دولت ایران می‌گوید هنوز نمی‌تواند این را تایید کند.

الهام نظردوست٬ همسر این گروهبان، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی دولت ایران گفته است: "شوهر من مانند هر سرباز دیگری در هر نقطه از جهان در راه صیانت و حفاظت از مرزها و آسایش مردم کشور تلاش داشت و انتظار دارم آن‌هایی که او را در اختیار دارند این موضوع را درک کنند."

جمشید دانایی‌فر، ۲۷ ساله، متولد استان سیستان و بلوچستان است. چهار گروگان دیگر، سرباز وظیفه بوده‌اند ولی آقای دانایی‌فر از نیروهای مرزبانی پلیس ایران بوده است.

گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل روز ۱۶ بهمن سال گذشته پنج مرزبان ایرانی را در نواحی مرزی به گروگان گرفت.

حق نشر عکس IRNA
Image caption همسر جمشید دانایی‌فر می‌گوید هنوز اسمی برای نوزاد خود انتخاب نکرده و تا زمان مشخص‌شدن سرنوشت این مرزبان، پسرش را 'امید' صدا می‌زند

این گروه روز سوم فروردین‌ماه اعلام کرد یکی از گروگان‌ها به نام جمشید دانایی‌فر را اعدام کرده است.

دو هفته بعد در روز ۱۷ فروردین‌ چهار مرزبان دیگر به ایران بازگشتند.

این گروه شورشی، جسد گروهبان جمشید دانایی‌فر را تحویل نداده است.

علی هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، گفته است که نمی‌توان مرگ او را با قطعیت تایید کرد.

پیش‌از این استانداری سیستان و بلوچستان، کشته‌شدن یکی از پنج مرزبان گروگان را تایید کرده بود.

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی پلیس ایران هم گفته است با توجه به این که جیش‌العدل جسد جمشید دانایی‌فر را تحویل ایران نداده، مدارک کافی برای اظهار نظر قطعی درمورد سرنوشت این گروهبان در دست نیست.

وزیر کشور هم می‌گوید کشته‌شدن یکی از مرزبانان را تایید نمی‌کند.

مولوی عبدالحمید٬ اما‌م‌جمعه اهل سنت زاهدان که در بازگشتن این مرزبانان به ایران نقش داشته است٬ گفته که کشته‌شدن جمشید دانایی‌فر و دفن او در کوهستان‌های بلوچستان پاکستان "تقریبا تایید شده است".

حق نشر عکس tasnimnews
Image caption این چهارتن از مرزبانان گروگان‌گرفته‌شده بعد از دو ماه آزاد شدند

در روزهای گذشته از سخنگوی جیش‌العدل نقل شده است که این گروه، جنازه آقای دانایی‌فر را در ازای گرفتن جنازه‌های اعضای خودش تحویل می‌دهد.

امید شه‌بخش، از سران طوایف بلوچ و عضو هیئت میانجی برای آزادشدن گروگان‌ها، گفته است: "متاسفانه به رغم تلاش‌های بسیار زیاد و رایزنی‌های قومی و طایفه‌ای، موفق به باز پس گرفتن جنازه جمشید دانایی‌فر نشدیم."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از همه نهادهای حکومتی خواسته است تا روشن‌شدن سرنوشت این گروگان، از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

مطالب مرتبط