رای قاطع کنگره آمریکا علیه سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل متحد

حمید ابوطالبی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ابوطالبی می گوید هرچند عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده اما نقشی مستقیم در گروگانگیری نداشته است

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که می‌تواند ورود حمید ابوطالبی، سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل متحد به خاک آمریکا را ممنوع کند.

پیشتر سنای آمریکا نیز به طرحی رای داده بود که بر اساس آن افرادی که معلوم شود "در فعالیت‌های تروریستی، جاسوسی یا تهدید علیه امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند"، از روادید ایالات متحده محروم می‌شوند.

به این ترتیب، کنگره آمریکا دراقدامی بی‌سابقه علیه سفیر پیشنهادی جمهوری اسلامی به نیویورک، مقر سازمان ملل متحد، مخالفت کرده است.

آقای ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران، در اوایل انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده که در حمله به سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ و گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی دست داشت.

آقای ابوطالبی می‌گوید با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

هنوز روشن نیست که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه کنگره علیه سفیر پیشنهادی ایران را امضا خواهد کرد یا نه.

هم زمان، شماری از نمایندگان کنگره با صدور بیانیه‌های جداگانه اقدام ایران در انتصاب فردی که در ماجرای گروگان گیری دیپلمات‌های آمریکایی شرکت داشته است را اهانتی عمدی و روشن به آمریکا توصیف کرده‌اند.

"گزینه نامناسب"

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، ساعاتی پیش بار دیگر گفت که حمید ابوطالبی "گزینه مناسبی" نیست و گفت که آمریکا تلاش می کند که دولت ایران این موضع را درک کنند.

این مقام آمریکایی گفت که با وجود اختلافات بر سر آقای ابوطالبی، گفتگوهای اتمی با ایران ادامه خواهد یافت و این موضوع یا موضوعات مورد اختلاف دیگر بر مذاکرات قدرت های بزرگ با ایران اثری نخواهد گذاشت.

آقای ابوطالبی در گذشته سفیر ایران در بلژیک، ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا بوده است.

پیش از این وزارت امور خارجه ایران در واکنش به مصوبه سنای ایالات متحده گفته بود منتظر پاسخ رسمی مقامات آمریکایی از مسیر دیپلماتیک می‌ماند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود سفیر پیشنهادی برای سازمان ملل متحد، "شایستگی این جایگاه را دارد".

در روزهای گذشته مقام‌های دولت آمریکا انتصاب احتمالی حمید ابوطالبی به سمت نماینده جدید ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را "مایه نگرانی" خوانده و گفته بودند که نگرانی در این باره را با تهران در میان گذاشته‌اند.

مطالب مرتبط