'شکایت' شورای عالی امنیت ملی ایران از نماینده مجلس

حق نشر عکس FARS
Image caption جواد کریمی‌قدوسی از منتقدان جدی توافق ایران با شش قدرت جهانی در ژنو است

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران می‌گوید دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از جواد کریمی قدوسی "به خاطر نقد توافق ژنو شکایت کرده است."

محمدعلی پورمختار به خبرگزاری تسنیم گفته شورای عالی امنیت ملی به خاطر سخنان و مصاحبه‌های آقای کریمی قدوسی از او شکایت کرده است.

این شکایت به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان فرستاده شده است.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس که بار‌ها توافق ژنو و روند مذاکرات را نقد کرده، در خبرساز‌ترین اظهارنظرش گفته بود رهبر ایران هم با توافق ژنو موافق نبوده است.

مطابق نقل قول او، آقای خامنه‌ای گفته: "من فقیه هستم و سه بار این متن را خوانده‌ام و از آن تثبیت حق غنی‌سازی هسته‌ای به دست نمی‌آید."

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌گوید سخنان و مصاحبه‌های آقای کریمی قدوسی در راستای ایفای نقش نمایندگی بوده و اقدام خلاف امنیت ملی نیست.

پیش‌تر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از محمود نبویان، نماینده محافظه کار مجلس و همین طور حسین قدیانی، نویسنده روزنامه وطن امروز شکایت کرده بود.

بعد از این شکایت، نمایندگان منتقد دولت به رئیس‌جمهوری ایران تذکر دادند که شورای عالی امنیت ملی باید "از اقداماتی که رسانه‌ها را از نقد دلسوزانه مسئولان باز می‌دارد و خلاف روح آزادی بیان در نظام جمهوری اسلامی است" پرهیز کند.

غلامعلی حدادعادل هم در نطق مجلس گفته بود برخی "می‌خواهند زبان منتقدان دولت را با انگ و رنگ 'افراط‌گرا' ببندند."

شورای عالی امنیت ملی نهادی حکومتی است که به ریاست رئیس جمهوری ایران تشکیل می‌شود و دبیر آن را رئیس‌جمهوری انتخاب می‌کند. در این نهاد، نمایندگانی از رهبر ایران و نهادهای نظامی و امنیتی نیز عضو هستند.

مطالب مرتبط