روسیه: درباره ایران به قواعد سازمان ملل پایبندیم، نه آمریکا

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر دارایی روسیه می‌گوید آمریکایی‌ها مقررات خودشان را درباره تحریم‌های ایران اجرا می‌کنند

وزیر دارایی روسیه گفته است که هر گونه قرارداد نفتی بین ایران و روسیه بر اساس مقررات سازمان ملل متحد و با در نظر گرفتن تحریم‌های این سازمان علیه ایران تنظیم خواهد شد، نه مطابق تحریم‌های آمریکا.

آنتوان سیلوانوف در واکنش به هشدار وزیر دارایی آمریکا درباره قرارداد نفتی احتمالی بین روسیه و ایران گفت: "شرکای آمریکایی ما قواعد و مقررات خودشان را اجرا می‌کنند که با مصوبات سازمان ملل متحد متفاوت است."

روز پنجشنبه (دهم آوریل - ۲۱ فروردین) جک لو، وزیر دارایی آمریکا، در دیدار با همتای روس خود ضمن اظهار نگرانی شدید از گزارش‌های مربوط به احتمال بستن قرارداد نفت در برابر کالا میان روسیه و ایران گفت چنین قراردادی ناقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهد بود.

آقای لو همچنین امضای این قرارداد را در تعارض با توافقنامه هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ دانست.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته گزارش داد که ایران و روسیه در پی امضای قراردادی نفتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار هستند.

بر اساس این گزارش‌ قرار است ایران به ازای نفتی که به روسیه می‌دهد، مواد غذایی و کالاهای دیگر تحویل بگیرد.

پیش‌بینی می‌شود این قرارداد در صورت عملی شدن، حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار بر درآمدهای نفتی ایران اضافه کند.

آنتوان سیلوانف، وزیر دارایی روسیه که بر پیروی از مصوبات سازمان ملل متحد درباره تحریم‌های ایران تاکید کرده، نهایی شدن قرارداد نفتی با ایران را تایید نکرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا خرید نفت و فراورده های آن از ایران را تحریم کرده‌اند، اما سازمان ملل متحد چنین تحریمی را علیه ایران اعمال نکرده است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه (۲۰ فروردین) در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا ایران با روسیه قرارداد تهاتر نفتی امضا کرده یا نه، گفت که این موضوع را تأیید و یا تکذیب نمی‌کند.

مطالب مرتبط