فرمانده نظامی ارشد ایران: نیروهای مسلح ما هر توافقی را نمی‌پذیرند

حق نشر عکس FARS

سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، می‌گوید: "نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هیچ توافق غیر اصولی را نمی‌پذیرند."

آقای جزایری خطاب به آمریکا گفته است: "ما زمانی برای مفاهمه احترام قائل هستیم که در چارچوب منافع ملی کشورمان باشد."

تهران و واشنگتن پس از بیش از سه دهه قطع روابط هم‌اکنون در قالب مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ قصد دارند اختلافات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کنند.

تازه‌ترین دور این مذاکرات هفته گذشته در وین به پایان رسید.

این فرمانده نظامی ارشد ایران گفته آمریکایی‌ها جمهوری اسلامی را "خسته و زمین‌گیر" جلوه می‌دهند. او بر ضرورت "مبارزه با آمریکا" تاکید کرده و گفته است که ماهیت این رویارویی "مقابله حق با شیطان است."

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، کمتر از دو ماه پیش درباره این مذاکرات گفت: "به دلیل مقطع حساسی که باید مذاکرات به جلو برود تا بهانه دست کسی ندهیم، فعلا باید سکوت کنیم و بغض در گلو نگه داریم."

'مسائل خصوصی ظریف و شرمن'

از زمانی که دولت حسن روحانی تلاش‌هایی را برای بهبود روابط خارجی ایران، به ویژه با ایالات متحده آغاز کرده است، شماری از محافظه‌کاران و هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از این تلاش‌ها انتقاد می‌کنند. این انتقادها گاه با ادبیات تندی مطرح می‌شود.

امروز حمید رسایی، نماینده مجلس، با انتقاد از مذاکرات هسته‌ای جاری ایران گفته است: "آقای روحانی و وزارت خارجه که توافق ژنو را پیروزی بزرگی می‌دانستند امروز متوجه شدند به دلیل محتوای مبهم و کش‌دار در این توافق نامه به متنی تبدیل شده که انواع تحلیل و تفسیر از ان خارج می‌شود."

او گفته است: "توجیه محرمانه بودن محتوای مذاکرات یکی مطلع نشدن دشمنان است، در حالی که توافق نامه با دشمنان صورت گرفته است و علت دوم محرمانه بودن مذاکرات برای ایرانی‌ها است که این توجیهی نمی‌تواند داشته باشد."

آقای رسایی، که عضو جبهه پایداری است، گفت: "طبق گفته‌های خانم وندی شرمن ایشان و ظریف با نام کوچک یکدیگر را صدا می‌کنند و درجلسات از مسائل خصوصی خود حرف به میان می‌آورند."

مطالب مرتبط