صالحی: مذاکرات مستقیم با آمریکا از زمان احمدی‌نژاد شروع شده بود

حق نشر عکس AFP
Image caption تاسیسات اراک یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای ایران است

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه با تلویزیون العالم گفته است که مذاکره مستقیم با آمریکا از بیش از دو سال پیش و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد آغاز شده بود.

او همچنین گفته که با طرح پیشنهادی از طرف ایران مساله تاسیسات آب سنگین اراک در مذاکرات هسته‌ای "تقریبا به نتیجه" رسیده است.

علی‌اکبر صالحی، که پیش از این وزیر امور خارجه ایران بود، می‌گوید حدود سه سال پیش از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درخواست کرده بود که ایران با آمریکا به طور مستقیم وارد مذاکره شود.

به گفته او آقای خامنه‌ای در این باره اظهار بدبینی کرد و با ذکر مثال‌هایی درباره "موضع عراق و افغانستان" گفت آمریکایی‌ها "قابل اعتماد نیستند."

با این حال رهبر ایران سرانجام با مذاکره مستقیم توافق کرده و گفته است: "اما بدانید که این اتمام حجت خواهد بود. ما بهانه را از آن‌ها خواهیم گرفت و به مردم خودمان اعلام خواهیم کرد که از هر فرصتی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز این موضوع در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت استفاده می‌کنیم."

علی اکبر صالحی، می‌گوید رهبر ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا چهار شرط گذاشت که یکی از آنها این بوده است که مذاکرات محدود به مساله هسته‌ای باشد.

به دنبال توافق شش ماهه ژنو در آذر ماه سال گذشته، ایران و شش قدرت جهان سرگرم مذاکره برای رسیدن به توافقی جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند.

تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ دو هفته پیش در وین به پایان رسید.

هفته پیش حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که توافق جامع اتمی مورد نظر تا تیر ماه به دست بیاید.

پیش از این اخباری از مذاکرات سری ایران و آمریکا منتشر شده بود اما آیت‌الله علی خامنه‌ای در ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته بود: "عده‌ای از روی ساده‌لوحی یا غرض از پیشنهاد مذاکره آمریکا خوشحال می‌شوند؛ مذاکره مشکلی را حل نمی‌کند."