بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۲۳ فروردین

روزنامه های اول هفته تهران گزارش های اصلی و مقالات متعدد خود را به موضوع فاز دوم هدفمندی یارانه ها اختصاص داده و نوشته اند که استقبال از طرح فراوان بوده و برخلاف انتظار دولت انصراف از دریافت یارانه چندان بالا نبوده است.

موضوع رد صدور ویزا برای سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل یکی از مسایلی است که در روزنامه های مختلف مطرح شده و کارشناسان روابط بین الملل و سفیران پیشین درباره آن اظهار نظرها کرده اند.

پایان مسابقات فوتبال باشگاه های کشور و انتخاب فولاد خوزستان به عنوان قهرمان سال و تیم پرسپولیس در مقام نایب قهرمان خبری است که روزنامه های مختلف در صفحات اول خود بدان پرداخته اند.

حق نشر عکس iran newspaper april12
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

حمیدرضا آصفی در مقاله ای در اعتماد چند نکته را درباره مخالفت آمریکا برای صدور ویزای برای سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل مطرح کرده از جمله این که: آنچه اخیرا در این مورد مطرح شده است ریشه در موفقیت‌های ایران و توجه افکار عمومی جهان به جمهوری اسلامی ایران است و موضوع فراتر از مخالفت با صدور یک روادید است.

به نظر سخنگوی سابق وزارت خارجه ایران: دولتمردان کاخ سفید و وزارت خارجه با یک طراحی برنامه‌ریزی شده با اطاله وقت فرصت را به سنا و کنگره داده‌اند که با تصویب قانون، فشار و انتقاد را از روی دولت امریکا بردارند. اظهارات دوپهلو، غیرشفاف و غیرصریح سخنگویان وزارت خارجه و کاخ سفید در خصوص صدور روادید در همین چارچوب قابل تفسیر و تامل است.

شمس الدین خارقانی هم در رابطه با همین موضوع در اعتماد نوشته: آقای ابوطالبی پیشتر به نیویورک سفرکرده است و این بدان معناست که امریکا به وی ویزا داده و او را پذیرفته است. (آقای ابوطالبی پیشتر در جلسات سازمان ملل همراه هیات اعزامی در سازمان ملل حضور پیدا کرده بود) بنابراین امریکایی‌ها تحقیقات خود را در خصوص وی انجام داده‌اند و اگر مانعی وجود داشت باید آن زمان اعمال می‌شد.

به نوشته این مقاله: عضویت آقای ابوطالبی در گروه دانشجویان تسخیر سفارت امریکا مربوط به بیش از سه دهه گذشته است و پس از آن یعنی بین این سال‌ها برای وی از سوی امریکا روادید صادر شده است.

سفیر پیشین ایران در کشورهای اروپایی در عین حال نوشته: آیا کشورها متوجه سوابق آقای ابوطالبی نشده‌اند. چطور امریکایی‌ها متوجه آن شده‌اند اما اروپایی‌ها نه؟ به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها تحت یک جو بخصوصی قرار گرفته‌اند. به عقیده من مناسب نیست که بیشتر از این، امریکایی‌ها موضوع را پیگیری کنند

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper april12
Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

حق آمریکا نیست، ایران ملاحظه کند

جلال ساداتیان در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: آمریکا بنا بر تعهدی که در جایگاه میزبان پذیرفته است باید ویزا را در اختیار این افراد قرار دهد. اما در عمل و در مقام اجرا اغلب کشورها این ملاحظه را داشته‌اند که کسی را معرفی کنند که عامل بحث و درگیری نباشد و مطلبی را در این فضا به وجود نیاورد.

به نوشته این کارشناس مسایل بین المللی: عدم معرفی افرادی که حساسیت‌زا هستند، یک ملاحظه و رعایت است نه حق و حقوق بین‌المللی که ایالات متحده آمریکا بتواند به آن تکیه کند و بر آن تاکید داشته باشد.

سنگ اندازی غرب در مذاکرات هسته ای

قاسم غفوری در روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نوشته: آنچه در رفتار محافل رسانه‌ای و سیاسی غرب مشاهده می‌شود تلاش آنها برای برهم زدن میز مذاکرات می‌باشد. کشورهای غربی در این توهم به سر می برند که اجرای مذاکرات به عنوان راهکار حل مسائل اقتصادی به مطالبه‌ای مردمی مبدل گردیده در حالی که مسئله مذاکرات با غرب نیز به دو دستگی در جامعه منجر گردیده لذا غرب با برهم زدن میز مذاکرات می‌توان فشارها را بر ایران افزایش دهد.

به نوشته این مقاله: به عبارتی آنها در تصورات خود چنان محاسبه کرده‌اند که ایران به دلیل شرایط داخلی نیازمند مذاکرات می‌باشد لذا با هر هزینه‌ای به مذاکره ادامه می‌دهند. غربی‌ها با این تصورات برآنند تا با هزینه تراشی و سوق دادن مذاکرات به شکست ایران را به امتیازدهی وادار سازند.

در آخر مقاله جوان آمده: غرب با بازگشایی پرونده حقوق بشر علیه ایران از جمله تصویب قطعنامه در پارلمان اتحادیه اروپا برآنند تا ما به ازای امتیازاتی را که در عرصه حقوق بشر به ایران می‌دهند، دریافت مطالبات هسته‌ای قرار دهند.

امیر وفایی در ستون طنز قانون نوشته : سیاست فعلی پارلمان اروپا این است که بین هم‌جنس‌ها در ایران اختلاف بیندازد. آقایان چشم بسته و بی‌خبر از همه جا بیانیه داده‌اند که تا وقتی حقوق هم‌جنس‌ها در ایران رعایت نشود تحریم‌ها را شل نمی‌کنیم. آنها می‌خواهند با دوبه‌هم زنی بین هم‌جنس‌ها توجه ما را به جنس مخالف جلب کنند و به این ترتیب فساد را در جامعه رواج بدهند. اتفاقا اینجا در ایران رابطه بین هم‌جنس‌ها بسیار هم صمیمانه است و ملالی نیست.

نویسنده به طعنه افزوده: ما اینجا حتی در مهمانی‌های‌‌مان هم تلاش می‌کنیم هم‌جنس‌ها کنار هم باشند و خدایی نکرده چشم هیچ جنسی به چشم جنس مخالفش نیفتد. به عنوان مثال اجناس مونث در طبقه همکف مستقر می‌شوند و اجناس مذکر به سه طبقه بالاتر نقل مکان می‌کنند تا حتی صدایشان هم به گوش هم نرسد. بعد شروع می‌کنیم از سر و کله هم بالا رفتن و استفاده از انواع شوخی‌های کلامی و روانی و یدی و تا وقتی یکی از هم‌جنس‌ها از کوره در نرود و فریاد "من جنبه ندارم" سر ندهد دست برنمی‌داریم.

در ادامه طنز قانون آمده: شنیده‌ها حاکی از آن است که در قسمت زنانه هم چنین سازوکاری حاکم است که البته برای ما به عنوان جنس مخالف اصلا مهم نیست آنجا چه می‌گذرد. مهم این است که در همان مهمانی وقتی برحسب اتفاق و مثلا در حال عبور از حیاط به یک جنس مخالف برخورد می‌کنیم خودمان را به ندیدن می‌زنیم و دامن‌کشان از کنارش می‌گذریم. پارلمان اروپا به این سوال پاسخ بدهد که کجای اروپا هم‌جنس‌ها چنان به یکدیگر مشغولند که کلا جنس مخالف را از یاد می‌برند؟

حق نشر عکس Arman newspaper april12
Image caption تیتر و عکس مصاحبه آرمان

مطهره شفیعی در ابتدای مصاحبه خود با فایزه هاشمی در آرمان نوشته: به نظر نماینده تهران در مجلس پنجم: متاسفانه ایران در زمینه توسعه در برخی موارد دچار ایراداتی است که تنها در این میان نباید دولت را مقصر دانست بلکه مردم هم دارای نقش اساسی در توسعه کشور هستند.

خبرنگار آرمان پرسیده: برخی ۸ سال دولت قبل را حرکت در جهت توسعه یافتگی ارزیابی نمی‌کنند، نظر شما چیست؟ پاسخ مدیر روزنامه توقیف شده زن چنین است: کاملا موافقم، این ۸ سال در تاریخ ایران چنان بود که با هیچ کلماتی نمی‌توانیم عمق آن را بیان کنیم حتی باعث نزول اخلاق در فرهنگ عمومی شد.

سوال دیگر آرمان این است که در برخی واحد‌های دانشگاهی ۷۰ درصد جمعیت را دختران تشکیل می‌دهند، حتی رئیس‌جمهور هم حاضر نشد وزیر زن برای کابینه معرفی کند. این مورد نشانه‌ چیست؟ فرزند هاشمی رفسنجانی گفته: معرفی نکردن وزیر زن پیشکش، در همان محیط‌های دانشگاهی که دختران با آمار بالایی به عنوان دانشجو در مقاطع مختلف و همچنین به عنوان هیات علمی وجود دارند، چند رئیس دانشگاه از خانم‌ها هستند؟

خانم هاشمی به آرمان گفته: مسئولان باید در برابر این نوع نگاه به تاریخ و جامعه زنان پاسخگو باشند. به نظرم این به نوعی به بلوغ فکری و مدنی مربوط است البته بها دادن به منافع شخصی هم هست چرا که برخی آقایان آگاهانه یا ناآگاهانه احساس از دست دادن منافع خود را در قبال زنان می‌کنند.

پیام به مردم نرسید

حسن وزینی در سرمقاله ایران، روزنامه دولت، نوشته: ثبت‌نام یارانه‌ها در حالی چند روز پس از بازگشت مردم از تعطیلات نوروزی کلید خورد که زمینه اطلاع رسانی متناسب با این اتفاق بزرگ فراهم نشد. در ایام تعطیلات، صدا و سیما از سر رفع تکلیف اقدام به انتشار زیرنویس‌هایی در شبکه‌های مختلف کرد که به جای پاسخ به سؤال‌های مردم، حتی مطالبات به دور از واقعیت و غیر‌قابل اجرا را دامن می‌زد.

نویسنده ایران معتقد است: بعید نیست که شماری از مردم که در بخش‌های غیر‌دولتی اشتغال دارند و در واقع حقوق‌بگیر دولت نیستند، تمایل به انصراف داشته باشند، اما در اثر نبود اطلاع‌رسانی مناسب یا مطرح شدن نگرانی از مسائل غیر‌واقعی مثل قرار گرفتن در فهرست افراد پردرآمد مالیاتی اقدام به ثبت‌نام نمایند. طبیعی است که در نبود اطلاع‌رسانی شفاف بسیاری از افراد غیر نیازمند ترجیح دهند جانب احتیاط را گرفته و به ستاد ثبت‌نام بروند تا به اصطلاح نقد را از دست ندهند.

مهدی افشارنیک هم در شرق نوشته: در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید توجه داشت که تورم یکی از اساسی‌ترین مسائل و مشکلات اقتصاد ایران است . اگر دولت به تورم توجه چندانی نشان ندهد ، می‌توان انتظار داشت اجرای فاز دوم یا هر سیاست دیگری دستاوردی جز گرانی و تشدید رکود و تحمیل بیکاری به دنبال نداشته باشد.

به نوشته این روزنامه نگار: متاسفانه دولت پیشین ایران ، مسئله تورم را کوچک شمرد واگر سیاست‌های اجرایی این دولت تا همین امروز هم تداوم می‌یافت قیمت دلار به بیش از ۵ هزار تومان می‌رسید اما دولت یازدهم با یک تغییر سیاست تلاش کرد آرامشی را در بازار ایجاد کرده و از افزایش تورم در جامعه جلوگیری کند.

و نکته مهم تر مقاله شرق این که: هر برنامه اصلاحی در اقتصاد با پیشبرد روند مذاکرات همراه است و هر تغییری در عرصه مذاکرات می‌تواند بر روند حرکت اقتصاد نیز تاثیر گذار باشد .

با توجه به اینکه ۹۳ سال بسیار سرنوشت سازی در عرصه مذاکرات بین‌المللی ایران و غرب خواهد بود ضروری است مسئله سیاست و همچنین پرونده هسته‌ای ایران نیز در برنامه‌های در دست اجرا مورد بررسی قرار گیرد و دولت به بیکاری و واحدهای تولیدی تعطیل شده توجه کافی نشان دهد.

حسین راغفر هم در قانون نوشته: این‌روزها مدام با این پیام مواجه می‌شوند: «اگر نیاز ندارید، از گرفتن یارانه انصراف دهید.» پیام کاملا صادق است، اگر دهک‌های پردرآمد و متوسط رو به بالای جامعه از دریافت یارانه انصراف دهند، دست دولت برای کمک به اقشار فرودست باز می‌شود و معنای واقعی «هدفمندی یارانه‌ها» تازه تحقق می‌یابد. در واقع آن‌چیزی که در سال‌های قبل و توسط دولت سابق اجرا شد، هدفمندی نبود. یارانه‌ای هم در کار نبود.

به نوشته این اقتصاددان: دولت یکسری کالای عمومی را گران کرد و به موازات آن برای کسب مقبولیت در برهه‌های مختلف سیاسی و انتخابات، بین همه مردم، بی‌طبقه‌بندی، بی‌دسته و رسته‌بندی دریافت‌کننده‌ها، پول نقد توزیع کرد که نتیجه مستقیم آن، بالارفتن سطح تقاضا و پایین‌آمدن سطح عرضه و فربه‌شدن شدید نقدینگی و بالارفتن تصاعدی تورم شد. اما در درخواست برای انصراف توانمند‌ها از دریافت یارانه، واقعا همین گزاره کافی است تا تمام بی‌نیازان مجاب به انصراف شوند؟

مقاله قانون نتیجه گرفته: هوشمندانه یا غیرهوشمندانه این روش به‌ضرر اهداف دولت است. مخاطب این پیام دولت برای انصراف‌دادن از یارانه، اقشار بالادست جامعه‌اند که کمتر مخاطبان رسانه ملی‌اند و در مقابل تبلیغات مستقیم و گل‌درشت به این شکل، معمولا واکنش منفی نشان می‌دهند.

سایت رفاهی به زودی فیلتر می‌شود

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون نوشته: ما از آنجایی که خودمان از سرویس‌های جاسوسی و بهداشتی غرب پول می‌گیریم برای دریافت یارانه اقدام نکردیم ولی دیروز که همسایه‌مان داشت به صورت اینترنتی فرم دریافت یارانه را پر می‌کرد ناخواسته چشممان به صفحه کامپیوترش افتاد .

نویسنده به طعنه پیشنهاد کرده مراحل ثبت نام برای یارانه نقدی چنین باشد: مرحله اول: شماره حساب سرپرست خانوار را وارد کنید. غلط وارد کردن شماره حساب به معنای انصراف از دریافت یارانه و مستلزم جریمه نقدی یا تنبیه فیزیکی به تشخیص کارشناس قضایی خواهد بود.

مرحله دوم: متقاضی گرامی! آیا واقعا خود را مستحق دریافت یارانه می‌دانید؟ بلی / خیر

مرحله سوم: متقاضی گرامی! ناموسا خود را مستحق دریافت یارانه می‌دانید؟ ناموساها! بلی / خیر

مرحله چهارم: آیا می‌دانید دریافت یارانه از سوی شما چه صدمات جبران‌ناپذیری بر پیکر نحیف اقتصاد کشور وارد می‌کند؟ الف: نمی‌دانم و ثبت‌نام می‌کنم / ب: می‌دانم ولی چون بی‌شعورم باز هم ثبت نام می‌کنم (این سوال صرفا در جهت تحقیر متقاضیان است و اثر دیگری ندارد)

مرحله پنجم: درآمد ماهانه سرپرست خانوار چقدر است؟ الف: زیر ششصد هزار تومان ب: بین ششصد هزار تومان و یک میلیون تومان ج: بالای یک میلیون تومان

حق نشر عکس shargh newspaper april12
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

مطالب مرتبط