ایران نگرانی نسبت به همکاری نفتی با روسیه را 'غیرمنطقی' دانست

حق نشر عکس Fars
Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید حساسیت کشورهای دیگر به همکاری های اقتصادی ایران و روسیه غیرمنطقی است

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نگرانی کشورهای غربی به توافق قرارداد نفتی ایران و روسیه را حساسیتی "غیرمنطقی" توصیف کرده و گفته که دو کشور همسایه از "ظرفیت‌های همکاری و توسعه مناسبات اقتصادی" استفاده می کنند.

به گفته سخنگوی وزیر امور خارجه ایران "همکاری‌های ایران و روسیه به عنوان دو کشور مستقل، مسیر عادی خود را طی می‌کند و استفاده از ظرفیت‌های مختلفی که وجود دارد مورد توجه مسئولین اقتصادی و تجار و فعالان بخش‌های ذیربط در دو کشور است."

هفته گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایران و روسیه در پی امضای قراردادی نفتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار هستند.

بر اساس این گزارش‌ قرار است ایران به ازای نفتی که به روسیه می‌دهد، مواد غذایی و کالاهای دیگر تحویل بگیرد.

پیش‌بینی می‌شود این قرارداد در صورت عملی شدن، حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار بر درآمدهای نفتی ایران اضافه کند.

به گفته خانم افخم، ایران و روسیه "براساس اصول، تعهدات و مبانی حقوقی بین المللی از این ظرفیت ها برای گسترش همکاریها استفاده می کنند تا روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی را در حوزه های مختلف توسعه دهند."

پیش از این اعلام شده بود که روسیه قصد دارد روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران بخرد.

بعد از تحریم های بین المللی علیه ایران، صادرات نفت ایران از بیش از دو میلیون بشکه در روز به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود اما بنا به گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت خام ایران برای سومین ماه متوالی بالاتر از صادرات ماهانه در سال ۲۰۱۳ (حدود یک میلیون بشکه در روز) بوده و در فوریه سال جاری به بالاترین سطح خود پس از اعمال‌ تحریم‌ها رسید. این گزارش می‌گوید که ایران در ماه فوریه سال جاری روزانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه نفت صادر کرد.

اما به دلیل تحریم ها، ایران همچنان در انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل کشور با مشکلات جدی رو به رو است.

تحلیلگران انرژی می گویند که ایران ظرفیت لازم را برای فروش نفت به روسیه دارد، هر چند برخی منابع غربی ضمن ابراز نارضایتی از احتمال چنین توافقی می گویند که توافق احتمالی روسیه و ایران بر سر فروش نفت، تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا را نقض می کند.

گفته می شود بخشی از نفت صادراتی به روسیه در دریای خزر و بخشی دیگر در خلیج فارس تحویل داده خواهد شد.

روز گذشته آنتوان سیلوانوف وزیر دارایی روسیه در پاسخ به نگرانی های آمریکا با تاکید بر پیروی این کشور از مصوبات سازمان ملل متحد گفت هر گونه قرارداد نفتی بین ایران و روسیه بر اساس مقررات سازمان ملل متحد و با در نظر گرفتن تحریم‌های این سازمان علیه ایران تنظیم خواهد شد، نه مطابق تحریم‌های آمریکا.

آمریکا و اتحادیه اروپا خرید نفت و فراورده های آن از ایران را تحریم کرده‌اند، اما سازمان ملل متحد چنین تحریمی را علیه ایران اعمال نکرده است.

وزیر دارایی روسیه گفت: "شرکای آمریکایی ما قواعد و مقررات خودشان را اجرا می‌کنند که با مصوبات سازمان ملل متحد متفاوت است."

روز چهارشنبه (۲۰ فروردین) بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا ایران با روسیه قرارداد تهاتر نفتی امضا کرده یا نه، گفت که این موضوع را تأیید و یا تکذیب نمی‌کند.

مطالب مرتبط