ایران: گزینه‌ای جز ابوطالبی برای سازمان ملل در نظر نداریم

حق نشر عکس Iranian Presidency

ایران از تصمیم آمریکا در صادر نکردن ویزا برای حمید ابوطالبی انتقاد کرده است.

ایران آقای ابوطالبی را به عنوان سفیر خود سازمان ملل متحد معرفی کرده است که مقر آن در شهر نیویورک آمریکاست.

عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری مهر گفته که "از طریق مکانیزم های حقوقی پیش بینی شده در سازمان ملل" در حال پیگیری این موضوع هستیم. آقای عراقچی تاکید کرده که "گزینه جایگزین برای آقای ابوطالبی در نظر نداریم."

پیش از این نمایندگی ایران در سازمان ملل هم اعلام کرده بود که اقدام آمریکا برای عدم صدور ویزا برای آقای ابوطالبی با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و حق کشورها را برای انتخاب نماینده‌شان در سازمان ملل زیر پا می‌گذارد.

حمید بابایی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل تصمیم آمریکا را "تاسف‌بار" خوانده است.

کنگره آمریکا باراک اوباما، رییس جمهور این کشور، را تحت فشار گذاشته بود که به آقای ابوطالبی اجازه ورود به خاک آمریکا را ندهد.

کاخ سفید پیشتر نیز گفته بود که انتخاب ایران برای نماینده جدید این کشور در سازمان ملل انتخابی "نامناسب" است.

آمریکا می‌گوید حمید ابوطالبی در حمله به سفارت آمریکا در ایران و گروگانگیری کارکنان این سفارتخانه در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ دست داشته است.

اما از قول آقای ابوطالبی نقل شده که او با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

حمید ابوطالبی در حال حاضر معاون سیاسی دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است و پیش از این سفیر ایران در ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا بوده است.

گفته می شود آمریکا در گذشته هرگز از صدور ویزا برای افراد نامزد نمایندگی سازمان ملل خودداری نکرده است.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک می‌گوید ایران حالا حق دارد از آمریکا در کمیته ویژه این سازمان، که ١٩ کشور در آن عضوند و بر عملکرد کشور میزبان سازمان ملل نظارت دارد شکایت کند.

گروگانگیری سال ۵۸ موجب شکاف عمیق میان ایران و آمریکا و قطع روابط آنها شد، خصومتی که پس از حدود ۳۵ سال همچنان ادامه دارد.

آمریکا در عین حال گفته است موضوع آقای ابوطالبی تاثیری بر مذاکرات جاری هسته ای ایران و گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان) نخواهد گذاشت.