پدر قربانی اعتراضات ۸۸: حکم دیه را نمی‌پذیریم

حق نشر عکس kaleme
Image caption پدر میثم عبادی می‌گوید تقاضای دیه نکرده بود

اصغر عبادی، پدر میثم عبادی، یکی از قربانیان حوادث پس از انتخابات ۸۸، می‌گوید که از حکم دادگاه درباره پرداخت دیه برای پسرش خبر نداشته و از طریق رسانه‌ها از آن مطلع شده است.

آقای عبادی می‌گوید که حاضر نیست دیه بگیرد. خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا (۲۲ فروردین) گزارش داد که به دلیل شناسایی نشدن قاتل آقای عبادی، خانواده وی و نماینده دادستان از دادگاه تقاضای پرداخت دیه از بیت المال کرده بودند.

اصغر عبادی، در گفتگو با مسیح علینژاد، خبرنگار مقیم بریتانیا اعلام کرد که تقاضای دیه نکرده و حاضر هم نیست چنین تقاضایی بکند.

روز گذشته، مصفطی ترک همدانی، وکیل دادگستری به خبرگزاری ایرنا گفت که دادگاه حکم کرده است که برای آقای عبادی از محل بیت المال دیه پرداخت شود.

میثم عبادی به گفته خانواده‌اش روز ٢٣ خرداد و در حالی که قصد کمک به دختری را داشته که بسیجی‌ها کتکش می‌زده‌اند، به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته پدر میثم عبادی یک بسیجی هم در این باره بازداشت شده بود، اما بدون اینکه در دادگاه حاضر شود آزاد شد.

اصغر عبادی به خانم علینژاد، که وضعیت زندانیان و قربانیان اعتراضات ٨٨ را پیگیری می‌کند، گفت در دادگاه بحث دیه مطرح شد اما او دادگاه را ترک کرد.

او گفت در دادگاه از او پرسیدند که چرا به فرزندش اجازه داده است که در ناآرامی‌ها حضور پیدا کند.

معترضان می‌گویند ده‌ها نفر در جریان سرکوب این اعتراضات کشته شده‌اند و مسئولیت آن را عمدتا به سپاه پاسداران و نیروهای شبه‌نظامی بسیجی نسبت می‌دهند.

اما مقام‌های رسمی در اکثر موارد مسئولیت نیروهای حکومتی در کشته شدن معترضان را رد کرده و آن را به "بخش‌هایی افراطی" از خود معترضان نسبت می‌دهند.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران آبان سال گذشته با اشاره به حضور نیروهای "لباس شخصی" آنها را کسانی توصیف کرده بود که "احساس تکلیف" کرده‌اند و چون احساس می‌کردند که "حکومت در حال مسامحه است، با این تصور که حکومت نیاز به کمک دارد، به صحنه آمده و البته کار را خراب می‌کنند".

مطالب مرتبط