بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - ۲۴ فروردین

روزنامه های صبح امروز تهران به ملاقات هیات مذاکره کننده به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اهمیت داده و در صفحات اصلی خود عکس و گزارش های آن را منعکس کرده اند. گفتگو بر سر رد سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل توسط دولت آمریکا، روابط اقتصادی گسترده ایران و روسیه و هدفمند کردن یارانه ها که گفته می شود مردم چندان انصراف از دریافت آن نداده اند، از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس shargh newspaper april13
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

حسین شریعتمداری، امروز هم در یادداشت روز کیهان به مخالفت با توافق های هسته ای پرداخته و با این توضیح که به فعالیت ها و تلاش های تیم مذاکره کنند احترام می گذارد نوشته مشکل در مدالیته است که مثلا در آن امده که برای اطمینان از این که احتمال رویکرد به تولید سلاح هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته و یا در گذشته حرکتی در این جهت صورت نپذیرفته است باید به تمامی پرسش‌های قبلی۵ +۱ پاسخ داده شود و اجازه بازرسی از تمامی مراکز نظامی و تسلیحاتی، شناسایی تمامی دانشمندان هسته‌ای و مذاکره و مصاحبه با آنها، معرفی تمامی افراد و مراکزی که مورد نظر بازرسان باشد و... نیز در دستور کار قرار گیرد.

به نوشته این مقاله: نکته درخور توجه آن که، حریف هیچ نقطه‌ پایانی برای اعلام نتیجه این بازرسی‌ها و عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران مشخص نمی‌کند و نقطه پایان را نه در اطمینان فنی و حقوقی، بلکه در اقناع خود می‌داند و در مواردی اعلام کرده است که انجام این بازرسی‌ها و اعلام نتیجه‌نهایی حداقل - تاکید شده است که حداقل - ۲۰ سال طول می‌کشد!

سرمقاله کیهان افزوده:گفتنی است که آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند بعد از بازرسی از یک مرکز و اطمینان از عدم وجود فعالیت هسته‌ای در آن، می‌توانند باز هم برای بازرسی به آن مرکز مراجعه کنند چرا که بعید نیست در فاصله بعد از بازرسی اول، انحراف به سوی تولید سلاح صورت پذیرفته باشد! این بهانه را پیش از این درباره پارچین پیش کشیده بودند، تن دادن به این خواسته غیرقانونی حریف نیز مفهومی غیر از تعطیل کردن و توقف فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان ندارد.

روابط ایران و امریکا در بن بست

ابراهیم اصغر زاده از دانشجویان پیرو خط امام به نوشته اعتماد نوشته است روابط ایران و آمریکا نمی‌تواند تا ابد در بن‌بست باقی بماند و باید گره‌گشایی شود. مسائلی در روابط دو کشور وجود دارد که اگر گره‌گشایی نشود به صورت مزمن سایه بر حوادث بعدی خواهد انداخت.

نماینده پیشین مجلس در عین حال نوشته: رابطه ایران و امریکا چه بخواهیم و چه نخواهیم گروگان‌ یک اتفاق تاریخی است که در ۳۵ سال پیش رخ داده است. طبیعتا شایسته این نیست که دولت ایران یا حکومت ایران برای حل آن بخواهد اقدامی صورت دهد اما دانشجویان خط امام یا جمعی از دانشجویان که در آن حادثه نقش داشته‌اند و حکومتی هم نیستند اگر پیش‌قدم شوند شاید بتوانند مشکل را حل کنند.من به خاطر اینکه گره‌گشایی کنم اعلام کردم در شرایطی که منافع ملی کشورم ایجاب کند می‌شود از این قضیه عبور کرد اما این مقید و مشروط به منافع ملی است.

به نوشته اعتماد این دانشجوی دوران انقلاب نوشته: نهاد دانشجویان خط امام غیرحکومتی است و از ۱۶ سال پیش به عنوان یک جریان رفرمیست و اصلاح‌طلب به کمک فضای سیاسی کشور آمده‌ است نباید مخالفتی داشته باشند. البته در بین این دانشجویان خط امام افراد رادیکال هم وجود دارد اما اکثریت دانشجویان خط امام از گشایش در روابط خارجی ایران و از این مساله اشغال سفارت امریکا در قالب زمانی و تاریخی خود آن را تحلیل می‌کند. من بعید می‌دانم آنها مخالفتی داشته باشند اما این پیشنهاد شخصی خود من است.

حق نشر عکس arman newspaper april13
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

جاوید قربان اوغلی در آرمان در تشریح مخالفت کشورهای اروپایی با رابطه تجاری بین ایران و روسیهنوشته: ایران حق دارد با شرکای تجاری خود آزادانه ارتباط برقرار کند و هیچ کشوری اجازه دخالت در این زمینه را ندارد اما باید پیش از بستن قرارداد مشکلات پیش روی این قرارداد نیز به دقت مورد کنکاش و بررسی کارشناسان قرار بگیرد و ایران با بررسی دقیق نیت طرف مقابل وارد بحث تصویب قرارداد با کشور روسیه شود.

نویسنده به اشاره به بدقولی های روسیه نوشته با همه این ها شرایط بررسی قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری جدید با روسیه در صورتی که با دقت تحلیل و بررسی شود می‌تواند یک فرصت درخشان در اختیار ایران قرار دهد. ایران نباید در برابر این قرارداد و با توجه به برخی تحریم‌ها طوری رفتار کند که این قرارداد موجب بحرانی جدید برای کشور شود بلکه باید این پیشنهاد را بدل به ابزاری برای فشار آوردن روی کشورهای غربی برای رسیدن سریع‌تر به توافق در پرونده هسته‌ای نماید.

و خلاصه مقاله آرمان این که: این فرصت در اختیار ایران است که با دیپلماسی هوشمندانه کشورهای غربی را وادار به لغو تحریم‌های کشورمان کند. این هنر دیپلمات‌های کشورمان است که از یک سو طوری با روسیه رفتار کنند که روس‌ها از دست ایران عصبانی نشوند و از سویی دیگر از این ابزار هوشمندانه برای ارتباط با کشورهای اروپایی استفاده نمایند.

برای دفن نکردن فرای

سعید برآبادی در گزارشی در شرق نوشته خط‌ و نشان برای دفن نکردن «فرای» در اصفهان، دامن «پوپ» را گرفت. ۴۰ سال بعد از مرگ یکی از بزرگ‌ترین ایرانشناسان جهان، خط‌خطی‌های روی آرامگاه «پوپ» حالا هزینه‌ای است که او باز هم برای شناخت بیشتر ایران می‌پردازد، آن هم وقتی که سال‌هاست در کنار همسرش، در کنار زاینده‌ترین رود جهان خفته. سوال اینجاست که چطور یکشنبه گذشته، «پوپ» از مردی سپیدموی و محترم برای فرهنگ ایران باستان، بدل به چهره‌ای ضد انقلابی و جاسوس شده؟

حکمت‌الله ملاصالحی استاد باستان‌شناسی به شرق گفته بهتر بود گروه مخالف اندک به جای هر اقدامی به جای سردادن این شعارها و تحصن در آن مکان، آثار مرحوم «فرای» و مرحوم «پوپ» را می‌خواندند تا دریابند چطور «فرای» با وجود شناخت کامل و صرف عمر فراوان در حوزه چین‌شناسی، از مسوولان کشور درخواست کرده بعد از مرگ، او را در کشور ایران به خاک بسپارند.

علی رفیعی . کارگردان تئاتر نوشته: حادثه پیش‌آمده برای آرامگاه «پوپ»، یادآور ماجرای حمام خسروآقا در اصفهان است که بر سر راه یک بازار تازه تاسیس قرار داشت شبانه با انفجاری مهیب نابود شد و هیچ مسوولی را هم به واکنش وا نداشت. حمام شاه‌عباس آنطور خراب می‌شود و حالا سخن از «پوپ» است که از بزرگ‌ترین ایرانشناسان تمام ادوار مملکت ماست و بی ‌او، بسیاری از وجوه تاریخ ما در تاریکی باقی می‌ماند.

شاهین سپنتا، پژوهشگر میراث فرهنگی در‌ اصفهان به شرق گفته: اصفهانی‌ها مردم میهمان‌دوستی هستند و از میهمانان خود در زمان حیات و درگذشتشان پذیرایی کرده‌اند. بسیاری از چهره‌های مشهور اروپایی و آمریکایی در اصفهان به خاک سپرده شده‌اند همان‌طور که بسیاری از چهره‌های فرهنگی اصفهان در اروپا و آمریکا.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: ریچارد فرای زنگ زد به موبایلم که «عالمی، کجایی؟ بیا من را از دست اینها نجات بده.» گفتم: «ریچارد؟ خودتی؟ بابا تو که مرده بودی.‌ای کلک. خودت‌رو زده بودی به مردن؟ ریچارد گفت: «نه جانم. نه عمرم. من واقعا مردم. اما حالا هم که مردم به آرامش نرسیده‌ام. منِ بدبختِ فلک‌زده وصیت کرده بودم بعد از مرگم کنار زاینده‌رود دفنم کنند اما... این تنها اشتباه زندگیم بود... اشتباه که هیچی، غلط کردم... خودت را برسان کنار زاینده‌رود و من را نجات بده.»

طنزنویس در ادامه افزوده: رفتم اصفهان. دیدم اوه‌اوه، جماعتی کنار زاینده‌رود دارند به‌زور تابوت ریچارد فرای را دفن می‌کنند، جماعتی هم می‌گویند اگر می‌خواهید فرای را اینجا دفن کنید باید اول ما را دفن کنید و از روی نعش ما رد شوید. گفتم: ببخشید، ولی امکان ندارد از روی نعش شما رد شویم تا ریچارد را دفن کنیم. جماعت گفتند: چرا؟

گفتم: چون ریچارد فرای، شرق‌شناس و فارسی‌شناس بزرگ، وصیت کرده بود کنار زاینده‌رود دفن شود. شما که وصیت نکردید اینجا دفن شوید. اول بروید وصیت کنید، بعد سریع بیایید.

در ستون طنز شرق آمده: جماعت یکهو دویدند بروند وصیت کنند.

مردم و یارانه ها

نادر هوشمند راد در فرهیختگان نوشته آنچه که تا به امروز به‌عنوان یارانه به مردم داده شده است، این تمایل را برای آنها ایجاد کرده است که بار دیگر از آن بهره ببرند. در این میان شاید راه‌حل‌هایی در کنار انصراف وجود داشته باشد. آن دسته که چنین تمایلی را دارند و ثبت‌نام می‌کنند اما از لحاظ مالی متمکن هستند را می‌توان در بهبود شرایط اقتصادی دخیل کرد.

نویسنده اظهار نظر کرده که یکی از موارد مورد نظر، دستیابی به سرچشمه‌های مالی و گرفتن مالیات از آنهاست. راه دیگر این است که اگر بخش‌های انحصاری اقتصاد شکسته شود، فضای اقتصادی قدرت پویایی پیدا می‌کند و دولت می‌تواند با وضع مالیات بر این بخش‌ها، گامی موثر در بهبود شرایط اقتصادی بردارد. همچنین افزایش درآمد در فضای بین‌الملل می‌تواند نگرانی مسئولان را کم کند.

و خلاصه مقاله فرهیختگان این که: در صورتی که مردم با افزایش قیمت حامل‌ها روبه‌رو هستند از دریافت یارانه بیش از پیش استقبال می‌کنند. اما اگر نسبت‌هاتعدیل شود و با افزایش قیمت شدیدی روبه‌رو نباشند شاید این مساله با درک عمومی همراه شود و حتی مردم به انصراف از گرفتن یارانه‌ها تمایل پیدا کنند.

پیش بینی نویسنده این است که: در شرایط فعلی اگر دولت بخواهد دست به قطع این یارانه‌ها بزند قطعا با نارضایتی بخش عمده‌ای از مردم روبه‌رو می‌شود. اگرچه شاید در راستای بهبود اقتصاد کشور چنین تصمیمی مطلوب باشد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که دولت تاکنون در این زمینه برنامه خود را اعلام نکرده است و رفتار با یارانه‌ها و یارانه‌بگیران مشخص نیست.

حق نشر عکس arman newspaper april13
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

مشکل ابوطالبی برای ایران و آمریکا

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته: ابوطالبی سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل بهانه‌ای شده برای تندروهای ایران و آمریکا تا تلاش کنند مناطقی را که ظرف چند ماه گذشته از دست داده بودند، بازپس بگیرند! درست سه روز پس از تصویب طرح «تد کروز» در سنا، شماری از نمایندگان کنگره نیز پنجشنبه طرح مشابهی را به صحن آوردند تا حق ورود به آمریکا از نماینده پیشنهادی ایران سلب شود.

نویسنده با اشاره ای به قانون نوشته: به نظر می‌رسد نه اوباما در واشنگتن نه روحانی در تهران بنای عقب‌نشینی و سپردن فرمان مذاکرات به تندروها را ندارند. در عین حال هم از این واقعیت، ‌گریزی نیست که مخالفان مذاکرات و توافق هسته‌ای بهانه مناسبی پیدا کرده‌اند. اقدام دو طرف باید در گام اول، جلوگیری از تاثیر بحران ابوطالبی بر روند مذاکرات باشد. گام بعدی آن است که روحانی باید اصراری بر اینکه حتما ابوطالبی به نیویورک بروند، نشان ندهد.

به نوشته شرق: اوباما هم به نظر نمی‌رسد که عجله‌ای برای تصویب و به اجرا گذاشتن مصوبه کنگره داشته باشد. می‌ماند درک این نکته که صرف‌نظر از آنکه حمید ابوطالی چقدر در اشغال سفارت و گروگانگیری نقش داشته یا نداشته، کل ماجرای سفارت و گروگانگیری همان‌قدر برای آمریکایی‌ها دردناک است که تراژدی کودتای ۲۸مرداد برای ایرانیان.

مهدی مطهر نیا هم در مقاله ای در قانون نوشته: امروز باید بپذیریم که مقر سازمان ملل در نیویورک قرار دارد؛ آمریکا نیز خود را زخم خورده بحران سفارت آمریکا در ایران می‌داند. فلذا با توجه به حساسیت افکارعمومی و سوءاستفاده نئوکان‌ها علیه اوباما، حتی اگر آمریکایی‌ها این حقیقت را بپذیرند که این دیپلمات برجسته و متبحر ما در آن زمان تنها به عنوان مترجم در میان دانشجویان پیروان خط امام حضور داشته، می‌تواند فضا سازی منفی را علیه دولت اوباما از سوی نئوکان‌های آمریکا به وجود بیاورد.

به نوشته این کارشناس: از این سو با توجه به عملکرد اوباما در مقاومت در برابر کنگره در جریان اعلام وتوی احتمالی علیه هرگونه تحریم علیه ایران، ایران می‌تواند امروز با تغییر سفیر پیشنهادی خود جواب مثبتی به دولت اوباما عرضه کند و چالشی را که نمایندگان تندروی سنای می‌خواهند فراروی دولت آمریکا و دولت ایران قرار دهند از یک تهدید عملیاتی به یک فرصت عملیاتی برای ایجاد فضای مساعد تبدیل کند. ایران از دیپلمات‌های برجسته تهی نیست. در وزارت امور خارجه ایران دیپلمات‌های برجسته‌ای وجود دارند که به سان آقای ابوطالبی دارای تبحر و جایگاه تعریف شده هستند.

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: فائزه هاشمی گفته مردم متوجه مشکلات دولت شده‌اند. بله که ملت فهمیده دولت آه در بساط ندارد. فهمیده دولت گرفتار است. مدیون است. مقروض است. هشتش گروی نهش است. تا اینجای کار درست. اتفاقا همین موضوع هم باعث جلب نظر ملت به دولت شده. چون دولت را همدرد خودش می‌بیند او را از خودش می‌داند. ملت می‌بیند دولت هم وضعیتش عینهو ملت است. ملت هم بدهکار است. هشتش گروی نهش است و... و...

به نوشته این ستون: پس فائزه هاشمی درست می‌گوید که ملت مشکلات دولت را فهمیده اما انگار دولت متوجه مشکلات مردم نشده. کلا مشکل اصلی مملکت همین است که هرکس متوجه چیزی نمی‌شود در مورد آن چیز نظر کارشناسانه می‌دهد. دولت هم چون هنوز متوجه نشده ملت گرفتار است هی از ملت انتظار دارد یارانه‌اش را ببخشد و تقاضایش را کم کند و دولت را درک کند. دولت اگر می‌خواهد ملت همواره پشت او بماند باید کمی هم لی لی به لالای ملت بگذارد.

پوپولیزم باز می‌گردد

د ر حالی که در هفته های گذشته بارها روزنامه ها خبر از احتمال بازگشت محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین به قدرت داده اند، صادق حقیقت در مقاله ای در شرق به بررسی احتمال بازگشت محمود احمدی نژاد به قدرت پرداخته نوشته این نوع پوپولیزم سیاسی به موعودگرایی معتقد بود اما در سال‌های آخر دولت دهم، گفتمان موعود‌گرایی سیاسی با عدم محبوبیت روبه‌رو شد. نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ نشان داد که حتی توده‌های مردم از گفتمان موعود‌گرایی سیاسی برگشته‌اند؛ و بعد از آن بود که موعود‌گرایی سیاسی به‌عنوان یک گفتمان به حاشیه رفت.

این استاد دانشگاه پیش بینی کرده در کوتاه‌مدت این گفتمان نمی‌تواند به قدرت بازگردد و هژمون شود؛ چرا که مفصل‌بندی این گفتمان از هم گسسته است. به‌طور مثال دال مرکزی این گفتمان عدالت‌محوری است. مردم مشاهده کردند بیش از ۸۰۰ میلیارددلار در این دوره نفت فروخته شد، اما آنها و به‌خصوص توده‌های مستضعف، مستضعف‌تر شدند.

نویسنده مقاله شرق توضیح داده که اما در درازمدت امکان احیای این گفتمان به دو دلیل وجود دارد: اول اینکه ویژگی‌های خاصی در افراد این گفتمان هست که امکان بازسازی آن را ایجاد می‌کند. آنها به‌خوبی حساسیت‌های مردم را درک کرده و روی آن انگشت می‌گذارند. دلیل دوم این است که سیاست در ایران عرصه اتفاق‌های غیرمنتظره است. مردم ایران به دلیل «احساساتی» و «فراموشکاربودن» از یک‌سو و دادن رای سلبی (به‌جای رای ایجابی) ممکن است در معادلات قدرت در شرایطی قرار گیرند که دوباره به این گفتمان رو آورند؛.

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون نوشته: امتحانات میان‌ترم صفحه طنزانه/ استفاده از ماشین حساب، جزوه و کتاب ممنوع است و به منزله انصراف از دریافت یارانه نقدی خواهد بود. با توجه به خبرسازی بعضی رسانه‌ها مبنی بر این که احمدی‌نژاد دارد تیم جمع می‌کند، احمدی نژاد دارد گرم می‌کند، احمدی‌نژاد دارد لخت می‌شود (مسلما جهت ورود به زمین) و... سوال اساسی‌ای که برای ما ایجاد شده این است که وقتی احمدی‌نژاد آمد ما چی بپوشیم؟

طنزنویس قانون سپس این پاسخ ها را در نظرگرفته است: الف) سوئیشرت، چون کلاه دارد و می‌توانیم موقع حرف زدن احمدی نژاد در مجامع جهانی کلاه را بیاوریم روی صورت تا شرمندگی‌مان معلوم نشود.

ب) جلیقه ضد گلوله، ضد تورم، ضد افسردگی، ضد شوره، ضد بارداری حتی!

ج) چیز زیادی نپوشیم بلکه فکر کند بد موقع مزاحم شده و دوباره برود!

د) گزینه قبلی واقعا احمقانه بود. این احمدی‌نژادی که ما می‌شناسیم می‌ماند تا آخر نگاه می‌کند، فیلم می‌گیرد و در صورت لزوم پخش می‌کند!

حق نشر عکس qanoon newspaper april13
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط