معاون وزارت کشور ایران: کلیه چادرهای مرزبانی را جمع می کنیم

چادر مرزبانان حق نشر عکس a
Image caption انتشار فیلم گروگانگیری مرزبانان ایرانی، طرح انتقاداتی گسترده را در مورد شرایط استقرار این مرزبانان در چادر به دنبال داشت

به گفته علی عبداللهی معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور، قرار شده تا کلیه چادرهای محل استقرار مرزبانان جمع آوری شده و به جای آنها برجک نصب شود.

به گزارش ایسنا، آقای عبداللهی یکشنبه ۲۴ فروردین (۱۳ آوریل) با اشاره به اظهارات یک نماینده مجلس راجع به ضرورت "مجازات چهار سرباز آزاد شده" افزود: "ما مطابق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل های مربوطه به دنبال این خواهیم بود که اگر کسی کوتاهی کرده باشد و وظیفه خودش را به خوبی انجام نداده باشد برخورد لازم را داشته باشیم."

اشاره معاوت وزیر کشور، به اظهارات چندی پیش اسماعیل کوثری از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران است که گفته بود چهار مرزبان گروگان گرفته شده ایرانی که با کمک مقام های محلی و مذهبی سیستان و بلوچستان آزاد شدند، باید به دلیل کوتاهی در انجام وظایف، تنبیه شوند.

پنج مرزبان ایرانی ۱۶ بهمن سال گذشته خورشیدی در نواحی مرزی سیستان و بلوچستان توسط گروه مسلح جیش العدل ربوده شدند که چهار نفر از آنها در روز ۱۷ فروردین به ایران بازگشتند.

جیش العدل اعلام کرده که جمشید دانایی‌فر، یک مرزبان دیگر، را به قتل رسیده است، اگرچه مسئولان ایرانی می گویند که نمی توانند خبر کشته شدن آقای دانایی فر را تایید کنند.

در پی ربوده شدن سربازان ایرانی، سرتیپ حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران گفت که عده‌ای از فرماندهان این نیرو به دلیل قصور در انجام وظیفه از خدمت برکنار یا منتظر خدمت شده‌اند و بعضی از آنها به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

آقای ذوالفقاری ۲۶ اسفند در یک نشست خبری تاکید کرد: "در حادثه ربوده شدن ۵ مرزبان ایرانی، این افراد غفلت داشتند، اما مسئولان مستقیم این افراد نیز قصور داشتند."

او با اشاره به فیلمی که از نحوه به گروگان گرفته شدن سربازان منتشر شده، افزود نیروی مرزبانی در حال احداث مقرها و سنگرهای مناسب برای مرزبانان در جنوب شرق ایران است، اما تا آماده شدن این مقرها، سربازان از چادر استفاده می کنند.

پس از انتشار فیلم مذکور، انتقاداتی در مورد نحوه استقرار مرزبانان و غافلگیر شدن آنها مطرح شده بود.

مطالب مرتبط