آمریکا: اختلاف بر سر ابوطالبی بر مذاکره با ایران اثری ندارد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سامانتا پاور افزود:ما شاهد آن نبوده‌ایم که این مساله ابدا تاثیری بر گفتگو‌ها داشته باشد

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته است که خودداری واشنگتن از اعطای ویزا به نماینده پیشنهادی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، بر مذاکرات هسته ای با ایران اثر منفی نگذاشته و به احتمال زیاد نخواهد گذاشت.

خانم پاور روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه «ای بی‌سی» آمریکا گفت که «تقابل آشکارا» بین آمریکا و ایران بر سر حمید ابوطالبی بر روند مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان) با ایران اثر نامطلوبی نگذاشته است.

او با اشاره به دور اخیر مذاکرات که هفته پیش در وین، پایتخت اتریش، انجام شد گفت: «ما گفتگوهای در سطوح ارشد بیشتری در ماه آینده خواهیم داشت.»

سامانتا پاور افزود: «کار‌شناسان ما هر روز دیدار می‌کنند. ما شاهد آن نبوده‌ایم که این مساله ابدا تاثیری بر گفتگو‌ها داشته باشد.»

این در حالیست که ایران از تصمیم بحث برانگیز دولت آمریکا در صادر نکردن ویزا برای حمید ابوطالبی انتقاد کرده و گفته است که قصد ندارد گزینه دیگری را به جای آقای ابوطالبی معرفی کند.

عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران، پیشتر به خبرگزاری مهر گفته بود: «از طریق مکانیزم‌های حقوقی پیش بینی شده در سازمان ملل» در حال پیگیری این موضوع هستیم. «

حق نشر عکس non
Image caption حمید ابوطالبی در حال حاضر معاون سیاسی دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است

او افزود:» گزینه جایگزین برای آقای ابوطالبی در نظر نداریم. «

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که اقدام آمریکا برای عدم صدور ویزا برای آقای ابوطالبی با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و حق کشور‌ها را برای انتخاب نماینده‌شان در سازمان ملل زیر پا می‌گذارد.

کنگره آمریکا دولت باراک اوباما را سخت تحت فشار گذاشته بود که به آقای ابوطالبی اجازه ورود به خاک آمریکا و آغاز ماموریتش در شهر نیویورک را ندهد.

با بالا گرفتن اعتراضات محافظه کاران و رای قاطع کنگره علیه ماموریت احتمالی حمید ابوطالبی، کاخ سفید نیز اعلام کرد که گزینه ایران برای نماینده جدید این کشور در سازمان ملل متحد گزینه‌ای» نامناسب «است.

آمریکا می‌گوید حمید ابوطالبی در حمله به سفارت آمریکا در ایران و گروگانگیری کارکنان این سفارتخانه در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ دست داشته است.

بنا بر گزارش ها، او با گروه» دانشجویان پیرو خط امام «کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

حمید ابوطالبی در حال حاضر معاون سیاسی دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است و پیش از این سفیر ایران در ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا بوده است.

مطالب مرتبط