فرمانده سپاه از رویکرد دولت روحانی در 'اقتصاد مقاومتی' و مسائل فرهنگی گلایه کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption فرمانده سپاه گفته "ضرورت اقتدار ملی در این شرایط و مذاکرات هسته ای وظایف سپاه را بیشتر می کند."

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از رویکرد دولت حسن روحانی درباره اقتصاد مقاومتی و مسائل فرهنگی گلایه کرده است.

آقای جعفری روز دوشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در یک سخنرانی در تهران گفته است: "متاسفانه دولت از پیشنهادات، اقدامات و توان موفق بسیج و سپاه برای اقتصاد مقاومتی استقبال نکرده است."

فرمانده سپاه پاسداران حدود دو هفته پیش گفته بود که در اقتصاد مقاومتی بسیج می‌تواند به دولت کمک کند "ولی دولت باید این مسئله را از ما بخواهد."

اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر، همزمان با تشدید تحریم ها علیه ایران مصطلح شده و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ "سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی"خواهان به کارگیری آن شده است. این اصطلاح نخستین بار توسط سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مطرح شد.

فرمانده سپاه در عین حال به تعبیر "جنگ نرم فرهنگی" که از سوی آیت الله علی خامنه ای به کار می رود، اشاره و درباره "خطر" نادیده گرفتن آن هشدار داده است.

آقای جعفری گفته "امروز خطرات و تهدیدات فرهنگی دشمن توسط جامعه و مسئولان اجرایی کشور حس نمی‌شود که یکی از وظایف سپاه و بسیج درک و انتقال این حس به دیگران در کشور" است. فرمانده سپاه گفته "ضرورت اقتدار ملی در این شرایط و مذاکرات هسته ای وظایف سپاه را بیشتر می‌کند."

یک روز پیش از این سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم با شاره به مذاکرات اتمی ایران و آمریکا در قالب گروه ۱+۵ گفته بود که "نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هیچ توافق غیر اصولی را نمی‌پذیرند."

آقای جزایری خطاب به آمریکا گفته بود "ما زمانی برای مفاهمه احترام قائل هستیم که در چارچوب منافع ملی کشورمان باشد."