محسنی اژه ای از 'محاکمه غیابی' تعدادی از منتقدان سیاسی مقیم خارج خبر داد

محسنی اژه ای حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای محسنی اژه ای گفته که اگر به محکومان مقیم خارج یا وکلایشان دسترسی نباشد، احکام "به نحو دیگر ابلاغ می شود"

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی ایران، گفته است "برخی افراد که در جریان فتنه ۸۸ در مظان اتهام بودند و به خارج از کشور گریخته بودند" در اسفند ماه گذشته "به صورت غیابی محاکمه و محکوم شده اند".

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای محسنی اژه‌ای دوشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) افزود که اگر به خود این افراد یا وکلایشان دسترسی نباشد، احکام "به نحو دیگر ابلاغ می شود".

آقای محسنی اژه‌ای، در مورد دادگاهی که به گفته وی برای متهمان مقیم خارج از کشور حکم غیابی صادر کرده توضیح بیشتری نداده است.

مسئولان قضایی ایران، از اعتراضات به نتایج انتخابات ۱۳۸۸، که به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد انجامید، تحت عنوان "فتنه ۸۸" یاد می‌کنند. مشخص نیست که چرا محاکمه معترضان به نتایج آن انتخابات، پس از برگزاری انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری صورت گرفته است.

اظهارات سخنگوی قوه قضاییه در شرایطی منتشر شده که محمود علوی وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی، پیشتر با اشاره به کسانی که بعد از پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از ایران خارج شده اند گفته بود: "ترس بی‌مورد کسانی که در حوادث ۸۸ خلافی مرتکب نشدند را حل می‌کنیم."

آقای علوی، در مرداد ۱۳۹۲ تاکید کرده بود: "هر شخصی که خلافی نداشته باشد، تضمین می‌دهیم مشکلی نخواهد داشت."

در همین ارتباط، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه نیز، آبان ماه گذشته خبر داد که به دستور حسن روحانی رئیس جمهور، کمیته‌ای برای بازگشت فعالان سیاسی خارج از کشور به ایران تشکیل شده است.

آقای قشقاوی با ذکر اینکه "نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه" در این کمیته عضویت دارند، علت برنگشتن بعضی از ایرانی‌ها را "القائات اپوزیسیون در خارج از کشور" دانست.

معاون وزارت امور خارجه بعدها گفت که دبیرخانه "کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور" در وزارت اطلاعات قرار دارد.

پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و برخوردهای شدید نیروهای امنیتی با معترضان به نتیجه اعلام شده از سوی حکومت، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران، ایران را به مقصد کشورهای دیگر ترک کردند.