بررسی روزنامه های صبح تهران - دوشنبه ۲۵ فروردین

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان ها و گزارش های خود از عدم موفقیت دولت در واداشتن مردم به انصراف از دریافت یارانه های نقدی نوشته و در مقالات خود به بررسی علت این ناکامی پرداخته اند.

نگرانی از توقف اجرای توافق های ژنو، و ابراز انزجار دانشگاهیان از رفتار گروه های تندرو با ایرانشناسان در حالی که هنوز ماجرای دفن ریچارد فرای، ایرانشناس آمریکایی بلاتکلیف مانده است، از جمله مطالب دیگر روزنامه هاست.

کیهان در ادامه مخالفت های خود با اعلامیه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی و اعتراض به دولت برای سعی در تفاهم با قدرت های اروپایی و جهانی امروز در صفحه اول با چاپ عکس هایی از درگیری پلیس با مردم در جریان تظاهرات مردم ایتالیا با تیتر «حقوق بشر به سبک غربی» از یورش پلیس کشورهای اروپایی به معترضان ریاضت اقتصادی نوشته اند.

حق نشر عکس keyhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

مذاکرات هسته ای و مناقشه جناح ها

محمد نوری در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: با ورود مذاکرات هسته ای به مرحله جدید، موضوع مناسبات ایران و امریکا دوباره در محور مناقشه جناح های سیاسی قرار گرفته است. در حالی که تیم دیپلماتهای ایرانی موضعگیری خویش در قبال امریکا را با عیار رفتار عملی کاخ سفید تنظیم میکنند، جناح رقیب دولت روحانی در داخل مواضع خویش را با نگاه به اظهارنظر گروههای تندرو امریکا بویژه سناتورها و لابی های ضد ایرانی پیش میبرند و به چیزی جز ادامه وضعیت هشت سال گذشته راضی نیستند.

به نظر نویسنده مقاله: مجموعه رفتار نهادهای امریکایی نسبت به ایران در سه حیطه بروز و ظهور دارد: سیاستهایی که دولت حاکم بر آمریکا اتخاذ و اجرا میکند. سیاستها و اقدام هایی که حزب مخالف اوباما یعنی جمهوریخواهان این کشور در پیش گرفته اند. و تلاش گسترده ای که مراکز اقتصادی و سرمایه گذاری امریکا برای حضور در بازار پرسود ایران آغاز کرده اند.

روزنامه ایران نوشته در مقابل آمریکا در ایران در حوزه رسمی، دیپلماتها تلاش خویش را بر گشودن گره تحریم و رفع اختلافات هسته ا ی متمرکز کرده اند. در بخش غیر سیاسی، نهادها و کانونهای اقتصادی ایران بویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل تمایل خود را برای جذب سرمایه گذاری شرکتهای غربی ابراز کرده اند اما در جبهه رقیب دولت، همه چیز از ادامه مخالفت و تلاش برای کم نتیجه و حتی بی نتیجه نشان دادن مذاکرات حکایت دارد.

قانون در گزارشی نوشته: در حالی که فضای رسانه‌ای ایران تحت تاثیر ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها قرار دارد و این روزها واژه "یارانه‌‌ها" بیش از هر واژه دیگری در گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد، توافقی میان ایران و غرب روی زمین مانده است که اجرایی نشدنش می‌تواند مسیر حرکت ایران و شش کشوری که پای میز مذاکره با ایران نشسته‌اند تا فردا شرایط بهتری را رقم بزنند، تغییر دهد.

به نوشته این مقاله: سوالی که در این میان مطرح است و پاسخ دقیقی برای آن نمی‌توان یافت این است: آیا اجرای توافق ژنو با اختلال روبه‌رو شده است؟ در باب چرایی پرسیده شدن این سوال دلایل فراوانی وجود دارد . موضوع تنها این نیست که چند روزی از واریز قسط چهارم دارایی‌های بلوکه شده ایران می گذرد و خبری از اعلام خبر واریز قسط چهارم نیست.مسئله اینجاست که سرنوشت قسط سوم نیز مبهم باقی مانده است.

یارانه ها، انصرافی در کار نیست

فتح الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: در تهران که دارای بیشترین میزان دارندگان درآمد بالاست فقط حدود پانزده درصد از ثبت‌نام خودداری کرده‌اند که اگر حتی همان‌ها‌ هم در فرصت روزهای پایان ماه برای ثبت‌نام استفاده نکنند و آنها را منصرفان از دریافت یارانه به حساب آوریم باز هم بسی کمتر از انتظار به نظر می‌رسد.

به نوشته این مقاله: بهتر بود که دولت تدبیر، با تدبیر بیشتر روی مشوق‌های عینی و عملی افرادی که ثبت‌نام نمی‌کنند اندیشه می‌کرد. مثلاً اعلام می‌کرد که به هر سرپرست خانواری که از دریافت یارانه صرفنظر کند کارتی اهدا می‌شود که با آن کارت بتواند به هنگام مراجعه به بیمارستان از تمام یا بخشی از هزینه‌های بستری در بیمارستان معاف شود.

آرش نصر اصفهانی در شهروند از تردید‌های انصراف خبر داده و نوشته: دولت از مردم برای انصراف داوطلبانه از یارانه ظاهرا با همراهی قابل‌توجهی در جامعه روبه‌رو نشده است. از یک‌سو نظرسنجی‌های اینترنتی و پیامکی در سایت‌های خبری و روزنامه‌ها حاکی از عدم تمایل مردم برای انصراف است و از سوی دیگر رواج پیامک‌های جوک‌گونه درمورد انصراف نشان از اصرار اغلب مردم بر دریافت یارانه و مقاومت در برابر خواست دولت است.

به نوشته این مقاله برخی صداوسیما یا جریان‌های مخالف را متهم می‌کنند که با تبلیغات غیراصولی یا به جریان انداختن کمپین‌های مخالف سعی در بی‌اعتبار کردن چهره دولت و شکست سیاست‌های آن دارند. صرف‌نظر از این‌که این اتهام تا چه اندازه درست است، توجه به یک نکته ضروری است؛ این‌که چرا درخواست دولت در چنین موردی از سوی جامعه شنیده نمی‌شود یا مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد، این را نباید رویدادی خاص دولت جدید دانست. یعنی می‌توان انتظار داشت اگر دولتی از جناح مقابل هم بر سر کار بود، احتمالا این موج عدم همراهی وجود داشت یا حتی گسترده‌تر بود.

نویسنده دلیل خودداری مردم از انصراف از دریافت یارانه نقدی را اول رواج ارزش‌های مادی‌گرایانه: که بر اثر آن نمی‌توان انتظار زیادی برای از خودگذشتگی و فدا کردن امتیازهای مادی به مانند گذشته داشت. دیگر گسترش ارزش‌های فردگرایانه یعنی این‌که به وی گفته شود این کار به صلاح جامعه است اهمیت چندانی برای تصمیم‌گیری وی ندارد زیرا سود شخصی ملموس در کوتاه‌مدت مهم‌ترین عامل جهت‌دهنده به تصمیم‌گیری اوست.

مقاله شهروند سپس به بدبینی عمومی نسبت به دولت‌ها پرداخته که به نظر وی مجموع این شرایط، بستری نامناسب برای پیشبرد خواست دولت جهت به راه افتادن موج بزرگ انصراف از یارانه‌ها به‌وجود آورده است.

حق نشر عکس cartoon1
Image caption اصلاح قیمت ها، کارتون علی رومانی، اعتماد

فرهیختگان در مقاله ای نوشته: وضعیت سیاسی- اقتصادی کشور با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها شکل جدیدی به خود خواهد گرفت که با تاثیرات اجرای مرحله اول هدفمندی تفاوت می‌کند.مرحله دومی که قرار بود دولت سابق مجری آن باشد اما به خواست مجلس اصولگرا و به بهانه ناتوانی دولت احمدی‌نژاد، اجرای آن به‌عنوان میراثی سخت به دولت روحانی سپرده شد. حالا به نظر می‌رسد که شکست‌خوردگان در انتخابات خرداد ۹۲ درصدد هستند تا با خرابکارى روانی افکار عمومی را علیه دولت بسیج کنند تا امید مردم را از دولت ناامید کنند و این روند را تا انتخابات مجلس و خبرگان کش دهند.

به نوشته این مقاله: از یک‌سو با تبلیغات بیش از اندازه و زننده به دنبال آن هستند تا افکار عمومی را به این سمت هدایت کنند که دولت روحانی برخلاف دولت سابق توانایی پرداخت یارانه را به ایرانیان ندارد و از سوی دیگر می‌خواهند با مهندسی افکار عمومی، این نتیجه را به دست آورند که هر چه مقدار کسانی که از گرفتن یارانه انصراف می‌دهند کمتر باشد پس میزان محبوبیت روحانی کمتر است.

فرهیختگان معتقد است که برگزاری ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها، تورم فلج‌کننده، کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی و ده‌ها معضل دیگر ناشی از اشتباه‌های دولت گذشته در اجرای طرح هدفمندی یارانه بوده است و اکنون در حالی که دولت تمایل چندانی برای اجرای فاز دوم این طرح نداشت با اصرار مجلس اصولگرا، مجبور به اجرای مرحله دوم شده است.

برای دارندگان کارت همیاری

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون نوشته: احتمال می‌دهم به زودی قوانین سخت‌گیرانه‌تری نسبت به کسانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند اعمال شود. به این ترتیب که ورود به اماکن تفریحی اعم از شهربازی، سینما، تئاتر، استادیوم‌های ورزشی و خلاصه هر چیز که لذت بدهد تنها برای دارندگان کارت همیاری امکان‌پذیر است. دارندگان کارت همیاری در صورت تذکر ماموران گشت ارشاد به آنها، می‌توانند مامور خاطی را توی ماشین انداخته و با خود ببرند.

در ادامه این طنز آمده: از این به بعد رئیس‌جمهور کسانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند احمدی‌نژاد و رئیس‌جمهور عزیزانی که از دریافت یارانه نقدی انصراف می‌دهند اسکارلت ژوهانسون خواهد بود. رئیس‌جمهور کسانی که فرم دریافت یارانه را با اطلاعات غلط پر کرده‌اند سعید جلیلی است + جریمه نقدی.

طنزانه قانون احتمال داده از این پس دارندگان کارت همیاری در هنگام ورود به ادارات نه تنها مورد تکریم کارمندان واقع می‌شوند بلکه می‌توانند در هنگام خروج توی گوش رئیس اداره هم بزنند. این بند در مورد افراد فاقد کارت همیاری برعکس اجرا می‌شود. با همکاری شهرداری دارندگان کارت همیاری می‌توانند از سرویس‌های بهداشتی مکانیزه، تمام اتوماتیک، اصلا می‌ری توش دیگه نمی‌خواد کاری انجام بدی، خودش همه کارها رو انجام می‌ده برخوردار شوند. اما کسانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند محکومند به آفتابه.

آیا انصراف ها نتیجه می دهد؟

دنیا عیوضی در گزارشی در شرق نوشته : آنچه این‌روزها در خبرها برجسته شده، انصراف شماری از هنرمندان و ورزشکاران و اقشار فرهیخته جامعه از دریافت یارانه است. چنان که ابوالحسن داوودی کارگردان سینما گفته: از شروع هدفمندی یارانه‌ها گمان من این بود که این شکل مواجهه با آن برخوردی تحقیر‌آمیز با مردم محسوب می‌شود. برخوردی که چندان مناسب نیست و می‌تواند به شکل دیگر باشد. به این دلیل که بدون هیچ تقسیم‌بندی طبقاتی، ارزیابی درست از سطح درآمد افراد جامعه و دسته‌بندی‌های مالی در جامعه وجود دارد و در دستور کار قرار گرفت.

رسول صدرعاملی کارگردان دیگر سینما هم به شرق گفته: در جریان اقتصاد سالم، متعادل و پویا از هیچ دولتی توقع دریافت یارانه نمی‌رود. همانطور که در اقتصاد دیگر کشورها به چشم می‌بینیم هیچ دولتی به حساب ملتش این‌چنین پول واریز نمی‌کند اگرچه کمک‌های مالی به اقشار کم‌درآمد و کمک‌هزینه‌های معاش، آموزش و درمان در برنامه‌های کلان اقتصادی ملل همیشه قابل‌توجه است.

به گفته این کارگردان سینما: حالا اما پرداخت‌های اقتصادی با این شکل و شمایل در کشور ما نشان از بیماری اقتصاد است که باید به درمان زیرساخت‌های آن اندیشید. امیدواریم درمان تا حدی پیش رود که بتوان به فکر توسعه، رفاه ملی و تمهیدات روحی- روانی و تفریحی اجتماع بود.

گوهر خیراندیش به شرق گفته: نکته‌ای که فکرم را درگیر کرده این است که آیا این مبلغی که بر اثر انصراف تعداد کثیری از مردم به نفع اقشار کم‌درآمد به دست می‌آید به‌درستی برای کم‌درآمدها در نظر گرفته می‌شود یا صرف هزینه‌های دیگر کشور خواهد شد؟ آنچه اهمیت دارد شکل‌گیری این اعتماد‌سازی برای جامعه از سوی دولت است. آ

این هنرپیشه با سابقه تاکید کرده: نچه طی این سال‌ها با رانت‌خواری و اختلاس‌های کلان اقتصادی از دست رفت و به‌سادگی هم بازنخواهد گشت. ما به‌درستی واقف هستیم که می‌توانیم کمکی باشیم برای ساختن‌های دوباره ویرانی‌هایمان اما آیا این کمک‌ها و تبلیغاتی که از سوی هنرمندان در جریان است سلب اعتماد دوباره را همراه نخواهد داشت.

حق نشر عکس ghannon
Image caption عکس آرامگاه پوپ در اصفهان بعد از حمله حزب اللهی ها، قانون

ریچارد فرای بیاید یا نیاید؟

حمید رضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به آن چه همزمان با مرگ ریچارد فرای ایران شناس در رسانه های تندرو نوشته شده و حرکات گروه های فشار در اصفهان نوشته: چنان فضایی ایجاد شده که هیچ خارجی دیگری تمایلی به معرفی فرهنگ و تمدن ایران که طبیعتا فرهنگ اسلامی هم با آن آمیخته شده و نیز دفاع از مواضع ایرانیان از جمله مقابله با نام جعلی برای خلیج‌فارس که فرای برای آن تلاش کرد نداشته باشد چرا که قطعا با انگ جاسوسی مواجه خواهد شد.

به نوشته این مقاله: از دیگران که به جاسوس خواندن دیگران عادت کرده‌اند انتظاری نیست، اما از دولت اعتدالگرا که داعیه بازگرداندن اعتبار ایران و ایرانی را در عرصه‌های بین‌المللی دارد انتظار این است که در مورد این موضوع با جدیت بیشتری وارد شده و زمینه عمل به وصیت ریچارد فرای و مقابله با هر‌گونه هجمه به آرامگاه آرتور پوپ در اصفهان را که بازتاب بسیار زشتی در جهان پیدا کرده فراهم سازند.

مردم سالاری نوشته: دولت اقدام کند تا اگر کسانی خود خدمتی به فرهنگ ایرانی نمی‌کنند لااقل اجازه پیدا نکنند تا دیگران را از خدمت به فرهنگ و تمدن ایرانی فرار کنند.

علت سقوط بورس تهران

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد درباره علت سقوط بازار بورس و سهام به طنز نوشته: عدم افزایش نرخ بنزین منجر به علاقه شدید فعالان حوزه اقتصاد به ترک تجارت و انتخاب مسافرکشی به عنوان پر سودترین شغل کشور شده. لذا با افزایش نرخ بنزین می‌توان از بار ترافیک کاست و ترافیک را به سوی سازمان بورس هدایت کرد.

به نوشته این طنزنویس: عدم انتخاب دکتر ولایتی در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته باعث شده قاره جدیدی کشف نشده و امکان عقد قراردادهای جدید با کشورهای زیر پونزی جدید مهیا نشود .

و خلاصه طنز اعتماد این که: عدم حضور محمود احمدی‌نژاد در راس دولت هم یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سقوط ارزش سهام در بورس است. وقتی او بود فارغ از اتفاقات سیاسی اقتصادی و تحرکات جهانی چنان آماری ارائه می‌کرد که من با این چندرغاز حق التحریر هوس می‌کردم صبح بلند شوم خاویار بخورم. نمودارهای امیدوار‌کننده احمدی‌نژاد یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های افزایش امید به زندگی و به همین ترتیب ازدلایل رونق کسب و کار بود. آدم با آمارهای او جهانی را می‌دید که در خواب هم ساختنش سخت بود.

حق نشر عکس cartoon2
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

مطالب مرتبط