شکایت ایران به سازمان ملل در ارتباط با رد ویزای ابوطالبی

حق نشر عکس non
Image caption حمید ابوطالبی در حال حاضر معاون سیاسی دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است

حسین دهقانی کاردار ایران در سازمان ملل متحد نامه ای را تسلیم رئیس "کمیته روابط با کشور میزبان" سازمان ملل متحد کرده و خواستار توزیع آن در شصت و هشتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل شده است.

در این نامه که حمید بابایی سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک منتشر کرده آمده است: "آقای حمید ابوطالبی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده جدید و دایمی در سازمان ملل متحد در نیویورک تعیین شده است. او چندین ماه قبل تقاضای ویزای ورود به آمریکا کرد و درخواست او منتظر بررسی دولت آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل بوده است."

این نامه به اظهارات اخیر مقام های وزارت خارجه آمریکا اشاره می کند که در روز جمعه ۱۱ آوریل اعلام کردند که "ایران و سازمان ملل آگاه شده اند که دولت آمریکا به آقای ابوطالبی ویزا نمی دهد."

نمایندگی ایران در این نامه "نگرانی جدی" خود را از بیان علنی نیت دولت آمریکا در رد اعطای ویزا ابراز می کند و آن را نقض تعهدات قانونی کشور میزبان براساس قوانین بین المللی می داند.

دولت آمریکا در بیانیه هایش آقای ابوطالبی را به خاطر آنچه گفته می شود ارتباط او با گروه گروگان گیران سفارت آمریکا در تهران است گزینه ای "نامناسب" به عنوان سفیر خوانده است.

نمایندگی ایران در این نامه نوشته است که تصمیم دولت آمریکا آثار "منفی" بر دیپلماسی چندجانبه جاری خواهد داشت و خواستار رسیدگی "فوری" به مساله از سوی "کمیته روابط با کشور میزبان" که بخشی از سازمان ملل است شده است.

یک شب پیشتر سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته بود که خودداری واشنگتن از اعطای ویزا به نماینده پیشنهادی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، بر مذاکرات هسته‌ای با ایران اثر منفی نگذاشته و به احتمال زیاد نخواهد گذاشت.

مطرح شدن نام آقای ابوطالبی به عنوان یکی از کسانی که در ماجرای گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۳۵۸ نقش داشته، از چند هفته قبل باعث ابراز مخالفت‌های جدی با ورود او به آمریکا شده بود.

از قول آقای ابوطالبی نقل می‌شود که او با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

ایران اعلام کرده است که قصد ندارد گزینه دیگری را به جای آقای ابوطالبی معرفی کند.

مطالب مرتبط