بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه ۲۶ فروردین

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش هایی از حضور سعید جلیلی در دانشگاه امیرکبیر تهران و تظاهرات دو دسته از دانشجویان در هواداری از سیاست های هسته ای دولت گذشته و دولت روحانی خبر داده اند که در میان شعارها و پوسترهای گروه مدافع دولت، به رهبر جنبش سبز میرحسین موسوی هم اشاره شده است.

آمریکا تغییر نظام نمی خواهد

حق نشر عکس shargh
Image caption تیتر و عکس اول شرق

حمید قاسمی در سرمقاله ایران، روزنامه دولت نوشته: بعد از سه دهه زورآزمایی به نظر می‌آید طرف‌های امریکایی و اروپایی به این باور رسیده‌اند که می‌بایست در مذاکره با ایران سودای تحمیل ایدئولوژی را از ذهن خویش دور سازند. چنان که در این دور از مذاکرات فرستادگان دولت امریکا هیچ سخنی از بحث تغییر رژیم که به میان نمی‌آورند اما دیپلمات‌های ایرانی در ژنو یا وین تصریح می‌کنند که نظر مخالف خویش را نسبت به سیستم سیاسی امریکا حفظ کرده‌اند.

به نوشته این مقاله: دولت روحانی در شرایطی روی کار آمد که به واسطه هشت سال قبل از آن تصویر سیاهی از ایران در جهان ساخته و پرداخته شده بود. این تصویر را لابی‌های تندرو یهودی شکل داده‌اند.

ایران نوشته: اوباما در پیگیری خط مذاکره با ایران بیشتر متأثر از الگوی دموکرات‌های دوره کلینتون است که تلاش طیف مدافع مذاکره با ایران در امریکا تلاش برای مصالحه با ایران با نطق مادلین آلبرایت شروع شد. این خط مصالحه‌جویی به تشکیل نخستین نشست مذاکره موضوعی در باب جنگ افغانستان منجر شد. سپس در بحران عراق به شکل مذاکره بین سعید جلیلی با ویلیام برنز دنبال شد. از همین روست که اینک سرتیم مذاکره هسته‌ای ایران تأکید می‌کند که تلاش دیپلماسی ایران باید معطوف به تقویت صدای جناح هوادار مذاکره و تضعیف پایگاه تندروهای ضد ایرانی باشد زیرا نتیجه توافق تاریخی ژنو چیزی جز ناکامی بزرگ لابی صهیونیست‌ها نخواهد بود.

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: پیشینه و کارنامه حمید ابوطالبی برای تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل به قدر کفایت پربار است. سالها حضور در مناصب دیپلماتیک متعدد از او دیپلماتی کارکشته و صاحبنظر ساخته است و همراهی و همسویی پرسابقه اش با روحانی و تیم سیاست خارجی دولت یازدهم نیز موید رویکرد اعتدالی این چهره است.

نویسنده این مقاله با این همه تاکید کرده: معلوم نیست چرا دستگاه دیپلماسی کشور و مشاوران حوزه سیاست خارجی دکتر روحانی هنگام ارزیابی رزومه این دیپلمات کارکشته، مصلحت سنجی و دوراندیشی را چاشنی تدابیر دیگر نکرده و به این یک قلم سابقه حضور کوتاه او در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا و حساسیت طرف آمریکایی به این ماجرا بی توجه بوده‌است.

به نوشته سرمقاله ابتکار: با این انتخاب، دولت در یک منگنه و مخمصه ناخواسته اما خودکرده دیگری گرفتار آمده است که علی الظاهر در کوتاه مدت راه پس و پیشی برای برون رفت از آن متصور نیست. در یک سوی کارزار تندروهای آمریکایی هستند که با این انتخاب بهانه لازم برای زیر سوال بردن تلاش‌ها برای رفع برخی اختلافات از طریق میز مذاکره را به دست آورده‌اند و با تهییج عرصه داخلی خود، سعی در تحت فشار قراردادن هم تهران و هم طیف آمریکایی طرفدار دیپلماسی دارند.

متین مسلم در مقاله ای در قانون نوشته: پرونده هسته‌ای ایران در درون خود به اندازه کافی دارای مشکلات و پیچیدگی‌هایی هست که راه دستیابی به یک توافق بی‌دردسر و تضمین شده را با مشکل روبه‌رو کند. بیشتر به این دلیل که مسائل پرونده ایران و سوءتفاهم‌های ناشی از آن عمدتا متاثر از شرایط پیش از آغاز این دور گفت‌وگو‌ها و رسیدن رئیس جمهور روحانی به قدرت است. اینکه این برداشت‌های مناقشه‌انگیز تا چقدر واقعی ست؟ ظاهرا تغییری در فضای مذاکرات و دستور جلسات ایجاد نکرده است.

به نظر نویسنده این مقاله: تا قبل از ۲۰ جولای که موعد سررسید تفاهم‌ها وارزیابی راستی‌آزمایی دو طرف ناشی از اقدام مشترک ژنو خواهد بود، رسیدن به یک توافق و مدالیته جامع چقدر امکان پذیراست؟ تا آنجا که به مسائل فنی و ساختاری پرونده مربوط می‌شود ظاهرا مشکلی دیده نمی‌شود. آژانس طی چهار ماه گذشته حداقل ۲ گزارش جامع از اقدامات ایران که این گزارش‌ها، آنها را مثبت خوانده منتشر است

مقاله ابتکار در نهایت تاکید کرده: فکر می‌کنم تعبیر فنی و ساختاری در توافق احتمالی جولای به خوبی بیانگر مشکلی باشد که می‌تواند قبل ویا حتی بعداز توافق نهایی بر سر راه طرفین خصوصا ایران و ایالات متحده قرار گیرد که هردو مشترکا ترجیح می‌دهند از آن پرهیز کنند. واضح تر آنكه توافق فنی و تخصصی الزاما به معنای حل آنچه نیست که می‌تواند به لحاظ سیاسی به تفاهم میان ایران و ۵ +۱ و به ویژه ایالات متحده منجر شود.

ظلم در قالب سهمیه بندی جنسیتی

حق نشر عکس mir
Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

در حالی که ایران روزنامه دولت در گزارش اصلی خود خبر از تصمیم دولت برای حذف سهمیه جنسیتی در کنکور دانشگاه ها داده که مانع از شرکت دختران داوطلب در برخی رشته های درسی می شد، محمدمراد بیات در مقاله ای در آرمان نوشته: سهمیه‌بندی جنسیتی با حقوقی که در قانون اساسی کشور برای شهروندان درنظر گرفته شده، منافات دارد. بر اساس قانون هر شهروندی حق انتخاب شغل و رشته تحصیلی خود بر اساس علایق و انگیزه‌های خود را دارد حال آنکه، سهمیه‌بندی جنسیتی چنین چیزی را نقض می‌کند.

به نوشته این مقاله: در واقع، یک پزشک مرد مجاز است که هم مردان و هم زنان را معاینه کند همانطور که زنی که تخصص پزشکی یا هر تخصص دیگری فرا می‌گیرد تنها به افراد هم‌جنس خود یعنی زنان خدمات ارائه نمی‌دهد. این نشان می‌دهد که زندگی امروز با بحث سهمیه‌بندی جنسیتی مطابقت و همخوانی ندارد. واقعیت‌های جامعه، سهمیه‌بندی جنسیتی را بی‌معنا می‌کند و اینکه چنین اتفاقاتی در مراکز آموزش‌عالی بیفتد در واقع، فاصله انداختن میان افراد و واقعیت‌های جامعه است.

خلاصه این که به نظر نویسنده آرمان: سهمیه‌بندی جنسیتی از هر منظری که به آن بنگریم در شرایط فعلی غیر قابل توجیه است. به هیچ‌وجه نمی‌توان چنین چیزی را که در برخی موارد در سال‌های اخیر در کشور ما وجود داشته است قابل دفاع بدانیم. سهمیه‌بندی جنسیتی، در هیچ جای دنیا اعمال نشده است.

احمدی نژاد حق داشت

مصطفی داننده در مقاله ای در قانون نوشته: سال نو می‌شود و حول حالنایی در منتقدان دولت به ویژه مجلس‌نشینان حاصل خواهد شد و آنان در سال تازه ایرانیان، کمی با دولت تدبیر و امید همراه خواهند شد و فضا را به سمت خدمت بیشتر به مردم خواهند کشاند. اما وقتی تعطیلات تمام شد و مردم کم کم راهی محل کار خود شدند و نمایندگان مردم نیز برصندلی‌های سبز مجلس تکیه زدند، فضای سیاسی کشور به همان روزهای قبل از فروردین سال ۹۳ رسید و حتی فضا به فضایی بدتر از آن روزها بدل شد.

نویسنده با فهرست کردن مواقعی که مجلس با دولت درگیر شده است نوشته: گویی داستان مجلس نهم و دولت یازدهم، داستانی است که نمی‌شود پایان چندان خوشی برای آن متصور شد. مجلسی‌های مخالف دولت همانطور که از روز اول هم قسم شده بودند، تمام تلاش خود را انجام می‌دهند، تا دولت روحانی نتواند برنامه‌های خود را عملیاتی کند و آنها بتوانند، به مردم بگویند دیدید که ما گفتیم، دولت فقط دولت مطبوع ما.

بر همین اساس نویسنده مقاله قانون نتیجه گیری کرده: با نگاهی به رفتار مجلس نهم با دولت یازدهم، در این اندیشه بودم، که محمود احمدی نژاد حق داشت. او حق داشت به مجلسی این چنین پاسخگو نباشد، او حق داشت بیاید در مجلس شوخی کند و برود، او حق داشت بگوید برخی منافع سیاسی‌شان بر منافع ملی ارجحیت دارد، او حق داشت که مسیر خود را از جریان منتسب به این آقایان جدا کند.

فاجعه فوتبال در راه است

حق نشر عکس arvin
Image caption کارتون آروین، شرق

روزنامه های مختلف امروز در صفحات اول و ورزشی خود از سرنوشت تیم ملی که هنوز اعضایش معلوم نیست در مسابقات جام جهانی ابراز نگرانی کرده و آن را نشانه ضعف سیستم مدیریت ورزش دولتی دانسته اند.

بیژن ذوالفقار نسب مربی سابق تیم ملی در مقاله ای در شرق نوشته: : در شرایطی که استقلال یک باشگاه دولتی است و سپاهان هم از سوی یک کارخانه دولتی اداره می‌شود چطور مسوولان فدراسیون نتوانستند قبل از اتفاقات دیروز، شرایط حضور بازیکنان این دو تیم در اردوی تیم ملی را فراهم کنند.

به نوشته این کارشناس: اتفاقی که دیروز برای تیم‌ملی رخ داد مطمئنا در روند آماده‌سازی تیم‌ملی مشکلاتی ایجاد می‌کند که جبران‌ناپذیر خواهد بود. تیم‌ملی یک‌بار دیگر زمان را از دست داد. با توجه به اینکه در چندماه اخیر به دفعات اردوها لغو شده، باید پذیرفت تدارک خوبی برای تیم‌ملی در نظر گرفته نشد.

حسین جمشیدی نیز در مقاله ای در شهروند از احتمال لغو اردوی آفریقا نوشته و اضافه کرده: در حالی که کی‌روش برای اردوی آفریقای جنوبی که قرار است امروز ملی‌پوشان به آن اعزام شوند، ۲۸ بازیکن را دعوت کرده بود، حالا با اتفاقات رخ داده و مخالفت باشگاه‌های الکویت و ام صلال با حضور نکونام و منتظری تعداد بازیکنان حاضر در اردو فقط به ۱۱ نفر رسیده است. درواقع از همین حالا بهانه‌هایی برای ناکامی احتمالی در جام‌جهانی به وجود آمد.

نویسنده مقاله تاکید کرده: احتمال لغو اردوی آفریقای جنوبی از این حیث می‌رود که تعداد بازیکنان بسیار کم است و حتی یک دروازه‌بان در آن نیست و از همین جهت در صورت برگزاری دیدار تدارکاتی در اردوی آفریقا مشخص نیست تکلیف تیم‌ملی چه خواهد شد.

چشمپوشیازیارانهناچیز

عماد افروغ در مقاله ای در شرق با اشاره به این که از اول اجرایی‌شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها در زمان احمدی‌نژاد، مخالف پرداخت نقدی یارانه بوده نوشته است که به رییس کمیسیونی در مجلس گفته بهتر است این پولی که از قِبل حذف یارانه‌ها به دست می‌آید، عمدتا به اصطلاح صرف تولید شود و به‌طور خاص به آن اقشاری تعلق گیرد که یارانه باید به آنها تعلق بگیرد.

به نوشته این استاد دانشگاه آقای مصباحی‌مقدم گفتند که پیشنهاد خیلی خوبی است اما دولت ، اراده‌ای برای انجام این پیشنهاد ندارد. در صورتی که پرداخت یکسان یارانه‌ها به‌صورت نقدی به همه اقشار، فکری از اساس پراشتباه و پرمخاطره بود و تصور نمی‌کنم به‌جز در دولت‌های پوپولیستی خام، که شاید در تاریخ کم‌نظیر هم باشد، توجیه و سابقه‌ای داشته باشد. این نوع برخورد با یارانه، آن هم به اسم عدالت، چیزی جز آبروریزی از مفهوم زیبا و جامع «عدالت» نیست.

نویسباید دولت این ضمانت را بدهد که با عقب‌نشینی عده‌ای از دریافت یارانه، در نهایت گرانی مهار خواهد شد. تورم مهار خواهد شد. دولت درواقع امکان مانور بیشتری پیدا خواهد کرد و حتی اگر قشری یا اقشاری محتملا متضرر بشوند، باید آنها را دعوت به صبر و قناعت و ساده‌زیستی کرد تا بلکه این مرحله‌گذار پشت‌سر گذاشته شود. بنابراین دعوت به عدم ثبت‌نام برای دریافت یارانه، باید با دعوت به قناعت و ساده‌زیستی همراه با اعطای ضمانت‌های لازم برای کاهش تورم و گرانی و ارتقای سیاست‌های رفاهی از سوی دولت همراه باشد. به این واقعیت هم باید توجه داشت و از این واقعیت باید برای دعوت برخی از اقشار برای عدم ثبت‌نام استفاده کرد که، این مبلغ دریافتی با توجه به گرانی و تورم حاکم، چندان ارزشی ندارد که نشود از آن چشم‌پوشی کرد.

کمپین عمه زا شروع به کار کرد

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

سعید هوشیار در طنزانه قانون نوشته: آدم‌ها باید یک چیزهایی را از دست بدهند تا بعدش ارزشش را بفهمند! یکی از آن مواردی که از دست دادیم و بعدش تازه ارزشش را فهمیدیم محمود احمدی نژاد بود. باور کنید ۳ ساعت در خبرگزاری‌ها چرخیدم تا چهار تا سوژه پیدا کنم برای یادداشت امروز، پیدا نشد که نشد. حالا ۴ سال پیش اصلا نیاز نبود بگردید. یک سخنرانی گوش می‌کردید کافی بود.

طنزنویس با همین مقدمه نامه ای نوشته به رییس جمهور پیشین و در آن تاکید کرده: از جنابعالی و هیات همراه درخواست عاجزانه دارم تا هرچه سریع‌تر به عرصه سیاست بازگردید تا موجبات خوشحالی هزاران نفر را فراهم آورید. بدیهی است نبود مسائل قابل پرداخت در حوزه طنز موجب افول این شکل از نگارش و نقد خواهد شد و افول آن کاهش شادی نسبی بین مردم ایران را به همراه خواهد داشت.

طنز قانون با اشاره به این که جمعی کمپینی برای بازگشت احمدی نژاد ساخته اند نوشته: جمعی از طنزنویسان طی حرکتی خودجوش کمپینی راه انداختند تا جنابعالی را ترغیب به بازگشت به صحنه نمایند. این کمپین با نام «عمه زا» شروع به کار نموده است که مخفف: «عاشقان محمود هراس‌زای آمریکا» است. گرچه گروهی هم

کمپین تقاضا از محمود احمدی‌نژاد برای اینکه به صحنه نیاید ساخته اند. با نام کمپین «من» که مخفف «می‌شه نیای؟» است.

مطالب مرتبط