احضار رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره به وزارت خارجه مصر

حق نشر عکس Fars
Image caption رابطه ایران و مصر پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران قطع شد

مجتبی امانی، رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره به وزارت خارجه مصر احضار شده است.

در مورد جزئیات دلیل این احضار گزارشی منتشر نشده اما سخنگوی وزارت خارجه مصر گفته است آقای امانی به دفتر معاون امور آسیای وزیرخارجه مصر فراخوانده شده تا بعضی ملاح‍ظات و نظرات در مورد این که عملکرد دفتر حفاظت منافع ایران در مصر باید با قواعد دیپلماتیک منطبق باشد، به او ابلاغ شود.

رابطه سیاسی ایران و مصر پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران و در پی امضای پیمان صلح کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل، با فرمان آیت الله خمینی موسس جمهوری اسلامی قطع شد. دو کشور در پایتخت‌های یکدیگر دفتر حفاظت از منافع دارند.

نشانه هایی از بهبود روابط ایران و مصر پس از تحولات منجر به برکنار حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین این کشور به چشم می خورد. از جمله محمد مرسی برای شرکت در نشست افتتاحیه کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها به تهران سفر کرد و رئیس جمهور وقت ایران هم برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی به قاهره رفت اما این روند از یک سال پیش و پس برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری، متوقف شده است.

پس از برکناری رئیس جمهور پیشین مصر که به دستگیری و محاکمه او منجر شده، برخی از مقام ها و رسانه های دولتی ایران از سرکوب اسلامگرایان در این کشور انتقاد کرده اند.

مطالب مرتبط