مخالفت نمایندگان مجلس با دفن فرای در ایران

حق نشر عکس Fars
Image caption تظاهرات چند روز پیش عده ای در مخالفت با خاک‌سپاری ریچارد فرای در اصفهان

هشت تن از نمایندگان محافظه کار استان اصفهان با ارسال نامه ای به حسن روحانی به وی هشدار داده اند که در صورت دفن ریچار فرای ایران‌شناس آمریکایی در اصفهان، "با عکس‌العمل شدید کنترل نشده مردمی مواجه خواهد شد".

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نمایندگان در نامه خود خطاب به رئیس جمهور، ریچارد فرای را "جاسوس" دانسته و از آقای روحانی خواسته اند به وزارتخانه های خارجه و اطلاعات و سازمان میراث فرهنگی دستور دهد که "به هیچ عنوان تن به این ننگ دیپلماتیک و تحمیل زورمدارانه ندهند".

ریچارد فرای، ایران‌شناس برجسته‌ای که دو هفته پیش درگذشت، پیش از مرگ وصیت کرده بود که در اصفهان و در حاشیه زاینده‌رود به خاک سپرده شود. این در حالی است که محافظه‌کاران منتقد دولت ایران می‌گویند او جاسوس بوده و نباید جسدش به ایران برود.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران، در زمان مسئولیت خود وعده دفن آقای فرای در اصفهان را داده و حتی خانه‌ای تاریخی را در این شهر به او پیشکش کرده بود. این اقدام اگرچه در آن زمان نیز با انتقاد برخی محافظه کاران مواجه شد، اما شدت واکنش ها بسیار کمتر از اعتراضاتی بود که در زمان دولت آقای روحانی صورت گرفته است.

در نامه نمایندگان استان اصفهان، با اشاره به وعده دولت قبلی در مورد دفن ریچارد فرای در اصفهان آمده است: "اگرچه ریشه‌های این تحمیل در دولت‌های قبلی ایجاد شده ولی در شرایط فعلی اصلاً نباید این تحمیل را پذیرفت."

امضاکنندگان تاکید کرده اند: "ما نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ارسال این نامه تکلیف اولیه خود را به‌نمایندگی افکار عمومی مردم همیشه مبارز و غیرتمند و متدین استان انجام داده و هشدار لازم را ارائه و در آینده متناسب با عملکرد دولت وظایف خود را قاطعانه انجام خواهیم داد."

هشدارهای قبلی

احمد سالک، یکی از امضاکنندگان نامه امروز و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، چند روز پیش هم درباره واکنش‌ "مردم" به دفن آقای فرای در اصفهان هشدار داد و گفت هر حادثه ای در این باره رخ دهد، مسئولیت آن به عهده کسانی است که اجازه این خاکسپاری را بدهند.

آقای سالک در سخنان خود در صحن علنی مجلس، علاوه بر ریچارد فرای، آرتور پوپ ایران‌شناس دیگری که سال‌ها پیش درگذشته و در کنار زاینده‌رود دفن شده است را نیز مورد حمله قرار داد. ریچارد فرای خواسته است که ترجیحا در کنار آقای پوپ و همسر او به خاک سپرده شود.

همزمان با این اظهارات، اطلاعیه ای با امضای "مردم شهیدپرور اصفهان" خطاب به استاندار منتشر شد که در آن آمده بود: "خدا می داند اگر جنازه ی نجس و کثیف صهیونیست ریچارد فرای را به شهر شهیدان بیاورند غسل شهادت می کنیم، کفن می پوشیم، آن را تحویل گرفته می سوزانیم و خوراک سگ های بیابان می کنیم."

ادامه بیانیه تصریح داشت: "همچنین قبر استاد وی پروفسور پوپ را نیز در کنار پل خواجو بر سرش خراب می کنیم و با خاک یکسان می‌کنیم تا هوس چنین جنایاتی به ذهن هیچ منافق دیگری نرسد."

یک روز پس از این موضع‌گیری ها، گروهی چند ده نفره در مقابل مقبره آرتور پوپ تجمع کردند و نوشته‌هایی را در مخالفت با خاک‌سپاری ریچارد فرای روی دیوار آن چسباندند.