وکیل ریحانه جباری: نبایدحق اولیای دم نادیده گرفته شود

حق نشر عکس campain reyhaneh jabari
Image caption براساس مستندات پرونده ریحانه جباری در تیرماه سال ۱۳۸۶ در حالیکه ۱۹ سال داشت در درگیری با مرتضی سربندی او را به قتل رساند. خانم جباری دلیل قتل را دفاع از خود در برابر "تعرض جنسی" اعلام کرده است

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل ریحانه جباری که به دلیل قتل مرتضی سربندی به قصاص محکوم شده است، با اعلام اینکه زمان اجرای حکم موکلش مشخص نیست، اعلام کرد: "تلاش‌هایی که حالا برای نجات خانم جباری صورت می گیرد صرفا برای رضایت اولیای دم است."

آقای خرمشاهی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی با انتقاد از حواشی مطرح شده پیرامون پرونده خانم جباری گفت: "حواشی پرونده ریحانه جباری لزوما به نفع او نیست و نباید مسایلی مطرح شود که حق اولیای دم نادیده گرفته شود."

براساس مستندات پرونده ریحانه جباری در تیرماه سال ۱۳۸۶ در حالی که ۱۹ سال داشت در درگیری با مرتضی سربندی او را به قتل رساند. خانم جباری دلیل قتل را دفاع از خود در برابر "تعرض جنسی" اعلام کرده است.

در پی تایید حکم قصاص ریحانه جباری، قشرهای مختلف از هنرمندان، ورزشکاران و فعالان حقوق بشر در تلاش هستند تا خانواده مقتول با بخشش خانم جباری از قصاص او صرف‌نظر کنند.

خانواده ناصر حجازی نیز از جمله افرادی هستند که به تازگی با انتشار نامه‌ای خواستار بخشش ریحانه جباری شده اند.

خانواده ناصر حجازی، فوتبالیست به نام ایرانی در بخشی از این نامه آورده است: "طی یک عکس و متن منتشر شده از سوی مادر ریحانه جباری که البته شناختی نیز از آنها نداریم، با خبر شدیم که فرزندتان در حدود ۶ سال قبل توسط ریحانه به قتل رسیده است تا این‌چنین داغدار فرزندتان باشید و تابدین لحظه به رغم درخواست های مکرر از سوی خانواده ریحانه و دیگر هموطنانمان تمایلی نسبت به عفو قاتل نداشته باشید."

در بخش دیگری از این نامه آمده است: "بی گمان در این روزها در کنار کلمه 'بخشش' که بارها برایتان تکرار شده است، قضاوت‌های بسیاری چه بسا ناعادلانه شنیده‌اید که داغ عزیز از دست رفته را برایتان صد چندان کرده است. خانواده محترم سربندی‌، قصد نداریم تا طلب بخشایش ریحانه را از شما داشته باشیم، بلکه می‌خواهیم کاری را انجام دهید که برایتان آرامش ایجاد می کند. بی‌شک، آرامش حداقل چیزی است که می‌تواند اندکی داغ مرگ عزیزتان را خنک نماید اما اینکه کسب چنین آرامشی با مرگ ریحانه همراه باشد یا زندگی دوباره به او، اختیاری است در دستان و اراده شما."

از دیگر افرادی که خواستار بخشش و گذشت خانواه سربندی شده، اصغر فرهادی کارگردان ایرانی است. او چندی پیش در نامه‌ای خطاب به خانواده مقتول نوشت: "من دلگیریتان را از کسانی که نابخردانه شما را آزردند و شاید خشمی را سبب شدندکه بر سرنوشت ریحانه در روزهای پیش رو تاثیر دارد، درک می کنم و با تمام وجودم از شما تقاضا دارم در روزگاری که بخشندگی حتی در جزئی‌ترین امور زندگی روزمره‌مان گم و ناپیداست، او را ببخشایید. من در تقویمم روزی را که شما با وجود همه رنج ها و دردهایتان که تا ابد همراهتان است، این انسان را به زندگی بازگردانید، روز بخشایش نام خواهم داد و نام شما را همواره به خاطر خواهم سپرد."

نکته‌‌ای که به گفته برخی از فعالان حقوق بشر در پرونده‌های اینچنینی کمتر در نظر گرفته می‌شود، حق خانواده مقتول و فشارهایی است که بر این خانواده‌ها وارد می‌شود. این در حالی است که به گفته این فعالان، خانواده مقتولان در پرونده‌های اینچنینی نباید احساس کنند که هدف اتهام افکار عمومی قرار می گیرند.

از نمونه‌های قابل توجه نتیجه بخش شدن چنین ملاحظه ای، گذشت خانواده فوتبالیست قدیمی استان مازندران از قاتل پسرشان بود.

براساس گزارش رسانه‌ها از ایران، عبدالغنی حسین‌زاده از فوتبالیست‌های قدیمی استان مازندران صبح امروز سه‌شنبه ۲۶ فروردین ماه در حالی که طناب دار به گردن قاتل پسرش آویخته شده بود، اعلام گذشت کرد.

در خبرها آمده است که در زمان اجرای حکم، مادر مقتول گفت: "اگرچه من یک پسرم را در حادثه تصادف و پسر دیگرم را این گونه از دست داده‌ام و سفره من خالی است، اما انتظار ندارم سفره کسی خالی شود."