بررسی روزنامه‌های صبح تهران، چهارشنبه ۲۷ فروردین

حق نشر عکس Arman
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از سفر حسن روحانی به زاهدان و همراهی مولوی عبدالحمید با وی در دیدار با مردم منطقه خبر داده‌اند و از زبان رئیس دولت نوشته‌اند که در قانون اساسی تبعیض بین شهروندان نیامده است.

ادامه بحث‌ها و انتقادها درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، و شوخی طنزنویسان درباره طرح مجلس برای مجازات عقیم‌سازی از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

آنها حقی دارند

ساسان آقایی در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به سفر حسن روحانی به سیستان و بلوچستان نوشته: در میان نقشه دیجیتالی چگونگی توزیع و پراکندگی آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲سیستان بلوچستان به مانند کردستان و دیگر منطقه‌های قومیتی ایران، رنگ بنفش بسیار پررنگی داشت. مردم این منطقه، نه‌تنها یکپارچه به حسن روحانی رای داده بودند که میزان مشارکت آنها در انتخابات، شگفت‌‌انگیز و بیش از هشتاد درصد برآورده ‌شد.

به نوشته این مقاله در حالی که در پایتخت ۵۲ درصد واجدین شرایط رای دادن، دلگیرانه از شرکت در انتخابات خودداری کرده بودند، محروم‌ترین مردم ایران در دورافتاده‌ترین بخش این سرزمین، به امید گشایشی در وضعیت خویش و وعده‌های یک کاندیدا، شرکت در انتخابات را چون یک «فرصت» ارزیابی کرده و کوشیده‌اند که از تنها راه موجود، حق و حقوق خویش را به مرکزنشینان یادآوری کنند.

مقاله اعتماد تاکید کرده: در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ افزایش فشارها و محدودیت‌ها در چهار سال پیش، به انباشتی از خواسته‌ها و مطالبه‌ها انجامید که ناگهان همه آنها در سبد آرای حسن روحانی ریخته شد. به مانند همیشه اما قومیت‌ها و منطقه‌های محروم ایران، پس از انتخابات در حاشیه مساله‌های کلی و ملی قرار گرفتند و اولویت آنها از یاد رفت.

علی اوسط هاشمی در مقاله در آرمان به یاد آورده که: در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، بیش از ۷۰ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان به دولت تدبیر و امید رای دادند و حالا با آمدن منتخب خودشان به استان از وی استقبال پرشوری به عمل آوردند.

استاندار سیستان و بلوچستان در این مقاله نوشته: وجود مشکلات اقتصادی، بیکاری، امنیت، مسائل زیست محیطی، بهداشتی و آموزشی در استان کاملا مشهود است و بی‌تردید خواسته اغلب مردم از ‌دکتر روحانی این است کهجهت رفع این مشکلات برنامه‌های مشخصی را در پیش بگیرد. عده دیگری از مردم استان رفع مشکلات تالاب هامون و حقابه ایران را خواستار شدند، چراکه با خشکسالی تالاب هامون و رودخانه هیرمند بخش کشاورزی منطقه دچار مشکلات زیادی شده است. بنابراین برای توسعه، این استان نیازمند اقدامات متعددی است.

جعفر کامبوزیا نماینده پیشین زاهدان در مقاله‌ای در شرق به جنبه های گونه‌گون سفر مقامات کشور به استان‌ها اشاره کرده و نوشته: در دولت گذشته، رویه این سفرها به شکلی شد که انتقاداتی را از جانب خود نمایندگان هم‌جناح رییس دولت، در پی داشت. آنان به‌همراه کارشناسان کشور به کاسته‌شدن از کارآیی سفرها، پرداختن به آن به‌شکل «رفع‌تکلیف»، زیادبودن سفرها و هزینه‌ها، نوع نگاه به حضور مردم در استقبال، مصوبات بسیار زیاد که فاقد کار کارشناسی لازم بود و غیرقابل‌اجرابودن برخی از آنها انتقاد داشتند.

با این مقدمه نویسنده مقاله خواستار آن شده که مقام‌های این دولت جنبه های مثبت سفر یک مقام ارشد را در نظر بگیرند وبا بررسی پروژه‌های ضروری که مغفول مانده، برای اجرایی‌شدن آنها برنامه‌ریزی لازم را صورت دهند.

این نماینده سابق مجلس از منطقه زاهدان نوشته: ایده دولت و مجلس اصلاحات این بود که اگر قرار است در استانی زمینه توسعه صنعتی فراهم شود، ابتدا جنبه‌های زیرساختی آن دیده شود. اقداماتی هم در این استان آغاز شد که از جمله آن، تسهیل در گمرکات استان بود. اما گمرکات عمر دولت اصلاحات کفاف نداد و پس از آن نیز بسیاری از این رویه‌ها معکوس یا تعطیل شد.

انتشار کتاب توقیف‌شده هاشمی

روزنامه‌های مختلف تهران، امروز خبر از انتشار کتاب تازه‌ای از هاشمی رفسنجانی داده و پیش‌بینی کرده‌اند این جلد از خاطرات و اسناد رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام به دلیل تلاقی با حوادث خرداد ۸۸ از اهمیت بسیار برخوردار است.

به نوشته فرهیختگان: کتاب «هاشمی در سال ۸۸» پس از دو سال و نیم توقیف، منتشر شد و در نمایشگاه کتاب امسال رونمایی می‌شود و با عناوینی نظیر «طرح دولت وحدت ملی»، «علت نگارش نامه به مقام معظم رهبری»، «راهکارهای وی برای حوادث پس از انتخابات»، «امتناع از اقامه نمازجمعه تهران» و «عدم حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف احمدی‌نژاد» شکل گرفته است.

چشمان بسته

حق نشر عکس Javan
Image caption تصویری از صفحه اول جوان

جوان، روزنامه تندرو نزدیک به سپاه پاسداران، در زیر این دو عکس از ابراهیم اصغرزاده نماینده سابق مجلس نوشته: برخی اصلاح‌طلبان امروزی نظیر ابراهیم اصغرزاده این روزها به آمریکایی‌ها پیام می‌دهند که ما با چشمان بسته لانه جاسوسی را اشغال کرده‌ایم و حالا چشمانشان به روی هیبت آمریکا باز شده است.

روحانی‌کر و اوباماکر

محمدحسین نجاتی در گزارشی در شرق نوشته: هفته گذشته، همزمان با بالاگرفتن بحث انصراف از یارانه یا اهدای آن به طبقات محروم جامعه، وزیر کاراز آغاز بیمه همگانی برای تمام ایرانیان خبر داد وپس از آن بود که کاربران شبکه‌های مجازی توییتر و فیس‌بوک در کشور، صفحه توییتری Rouhani Care را راه‌اندازی کردند؛ صفحه‌ای که در اولین نگاه، طرح جنجالی بیمه سراسری مردم آمریکا از سوی باراک اوباما رییس‌جمهور این کشور را تداعی می‌کند.

به گزارش این روزنامه: شباهت «اوباما کر» و «روحانی کر»، به شکلی است که پیش از این نیز، هفته‌نامه «تایم» یکی از معتبرترین نشریات آمریکایی، با ابراز شگفتی از اعلام خبر برنامه دولت «حسن روحانی» مبنی بر ارایه «بیمه خدمات درمانی همگانی» این طرح را با طرح «باراک اوباما» تحت عنوان «اوباما کر» مقایسه کرد.

حق نشر عکس Ghanoon
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان با اشاره به تبلیغات وسیع دولت برای منصرف‌کردن مردم از دریافت یارانه نقدی نوشته: بیشترین حجم این تبلیغات را رسانه ملی و ده‌ها شبکه رادیویی و تلویزیونی آن بر عهده دارد ولی در تنظیم و ارائه این تبلیغات کاستی‌ها و کج‌سلیقگی‌هایی دیده می‌شود که در پاره‌ای از موارد تبلیغات یاد شده را به ضدتبلیغ تبدیل می‌‌کند. از جمله آن که؛ حجم انبوه تبلیغات آنهم با سوژه‌های تکراری در بسیاری از موارد، نقش‌کاهنده‌ای در پذیرش و اقناع مخاطب دارد و علاوه بر دلزدگی، تردیدآفرین نیز هست. به بیان دیگر، دو، دو تا فقط در ریاضیات است که چهار تا می‌شود.

نویسنده اضافه کرده: در کلیپ‌های تبلیغاتی صداوسیما- مخصوصا سیما- برخی از کسانی جلوی دوربین آمده و ضمن اعلام انصراف از دریافت یارانه دیگران را هم به انصراف تشویق می‌کنند که اساسا یارانه گرفتن آنها عجیب و غریب است. در مصاحبه‌های دولتمردان بر ضرورت انصراف خانوارهای بی‌نیاز تاکید می‌‌شود که اقدام شایسته‌ای است ولی کمتر به نتیجه و دستاورد این انصراف اشاره می‌کنند و حال آن که آنچه انگیزه‌آفرین است، اطلاع مخاطب از نتیجه‌ای است که انصراف وی و امثال او در پی دارد.

کیهان در نهایت اشاره کرده که: طیفی از مردم نسبت به محل هزینه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها دچار تردید شوند. در همین زمینه باید به برخی از هنجارشکنی‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دولت و بی‌توجهی به باورهای دینی و ملی مردم نیز اشاره کرد. مجموعه این موارد اعتمادسوز می‌تواند در بی‌رغبتی مردم به همکاری با دولت موثر باشد و هست .

تخریب ویلاهای دربند

جهان صنعت در گزارشی خبر داده که بولدوزرها به ویلاهای زیبای دربند که نود سال پیش برای جلب توریست و پذیرایی از میهانان عالیرتبه ساخته شد و یادآور شده: مجموعه ویلاهای دربند در جایی ساخته شده که قبلا محل حبس فرخی یزدی بود و آن شعر معروف «ای که دربند دربندی» را سرود. بعدها آن مکان تخریب می‌شود و به جایش مهمانخانه ساخته می‌شود. در آن زمان این سیاست اتخاذ شده بود که در جای جای ایران هتل‌سازی شود.

به نوشته این مقاله: یک چیزی مسلم است اینکه این مکان ییلاقی تهران، ارزش افزوده کاذب و وحشتناکی دارد و آقایان به شیوه‌های متفاوت متوسل می‌شوند تا از این زمین‌ها استفاده کنند. اگر به این مناطق و ایضا مکان‌هایی چون دره اطراف اوین نگاه کنیم، گه‌گداری باغچه‌های باقیمانده از باغ‌های بزرگ را می‌بینیم که ساختمان‌های یک طبقه و در نهایت دو طبقه را در خود جای داده‌اند. وقتی می‌شود روی هر کدام از این خانه‌های یکی، دو طبقه چند ده واحد ساخت و پول خود را چند برابر کرد، دیگر چه کسی است که به فکر نگهداری خشت و گل باشد؟

در پایان این مقاله با لحنی گلایه‌آمیز آمده: به فرض که برای خراب‌شدن ویلاها و مهمانخانه قدیمی دربند، یکی دو روزنامه هم قال و مقال کردند، چه فایده‌ای دارد؟ وقتی اصلی‌ترین ساختمان‌ها که در ثبت یونسکو و ثبت ملی قرار دارند، مورد تعرض قرار می‌گیرند، چه توقعی برای نگهداری این مهمانخانه‌ها دارید؟ شهرداری برای پول بیشتر، ارتفاعات شمال تهران را فروخته و برج‌های چند ده طبقه ساخته؛ غول‌های بی‌شاخ و دمی که اجازه دیدن آسمان را هم نمی‌دهند.

راهکار برای افزایش جمعیت

ایمان پیربرناش در طنزانه قانون نوشته: ۵۲ درصد زایمان‌ها در کشور به صورت سزارین است و همین موضوع موجب شده دولت به فکر اجرای طرح زایمان طبیعی رایگان بیفتد تا مردم بیشتر به حالت طبیعی کار کنند. پس از این به بعد گل‌هایتان را که احتمالا یکی دو تا هم نیستند طبیعی به دنیا بیاورید تا برایتان مفت تمام شود. یعنی غیرطبیعی نباشد و اسانس یا مواد افزودنی مجاز نزنید و بگذارید همه چیز روال طبیعی خود را طی کند. در خبر دیگری خواندیم مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش می‌یابد. البته از میان ۱۴۵ هزار زنی که از مرخصی ۶ ماهه زایمان استفاده کرده‌اند ۴۷ هزار نفر آنان از سوی کارفرمایان اخراج شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود با افزایش ۹ ماه مرخصی زایمان این ریزش زنان در محیط‍‌های کار به صورت تصاعدی بالا برود. جا دارد تشکر کنیم از دوستان که ابتدا مرخصی می‌دهند و بعد اخراج می‌کنند.

به نوشته طنز قانون: اگر همان زمان که کارمندان باردار شده بودند آنها را اخراج می‌کردند، تاثیر بدی در روحیه بچه می‌گذاشت. حالا فقط سوالی که پیش می‌آید این است که درد زایمان طبیعی بیشتر است یا درد اخراج پس از مرخصی زایمان؟

امیروفایی در قانون در داستانی به همین ماجرا پرداخته و مرد پیری را مجسم کرده که سرانجام در یک بعدازظهر دلگیر پرده از راز قدیمیاش برداشته شد. ایستاده بود کنار پنجره و داشت بیرون را نگاه می‌کرد که ناگهان مثل برق از جایش پرید و فریاد زد: اومدن... خودشونن... درو باز نکنید. مادرگفت از کجا می‌دونی دنبال تو اومدن؟ با تو که سنی ازت گذشته که دیگه کاری ندارن.

طنزنویس اضافه کرده: ما هاج و واج به این طرف و آن طرف دویدن‌های پدر نگاه می‌کردیم و از مادر پرسیدیمچی شده؟ بابا آدم کشته کهصدای بلندگو از داخل کوچه برخاست که می گفت: خونه کاملا در محاصره‌ست. آقا فریبرز بدون مقاومت بیا بیرون... بیا بیرون فریبرز. ما همه می‌دونیم تو وازکتومی کردی. پدر فریاد زد:ای وای... دیگه همه فهمیدناین را گفت و به سمت بالکن دوید تا شاید بتواند خودش را از روی دیوار به پشت بام برساند. قصه به این جا می‌رسد که ما باور نمی کردیم و مادراشک از چشمانش سرازیر شد و روی دو زانو نشست و گفت قضیه مال ۲۵ سال پیشِ پسرم. اون موقع به هر کس که این کارو می کرد جایزه می‌دادن.

کارتون روز

حق نشر عکس jahan Sanat
Image caption علیرضا پاکدل، جهان صنعت

مطالب مرتبط