ابراز خوشبینی روحانی به توافق جامع اتمی با ۱+۵ تا اواخر تیرماه

حق نشر عکس president.ir
Image caption آقای روحانی برای دیداری رسمی به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره توافق جامع اتمی با گروه ۱+۵ پیش از انقضای مهلت شش ماهه، ابراز خوشبینی کرده است.

آقای روحانی که برای یک دیدار رسمی دو روزه در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران به سر می‌برد گفته است: "با این که مسائل سختی در پیش رو است اما پیشرفت هایی صورت گرفته و اگر با همین روند ادامه یابد، می توان ظرف شش ماه به توافق نهایی رسید." رئیس جمهور ایران گفته است این توافق نهایی "به معنای رفع همه تحریم‌ها و ایجاد مناسبات پولی و مالی با دنیا خواهد بود."

به غیر از رئیس جمهوری ایران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم درباره نتیجه مذاکرات ابراز خوشبینی کرده و گفته اغلب مردم ایران هم از یک توافق خوب با گروه ۱+۵ خشنود خواهند شد. آقای ظریف گفته برخی هم در ایران هیچگاه از عملکرد او و گروه مذاکره کننده راضی نخواهند شد اما گفته این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که ایران "دارای یک جامعه متکثر است."

در حال حاضر ایران و گروه ۱+۵ سرگرم مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران هستند. تاکنون سه دور از این مذاکرات در شهر وین مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شده و قرار است دور چهارم آن در هفته‌های آتی برگزار شود.

قرار است دو طرف ظرف شش ماه از تاریخ اجرایی شدن توافق ژنو، به راه حل جامع دست پیدا کنند. اجرای توافق ژنو از ۳۰ دی ۱۳۹۲ (۲۰ ژانویه ۲۰۱۴) به مدت شش ماه آغاز شده و زمان آن آخر تیرماه امسال به پایان می رسد.

توافق ژنو، صدور تحریم های تازه و اجرای برخی از تحریم های پیشین علیه ایران را در ازای وقفه در برخی از فعالیت های اتمی ایران متوقف کرد.

طرف های مذاکره از امکان تمدید شش ماهه این توافق خبر داده اند اما بر اساس مذاکرات صورت گرفته، ظاهرا امکان رسیدن به توافق نهایی پیش از انقضای این تاریخ وجود دارد.

مطالب مرتبط