مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳

ماجرای انتشار نوار صوتی مربوط به دیدار عباس عراقچی، عضو تیم ایرانی مذاکرات هسته‌ای بر روی اینترنت و تیتری که دو روز پیش روزنامه کیهان زده بود به موضوعی بدل شده که امروز در بسیاری از روزنامه‌های مستقل، نویسندگان به تحلیل آن پرداخته‌اند.

به کجا چنین شتابان؟

حق نشر عکس Iran newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

حسن وزینی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است؛ عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای وقتی با تیتر دروغین یک روزنامه مواجه شد، فقط به یک جمله بسنده کرد و گفت بازی با منافع ملی تا کجا پیش می‌رود؟

روزنامه کیهان در شماره سه‌شنبه گذشته خود به نقل از جمعی از اساتید و مدیران مدارس علمیه قم، تیتر اول خود را در صفحه یک به ابراز نگرانی آنها از برخی ناهنجاری‌های فرهنگی، اقتصادی و از جمله سیاست خارجی اختصاص داده بود.

به نوشته سرمقاله ایران ماجرا از این قرار است که آقای عراقچی به میان عده‌ای از نخبگان و طلاب حوزه علمیه قم می‌رود تا در مورد مذاکرات هسته‌ای شفاف‌سازی کند اما تحریف‌گران با جعل یک دروغ، سعی کردند دیپلمات منصوب روحانی را رو در روی رئیس جمهوری قرار دهند.

به نوشته آقای وزینی گویی برای آنها تفاوتی نمی‌کند که با تحریف حقایق، برنامه رئیس جمهوری را در هدفمندی یارانه‌ها دستمایه سودجویی قرار دهند یا توافق هسته‌ای را.

ضربه به منافع ملی

حق نشر عکس shargh newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ تندروها از یک سو این تصور را در طرف مقابل ایجاد می‌کنند که دست تیم مذاکره کننده ایران خیلی هم پر نیست و از دیگر سو تیم مذاکره‌کننده را زیر فشار قرار داده‌اند که چرا امتیاز بیشتر نگرفته‌اید؟

به نوشته آقای زیباکلام، تندروها در عین حال این را هم صراحتا گفته‌اند که قصدشان از فشار بر تیم مذاکره‌کننده این است که قدرت چانه‌زنی آنها پشت میز مذاکره بالا برود.

این استاد دانشگاه خطاب به تندروها می‌نویسد که اگر به منافع ملی باور دارید یقین بدانید که شایعات، حملات، انتقادات، جبهه‌گیری‌ها و مخالفت‌های شما با تیم مذاکره‌کننده ظرف شش ماه گذشته، سر سوزنی در مسیر منافع ملی و تقویت آن نبوده و جسارتا باید گفت که اتفاقا بیشترین ضربه را به منافع ملی زده‌اید.

پیروزی دور از دسترس اصلاح‌طلبان نیست

حق نشر عکس Etemad newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد با چاپ عکسی از سخنرانی محمدرضا عارف در دانشگاه فردوسی مشهد به نقل از او نوشته که آقای عارف در پاسخ به شعارهای پرهیجان دانشجویان گفته که پیروزی دور از دسترس اصلاح‌طلبان نیست.

گروه سیاسی این روزنامه در گزارشی نوشته است؛ فرقی نمی‌کند رقیب اصلاح‌طلبان باشد یا از چهره‌های جریان اصلاحات، دانشجویان بنا دارند با شعارهایی مشخص به استقبال سیاستمدارانی بروند که میهمان دانشگاه می‌شوند.

انگار دانشجویان که به واسطه حضور در انتخابات ۲۴ خرداد ماه سال گذشته به اهمیت حضورشان در عرصه سیاسی کشور پی برده‌اند، می‌خواهند به سکوت چهارساله گذشته‌شان پایان دهند و فعال‌تر و پویاتر مسائل و موضوعات روز کشور را دنبال کنند.

این گزارش حاکیست، بعد از هیاهویی که سه روز پیش در سالن اجتماعات دانشگاه امیرکبیر و در حضور سعید جلیلی به مناسبت روز هسته‌ای تیتر رسانه‌ها شد، دیروز شعارهای دانشجویان در استقبال از محمدرضا عارف در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد پتانسیل نهفته در دانشگاه را بازهم عیان کرد.

رفتارشناسی جریان تزویر

حق نشر عکس Ebtekar newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

اشکان بنکدار جهرمی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است؛ این روزها یکی از چرخش‌های عوام‌فریبانه برادران به ظاهر ارزشی را در ماجرای پدید آمده پس از مرگ ریچارد فرای، ایران‌شناس آمریکایی، شاهدیم.

آقای فرای که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با دعوت رسمی دولت در ایران حضور داشت با لقب پروفسور خطاب می‌شد و در صدا و سیما و دیگر رسانه‌های اصولگرا مورد ستایش و تمجید قرار می‌گرفت.

به نوشته آقای جهرمی، اما اکنون جریان تزویر به یکباره در چرخشی حاکی از بصیرت متوجه شده که ریچارد فرای جاسوس سی‌آی‌ای بوده است. روزنامه‌هایی که سال ۱۳۸۹ به یمن ورود ایران‌شناس آمریکایی توسط دولت محبوبشان با تعریف و تمجید از او یاد می‌کردند، حالا سعی می‌کنند غیرت گروههای فشار همیشه در صحنه را بجنبانند که بازهم وقت آن است که در کمال ناآگاهی به سرکردگان تزویر سواری دهند و دولت مردمی را با چالشی دیگر روبرو کنند.

مجلس در تناقض مصوبه‌ها

حمید حسینی، فعال اقتصادی در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با کسری بودجه روبروست و حالا تصمیم گرفته که با انصراف مردم از فاز دوم هدفمندی این کسری بودجه را که به دولت قبل برمی‌گردد، جبران کند.

حق نشر عکس Araman newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

به اعتقاد نویسنده، تاکنون انصراف از دریافت یارانه‌ هم از طرف مردم با استقبال روبرو شده اما مجلس در ابتدای فاز اول طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن افرادی که در مورد درآمدهای خود، اطلاعات نادرست ارائه کنند، جریمه خواهند شد.

این تصمیم در این چند روزه جنبه خبری به خود گرفت که مصوبه خود مجلس در دو سال گذشته بود اما در مقابل این اقدام دولت در دو روز گذشته، مجلس طرح دوفوریتی در دستور کار خود قرار داده که مصوبه خود را بی‌اثر کند.

به نوشته آقای حسینی باید دید که مجلس از این تصمیمات متضاد چه اهدافی را دنبال می‌کند. همچنان که در روزهای ثبت نام مردم برای یارانه‌ها در فاز دوم شاهد راه‌اندازی کمپین‌های مختلف برای تشویق مردم به ثبت نام بودیم که این افراد قصدی جز این نداشتند که دولت در رسیدن به هدف خود ناکام بماند.

موج‌های مکزیکی در قیمت‌ها

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad newspaper April17
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

علی فرحبخش در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ انتظارات اگرچه خود نقش اصلی را در تعیین روندهای قیمتی در بازار دارایی‌های مالی و فیزیکی ایفا می‌کنند، اما خود نیز به شدت از روندهای قیمتی متاثر می‌شود.

حرکت قیمت‌ها در چنین مکانیسمی در رفتارشناسی بازارها به رفتار گله‌ای موسوم است؛ رفتاری که از یکسو با افزایش قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران به یکباره برای خرید هجوم می‌آورند و قیمت‌ها را به طرز ناباورانه‌ای افزایش می‌دهند و گاه یکباره با رفتار هجومی برای فروش به سقوط ناگهانی بازارها دامن می‌زنند.

به نوشته آقای فرحبخش، رفتار هیجانی سرمایه‌گذاران گاه به ایجاد موج‌های مکزیکی در حرکت قیمت‌ها منجر می‌شود که قیمت‌ها به طور سریالی پس از کاهش در یک بازار، افزایش در بازار دیگری را به همراه می‌آورد. صف‌های خرید و فروش که در بورس تهران گاه از آن به عنوان امواج عشق و نفرت یاد می‌شود، به همین بروز رفتارهای هیجانی دلالت دارند.

مطالب مرتبط