وزیر ارشاد ایران: وصی ریچارد فرای، به وصیتش عمل کند

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی جنتی گفته است در زمینه این وصیت، اطلاعات زیادی ندارد

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، درخصوص وصیت ریچارد فرای، ایرانشناس برجسته، مبنی بر دفن شدنش در حاشیه زاینده رود اصفهان گفته است: "هر کس وصی ایشان است، برود به وصیتش عمل کند."

آقای جنتی، در حاشیه بازدید از مراحل آماده سازی نمایشگاه کتاب تهران گفته است: "دولت جدید که وصی ایشان محسوب نمی‌شود."

ریچارد نلسون فرای که روز پنجشنبه ۲۷ مارس (هفتم فروردین) درگذشت، بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود و کتابها و مقالات متعدد او درباره تاریخ ایران اغلب به عنوان منابع علمی ایرانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران، در زمان مسئولیت خود وعده دفن آقای فرای در اصفهان را داده و حتی خانه‌ای تاریخی را در این شهر به او پیشکش کرده بود.

محافظه‌کاران منتقد دولت می‌گویند او جاسوس بوده و نباید جسدش به ایران برود.

در همین حال، کاظم موسوی‌ بجنوردی، رئیس مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، که می گوید فرای به صورت شفاهی او را وصی خود تعیین کرده، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که تاکنون دوبار از علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین المللی، خواسته است که نظر آیت الله خامنه ای را در مورد دفن ریچارد فرای در اصفهان بپرسد.

آقای موسوی بجنوردی گفته است: "به ایشان گفتم که اگر با آوردن پیکر فرای به ایران موافق نیستند، این قضیه را اعلام کنند؛ ولی اگر موافق هستند، سفارش کنند تا این بحث کاملا فرهنگی، سیاسی نشده و به ضرر ایران تمام نشود."

مخالفان دفن ریچارد فرای چند بار در مورد احتمال نبش قبر او هشدار داده اند و چند روز پیش نیز گروهی در مقابل مقبره آرتور پوپ، دیگر ایران‌شناس آمریکایی که در اصفهان دفن شده، تجمع کردند و نوشته‌هایی را در مخالفت با خاک‌سپاری آقای فرای به دیوار چسباندند.

همچنین هشت تن از نمایندگان محافظه کار استان اصفهان با ارسال نامه ای به حسن روحانی به وی هشدار داده اند که در صورت دفن ریچارد فرای در اصفهان، "با عکس‌العمل شدید کنترل نشده مردمی مواجه خواهد شد."

مطالب مرتبط