ایران: هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد از غنا آمده بود

حق نشر عکس Getty
Image caption روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد فرود آمده است

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به خبر فرود یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران گفت این هواپیما در اجاره دفتر ریاست جمهوری غنا بوده و هیچ کدام از سرنشینان آن از جمله کادر پرواز آمریکایی نبوده‌اند.

خانم افخم روز جمعه (۲۹ فروردین - ۱۸ آوریل) به رسانه های ایران گفته است: "کلیه مسافران این هواپیما اعضای هیات غنایی بوده‌اند و برادر رئیس جمهوری غنا ریاست این هیات را به عهده داشته است."

آن طور که سخنگوی وزارت خارجه ایران توضیح داده این هیات عالیرتبه غنایی برای پیگیری توافقات میان دو کشور که در سفر دو سال قبل رئیس جمهوری غنا به ایران حاصل شده بود هفته گذشته به این کشور سفر کرده و پس از دیدار و گفتگو با چند تن از مقام‌های رسمی از جمله معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه روز گذشته (پنجشنبه) تهران را ترک کرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز پنجشنبه (۲۸ فروردین) گزارش داده بود که یک فروند هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشسته است.

نیویورک تایمز ضمن انتشار عکسی از این هواپیما نوشته بود آن متعلق به یک بانک خصوصی در ایالت یوتا است. بیش از هزار هواپیما، از بوئینگ ۷۴۷ تا هواپیماهای کوچک، به نام این بانک ثبت شده است.

مقام‌های ایرانی ساعاتی پس از انتشار این خبر و در واکنش‌های اولیه به گزارش نیویورک تایمز، اظهار بی‌اطلاعی کردند و آن را تایید نکردند.

نصرالله منصوری شیرازی، مدیر فرودگاه مهرآباد، خبر فرود یک هواپیمای آمریکایی در این فرودگاه را تکذیب کرد.

آقای منصوری شیرازی به خبرگزاری تسنیم گفت: "پرواز غریبه به این شکل، یعنی آمریکایی را نداشته‌ایم. اگر هم بوده به این اسم چنین چیزی را نداشته‌ایم."

پیش از آن هم حمید بابایی، مسئول امور مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، به خبرگزاری مهر گفته بود: "هیچ اطلاعی در این زمینه نداریم."

با وجود تعلیق محدود برخی تحریم‌ها علیه ایران، کاخ سفید در ماه‌های اخیر بارها هشدار داده‌ است که کشورها و شرکت‌ها باید در رابطه و معامله با ایران مراقب نقض تحریم‌های وضع‌شده از طرف آمریکا باشند.

نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، نوشته بود که حضور یک هواپیما با پرچم آمریکا در تهران احتمالا بخشی از یک سفر اقتصادی سازگار با قوانین است اما اکنون سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که این هواپیما در اجاره هیات عالی رتبه‌ای از غنا بوده و حتی خدمه آن هم آمریکایی نبوده‌اند.

با وجود این، در گزارش نیویورک تایمز آمده بود که مطابق قوانین آمریکا، هیچ هواپیمایی که بدنه یا موتور آن ساخت کارخانجات آمریکایی بوده باشد با در نظر گرفتن تحریم های ایران اجازه فرود بروی خاک این کشور را ندارد مگر ابتدا مجوزهای لازم در این رابطه را از نهادهای ذیربط کسب کرده باشد.

تحقیقات این روزنامه آمریکایی در مورد مجوزهای احتمالی صادر شده برای پرواز این هواپیما به ایران نشان داده است که نهادهای مسئول آمریکایی چنین مجوزی صادر نکرده‌اند و هیچ اطلاعی هم از چنین پروازی نداشته‌اند.

مطالب مرتبط