با امضای باراک اوباما راه قانونی برای عدم صدور ویزای ابوطالبی هموار شد

حمید ابوطالبی حق نشر عکس reuters
Image caption آقای ابوطالبی می‌گوید نقشی مستقیم در تسخیر سفارت آمریکا و گروگان‌گیری نداشته است

با امضای مصوبه کنگره آمریکا در ارتباط با شرایط جدید صدور ویزا برای سفرای خارجی و نمایندگان کشورها در سازمان ملل متحد توسط باراک اوباما، مخالفت آمریکا برای صدور ویزای حمید ابوطالبی، نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد دارای پشتوانه قانونی شد.

این قانون جدید در پی تلاش‌های اعضای کنگره آمریکا برای جلوگیری از صدور ویزای حمید ابوطالبی، نماینده معرفی شده ایران برای حضور در سازمان ملل متحد، تهیه شده و اکنون با امضای رئیس جمهوری آمریکا لازم الاجرا است.

آقای اوباما روز جمعه (۱۸ آوریل - ۲۹ فروردین) به هنگام امضای این مصوبه گفت که او با نظر کنگره همراه است که می‌گوید کسی که در فعالیت‌های این چنین مشارکت داشته ممکن است از مصونیت دیپلماتیک برای ورود به خاک آمریکا بهره ببرد."

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا گفته از آنجا که این قانون می‌تواند دست رئیس‌جمهوری را برای موافقت یا مخالفت با صدور روادید برای سفرای دولت‌ها ببندد، او از این مصوبه به عنوان توصیه‌ای قانونی در مواردی که با حق تصمیم‌گیری رئیس دولت مغایرت داشته باشد، استفاده خواهد کرد.

کنگره آمریکا علت این تصمیم را مشارکت آقای ابوطالبی در جریان اشغال سفارت آمریکا و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران به سال ۱۳۵۸ اعلام کرده است.

ایران از این تصمیم آمریکا شکایت کرده و آن را مغایر با قوانین بین المللی می‌داند.

آقای ابوطالبی معاون سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است و به عنوان نماینده این کشور در سازمان ملل متحد معرفی شده است.

بر اساس "توافقنامه مقر سازمان ملل متحد مورخ سال ١٩٤٧" که بین این سازمان و ایالات متحده، به عنوان کشور میزبان، به امضا رسیده دولت آمریکا متعهد است از ایجاد مانع در برابر فعالیت دیپلمات‌ها و میهمانان سازمان ملل متحد خودداری کند.

دولت ایران هم با استناد به این توافقنامه شکایتی را به کمیته مربوطه د رسازمان ملل متحد تقدیم کرده است.

با وجود شکایت ایران به سازمان ملل متحد درباره حمید ابوطالبی، دولت آمریکا پیش از امضای باراک اوباما هم تاکید کرده بود که به او روادید نمی‌دهد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، جمعه گذشته (۲۲ فروردین) گفته بود "با توجه به نقش آقای ابوطالبی در حوادث سال ۱۹۷۹، دادن روادید به او غیرقابل‌قبول است".

در روزهای گذشته، انتشار گزارش‌هایی درباره همکاری آقای ابوطالبی با گروهی که سفارت آمریکا را در تهران در سال ۱۳۵۸ تصرف کرد و دیپلمات‌ها را گروگان گرفت، باعث شد مخالفت‌های جدی با ورود او به آمریکا مطرح شود.

این موضوع همزمان با ادامه گفتگوهای میان ایران و گروه ۱+۵ که آمریکا هم عضو آن است، نگرانی‌هایی از تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم این بحران بر پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایجاد کرده است.

دیپلمات‌های آمریکا برای ۴۴۴ روز به گروگان نگه داشته شدند و آن واقعه به قطع کامل روابط تهران و واشنگتن منجر شد.

حمید ابوطالبی می‌گوید با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

مطالب مرتبط