مرور روزنامه‌های صبح تهران: یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳

صفحه نخست روزنامه شرق حق نشر عکس Shargh newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

امروز تنوع مطالب در روزنامه‌های یکشنبه صبح قابل توجه است. از یک سو به مناسبت روز زن در ایران یادداشت‌های مختلفی نوشته شده و از طرف دیگر اظهارات اخیر محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین بازتاب وسیعی در روزنامه‌های مستقل دارد. هرچند به این دو اعلام خبر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را اضافه کنید که به قول یکی از روزنامه‌نگاران، نگرانی از پیامدهای افزایش بهای بنزین، موضوغ بحث اغلب خانواده‌های ایرانی است.

زنان، چالش‌ها و امیدها

فاطمه راکعی، شاعر و نماینده پیشین مجلس در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ برخلاف دولت اصلاحات که تلاش کرد اشکال مختلف تبعیض زنان چه از منظر تحصیلی و استخدامی و چه کرامت انسانی و مشارکت در سرنوشت سیاسی را از میان بردارد، در هشت سال گذشته روند معکوسی در پیش گرفته شد.

طرح‌ها و لوایحی نظیر گذرنامه، تفکیک جنسیتی، محدود شدن رشته‌های دانشگاهی برای زنان که برخی نیز تصویب و ابلاغ شد، تلاش برای خانه‌نشین کردن زنان را به ذهن متبادر می‌کرد.

خانم راکعی نوشته که با وجود اختلاف‌نظر سلیقه‌ای و سیاسی، خوشبختانه زنان ایران و فعالان سیاسی زن اصولگرا و اصلاح‌طلب با صدای بلند و رسا، مخالفت خود را آن اقدامات اعلام کردند.

به نظر نویسنده مقاله، هرچند اهتمام لازم در دولت تدبیر و امید وجود دارد و می‌توان از جمله در زمینه حقوق زنان پژوهش‌هایی را انجام داد اما مجلس با توجه به همفکری اکثریت آن با تفکر دولت سابق، روی خوشی به این خواست‌ها نشان نداده است.

دشمنان بیرونی و تحجر

حق نشر عکس aftab yazd newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد بخشی از سخنان اخیر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران را در تازه‌ترین نشست ماهانه بنیاد باران چاپ کرده است. به اعتقاد آقای خاتمی بعد از ۳۵ سال دو تهدید جدی برای جمهوری اسلامی وجود دارد که یکی بیرونی است و دیگری درونی است که تحجر و نوعی اخباری‌گری است که به گفته او متاسفانه بعد از امام جدی‌تر هم شده است.

در ادامه رئیس جمهور دوران اصلاحات گفته که ظاهرپرستی خطر جدی است و می‌خواهد بگوید که تئوری انقلاب و تئوری جمهوری اسلامی همین ظاهرپرستی و ظاهرگرایی است.

آقای خاتمی معتقد است که این جریان اخلاق را نابود می‌کند. برخواست‌های اصیل و تاریخی ملت از جمله آزادی، استقلال و پیشرفت خط بطلان می‌کشد. این جریان با تعیین کننده بودن نقش مردم مخالفت می‌کند؛ آشکارا هم مخالفت می‌کند. این جریان خطرناکی است که وجود دارد.

پای کار اصولگرایی

حق نشر عکس keyhan newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

محمد ایمانی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ نوع رویکرد به موضوعاتی نظیر انتخابات را باید کف توقعات اصولگرایانه تصور کرد. قطعا قضاوت در باره مجلس ششم و هفتم یا هشتم و نهم و ارزیابی دولت‌های موسوم به اصلاحات، عدالت و اعتدال یکنواخت نیست و می‌توان عملکرد هر یک از آنان را با اصول و آرمان‌ها سنجید.

نویسنده سرمقاله در ادامه نوشته که خطاست، اصولگرایی را صرفا در پیروزی یا ناکامی نامزدها خلاصه کرد و از مسئولیت‌های اصلی اصولگرایی یعنی مطالبه دائمی آرمان‌ها و اصول از صاحب‌منصبان غافل شد. وحدت و الفت بر این مبنا به مراتب مهم‌تر از ائتلاف‌های عقلانی انتخاباتی است که مثلا در همین حد نیز در انتخابات مجلس نهم و ریاست جمهوری یازدهم در میان اصولگرایان رخ نداد.

آقای ایمانی از این که امروز برخی عواقب آن به ادعای او دامنگیر کشور و مردم شده ابراز تاسف کرده است.

اعلام نرخ بنزین ساعت ۲۴ امشب؟

حق نشر عکس Etemaad newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

همزمان با آن که دیروز حسن روحانی، از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارنه‌ها در همین هفته خبر داد، حدس و گمان‌ها در باره افزایش قیمت حامل‌های انرژی یکی از موضوعات داغ امروز روزنامه‌های آن کشور است. از جمله محمدصادق جنان‌صفت، در روزنامه اعتماد نوشته است؛ قرعه به نام چه کسی می‌افتد تا خبر مهم اقتصاد سیاسی بهار ۱۳۹۳ را به اطلاع میلیون‌ها ایرانی علاقه‌مند و همچنین نگران برساند؟ برخی تحلیل‌ها هم این است که یک شب در شب‌های همین هفته در ساعت ۲۴ یک فرد عادی به پمپ بنزین برود و متصدی مربوطه به جای لیتری ۴۰۰ تومان از او بخواهد که مثلا ۹۵۰ تومان بدهد.

آقای جنان‌صفت به برخی گمانه‌زنی‌ها اشاره کرده و نوشته که احتمالا بنزین با سه نرخ ۸۰۰ تومان، ۱۰۰۰ تومان و ۱۲۰۰ تومان ارائه شود. البته این پرسش وجود دارد که آیا دولت بازهم سهمیه مشخصی برای بنزین با کمترین نرخ را مدنظر دارد یا نه؟

به اعتقاد نویسنده مقاله دولت باید بتواند با استفاده از سنجش افکار عمومی به شهروندان توضیح دهد که افزایش قیمت‌ها برپایه کدام اصول اقتصادی و سیاسی اخذ شده و چرا این دولت ناگزیر از چنین رفتاری است.

ابهام در باره ابعاد یک تصمیم

حق نشر عکس Jahan Sanat newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

نادر کریمی جونی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است، پرسش ساده این که چه کسی از دریافت پول مفت بدش می‌آید؟ به قول معروف؛ سرکه نقد به از حلوای نسیه!

برآوردها حاکی از آن است که حدود ۷۰ میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کره‌اند، این به آن معنی است که با همه تبلیغات نهادهای دولتی و حکومتی فقط کمتر از ۱۰ درصد شهروندان به طور داوطلبانه از گرفتن یارانه انصراف داده‌اند.

در ادامه این مقاله همچنین نوشته شده که هنوز رفتار پراشتباه دولت در توزیع سبد کالا فراموش نشده است. در آن تجربه روحانی به خاطر اشتباه‌های رخ داده شده به طور رسمی عذرخواهی کرد. هم‌اکنون نیز در حالی که ابهام زیادی در مولفه‌های تاثیرگذار بر اجرای فاز دوم هدفمندی وجود دارد، او از آغاز اجرای آن طی هفته جاری خبر داده است.

به اعتقاد آقای کریمی جونی ابهام‌های جدی در مورد نحوه توزیع و مشمولان دریافت و برداشت‌های نادرست از منابع دیگر برای پرداخت یارانه‌ها مطرح است؛ آیا تیم اقتصادی دولت به ابعاد دقیق تصمیمی که گرفته، آگاه است؟

پیامدهای ناهماهنگی گروه اقتصادی دولت

حق نشر عکس Jomhouri Islami newspaper april20
Image caption صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با انتقاد از ناهماهنگی و تشتت در تصمیم‌گیری‌های دولت در حوزه اقتصاد از این که دولت یازدهم هم مانند سلف خود، گرفتار مارپیچ تصمیمات متناقض، سیاست‌های یک شبه مستمر در بخش اقتصاد شود، ابراز نگرانی کرده است.

نمونه بارز این ناهماهنگی‌ها را می‌توان این روزها در رویکردهای به شدت متفاوت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مشاهده کرد. شبکه بانکی کشور با چراغ سبزهای عملی و با استفاده حداکثری از سکوت بانک مرکزی، وارد جاده افزایش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی شده است. از سوی دیگر فعالان بازار سرمایه بابت افزایش جذابیت‌های بازارهای رقیب خصوصا بانک‌ها برای صاحبان نقدینگی و کوچ منابع از بورس به بانک دچار زیان‌های هنگفتی شده‌اند؛ چرا که شاخص این بازار فقط طی چند روز گذشته حدود ۳ هزار واحد افت کرد.

مطالب مرتبط