یک فرمانده نظامی ایران خواستار اعزام فردی دیگر به نیویورک به جای ابوطالبی شد

حق نشر عکس fars
Image caption محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران است

محمد باقرزاده، یکی از فرماندهان نظامی ایران خواستار انصراف وزارت امور خارجه از پیگیری اعزام حمید ابوطالبی، نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل شده است.

آقای باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته است محل تدفین یکی از دو برادر آقای ابوطالبی که پیش از این از کشته شدگان گمنام جنگ ایران و عراق بوده، شناسایی شده است.

به گزارش رسانه های ایران، این فرمانده نظامی خواسته "به پاس مقام مادر به ویژه مادر شهیدان فرید و مجید ابوطالبی که اخیرا پس از سال‌ها چشم انتظاری، محل تدفین فرزند عزیزش در تهران شناسایی و مشخص شد"، فرد دیگری به جای آقای ابوطالبی به ماموریت نیویورک فرستاده شود.

آقای ابوطالبی معاون سیاسی حسن روحانی، است و به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد معرفی شده است اما وزارت خارجه آمریکا گفته است به دلیل حضور آقای ابوطالبی در گروگانگیری دیپلمات های آمریکا در تهران، به او روادید (ویزا) آمریکا داده نخواهد شد.

حمید ابوطالبی می‌گوید فقط در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است. دولت ایران اعلام کرده گزینه دیگری را به جای آقای ابوطالبی برای ماموریت نیویورک معرفی نخواهد کرد و با استناد به قوانین مربوط به پذیرش دیپلمات ها در سازمان ملل، شکایتی را به کمیته مربوطه در این سازمان مطرح کرده است.

همزمان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مصوبه کنگره در ارتباط با شرایط جدید صدور روادید برای سفرای خارجی و نمایندگان کشورها در سازمان ملل متحد را امضا کرده که بر اساس آن عدم صدور روادید آمریکا برای آقای ابوطالبی را بر اساس قوانین آمریکا (و نه توافق های این کشور با سازمان ملل) قانونی می کند.

محمد صالح جوکار، از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خبر داده که موضوع آقای ابوطالبی روز یکشنبه در این کمیسیون مطرح خواهد شد.

مطالب مرتبط