فرمانده ارشد سپاه: در سیاست بی‌طرف نیستیم اما فعالیت حزبی خط قرمز ماست

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای پاکپور می گوید که هر کس از خط امام و رهبری فاصله بگیرد سپاه با او زاویه می گیرد

سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران فعالیت های سیاسی سپاه را "تعهد و بصیرت سیاسی و حضور در صف مبارزه با دشمنان انقلاب و نظام اسلامی" توصیف کرده و گفته به این معنا "سپاه صددرصد سیاسی است اما سیاسی بودن به مفهوم حزبی بودن برای سپاه خط قرمز است."

آقای پاکپور در عین حال تاکید کرده که در مقابل "کسانی که از خط امام و رهبری و از هویت انقلابی فاصله بگیرند، سپاه با آنها زاویه خواهد گرفت و سپاه در مسائلی که به انقلاب و سرنوشت مردم مربوط می شود، هرگز بی طرف نبوده و نخواهد بود."

این سخنان یک روز بعد آن منتشر می شود که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز ارتش گفت که ارتش "هرگز در دسته‌بندی‌های سیاسی مداخله نمی‌کند و از ملت و دولت منتخب آن سهم‌خواهی نکرده است."

سپاه پاسداران در سال‌های گذشته بارها در باره فعالیت های سیاسی اش متهم شده است. دخالت سپاه در سرکوب معترضان انتخابات سال ٨٨ یکی از مهمترین وقایعی است که به انتقادهای بسیاری علیه این نیرو دامن زد.

برخی منتقدان، سپاه را متهم می‌کنند که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و قبل از بروز اعتراضات هم از امکانات خود به نفع محمود احمدی‌نژاد استفاده کرده بود. اتهامی که پیشتر درباره انتخابات ٨٤ نیز مطرح شده بود.

ماده ٢ اساسنامه سپاه پاسداران "مبارزه قانونی با عوامل و جریان‌هایی که در صدد خرابکاری، براندازی نظام جمهوری اسلامی، و یا اقدام علیه انقلاب اسلامی هستند "را از ماموریت‌های این نیرو تعریف کرده است.

بنابر این قانون، فعالیت اطلاعاتی و امنیتی و همچنین "آموزش‌های عقیدتی و سیاسی" اعضای بسیج جزو وظایف سپاه تعریف شده است. بسیج نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه و متشکل از اعضای داوطلب است.

برخی فعالیت‌های سپاه پاسداران پیش از انتخابات ٨٨ نیز مناقشه‌برانگیز شده بود.

در سال ١٣٧٨ و ناآرامی‌های کوی دانشگاه، ٢٤ فرمانده سپاه با انتشار نامه‌ای به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، هشدار دادند که "کاسه صبرمان لبریز شده است."

در سال ١٣٨٣ و در حالی که دولت وقت (محمد خاتمی) قصد افتتاح فرودگاه امام خمینی را داشت، سپاه با به پرواز در آوردن جنگنده‌های خود مانع از فرود هواپیماهای مسافری شد و افتتاح آن را به تعویق انداخت.

"درسوریه حضور نظامی نداریم"

سپاه دارای فعالیت های اقتصادی گسترده است و علاوه بر فعالیت در داخل کشور، نیروی ویژه ای نیز برای فعالیت برون مرزی دارد که به سپاه قدس مشهور است.

این نیرو ظاهرا در جریان جنگ ایران و عراق عمدتا در حمایت از عملیات کردهای مخالف دولت وقت عراق فعالیت داشت و پس از آتش بس در جنگ همچنان به فعالیت خود ادامه داد.

برخی سپاه پاسداران را متهم می کنند که از طریق نیروی قدس در کنار حکومت بشار اسد در سوریه فعالیت می کند ولی آقای پاکپور می گوید که " سپاه در سوریه حضور نظامی ندارد بلکه حضور ما صرفا مستشاری است که نتیجه آن نیز شکل گیری بسیج مردمی در کنار ارتش سوریه در مقابله با جریانات تکفیری است."

آقای پاکپور می گوید که "اگر جنگ نبود، نه اعتماد به نفس ملت و پیشرفت های عظیم علمی امروز، نه استقلال و عزت کشور، نه الگوسازی های جهادی در بیداری اسلامی ملت های منطقه و نه این طراوت انقلابی و مقدس که در نسل جدید و جوانان امروز شاهدیم، هیچ یک در کار نبود."

سپاه پاسداران بعد از انقلاب تشکیل شد اما در سال ۱۳۶۴ در اوج جنگ ایران و عراق با فرمان آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی تشکیلات خود را در قالب سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی گسترش داد.

مطالب مرتبط