ایران مصادره اموال بنیاد علوی در آمریکا را محکوم کرد

حق نشر عکس Tasnim
Image caption خانم افخم حکم دادگاه نیویورک را مغایر با آزادی‌های مذهبی در آمریکا دانسته است

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم کردن حکم دادگاهی در نیویورک مبنی بر مصادره اموال بنیاد علوی و شرکت آسا در آمریکا، صدور و اجرای چنین حکمی را موجب بروز تردید در اعتبار سیستم قضایی ایالات متحده دانسته است.

روز پنجشنبه (۱۷ آوریل - ۲۸ فروردین) پرت بهارارو، دادستان آمریکایی اعلام کرده بود با تایید یک قاضی فدرال اموال بنیاد علوی و شرکت آسا در آمریکا مصادره می‌شود و از محل فروش آنها به قربانیان "وقایع تروریستی" که آمریکا دولت ایران را در آنها دخیل می‌داند، خسارت پرداخت می‌شود.

در واکنش به این خبر، خانم افخم روز جمعه (۲۹ فروردین) گفت: "بر خلاف ادعاهای بی پایه دادستان و تصمیم کاملا سیاسی و تبلیغاتی دادگاه، بنیاد علوی نیویورک یک موسسه مستقل خیریه در آمریکا است، که هیچ ارتباطی با ایران ندارد."

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با تاکید بر تکذیب دوباره نقش ایران در وقایع "تروریستی" مورد استناد در این پرونده گفت: "ادعاهای مربوط به دخالت ایران در تروریسم تکراری و قدیمی است. ایران خود قربانی تروریسم است و اتهامات واهی مبنی بر دست داشتن ایران در اقدامات تروریستی، ساختگی و بی ارزش است. حتی در مواردی دادگاه های آمریکایی، با زیر پاگذاشتن مسلمات حقوق بین الملل، دولت ایران را به واقعه ۱۱ سپتامبر و گروه القاعده مرتبط دانسته‌اند که نه تنها مضحک است بلکه نشان دهنده بی توجهی کامل دادگاه‌های آمریکایی به ابتدایی‌ترین موازین آیین دادرسی و واقعیات بدیهی است که کم سوادترین افراد نیز بر آن واقفند."

در سه دهه گذشته، پرونده‌های متعددی در دادگاه‌های آمریکا و بعضا کانادا علیه دولت ایران طرح شده است؛ از جمله پرونده مربوط به قربانیان گروگان‌گیری‌های لبنان و بمبگذاری‌ پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت که هر دو اوایل دهه ۸۰ میلادی روی دادند؛ قربانیان انفجار برج‌های خُبر در عربستان سعودی در سال ۱۹۹۳ و انفجارهای دیگری در اسرائیل و چند نقطه دیگر جهان.

وکلای بازماندگان این وقایع دولت ایران را "حامی یا مشارکت‌کننده" در انجام آنها می‌دانند و خواستار دریافت غرامت از محل مصادره اموال دولت ایران هستند.

دولت ایالات متحده این پرونده را شش سال پیش (۲۰۰۸) به دادگاه برد و از آن‌ زمان دادستان‌های فدرال در پی مصادره اموال بنیاد علوی و شرکت آسا بوده اند. اموالی که علاوه بر برج منهتن، شامل چهار مسجد و سایر املاک و دارایی‌های متعلق به بنیاد و شرکت آسا در ایالت‌های مختلف آمریکا می‌شود.

ارزش این اموال اعلام نشده است اما تنها یک برج ۳۶ طبقه متعلق به بنیاد علوی و شرکت آسا که در یکی از گران‌قیمت‌ترین محله‌های شهر نیویورک (منهتن) واقع شده است، دهها میلیون‌ دلار بها دارد. در این حکم همچنین اموال مربوط به بنیاد علوی و شرکت آسا در ایالت‌های کالیفرنیا، مریلند، تگزاس و ویرجینیا هم به همراه تمامی حساب‌های بانکی مرتبط با آنها مصادره خواهد شد و از محل فروش آنها به شاکیان ۱۹ پرونده مرتبط با دولت ایران غرامت پرداخت می‌شود.

این برج ۳۶ طبقه را در زمان حکومت سلطنتی ایران، بنیاد پهلوی، که یک نهاد غیر انتفاعی ایرانی بود، خریداری کرد.

پس از انقلاب اسلامی در ایران، بنیاد پهلوی به بنیاد علوی تغییر نام یافت و تحت نظر رهبر وقت جمهوری اسلامی قرار گرفت.

بخش عمده‌ای از اموال بنیاد علوی بعدا به بنیاد مستضعفان انتقال یافت اما بنیاد علوی سپس به عنوان یک نهاد مستقل غیرانتفاعی و خیریه ثبت شد.

این بنیاد در حال حاضر به اتهام نقض تحریم‌های ایران و همکاری مالی با تهران، مجرم شناخته شده است.

دولت آمریکا می‌گوید مالک دیگر این برج، شرکت آسا، یک شرکت صوری متعلق به بانک ملی ایران بوده است.

اما ایران ضمن رد این ادعا می‌گوید چنانچه از مدارک ثبت مشخص است، بنیاد علوی و شرکت آسا هر دو نهادهای غیردولتی و خیریه هستند.

مطالب مرتبط