ثبت نام بیمه رایگان سلامت در ایران از فردا آغاز می‌شود

حق نشر عکس i
Image caption فرم ثبت نام اینترنتی بیمه سلامت

سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی اعلام کرد افرادی که تحت پوشش هیچ یک از بیمه‌های پایه سلامت یا درمان نیستند، می‌‎توانند از فردا بدون پرداخت حق بیمه برای بیمه سلامت ثبت نام کنند.

سید مهدی میر شاه ولد امروز یکشنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) گفت که این طرح شامل کسانی نمی‌شود که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، کمیته امداد و نیروهای مسلح هستند.

او گفت: "در صورتی که در مراحل بررسی فرم ثبت نام اولیه مشخص شود که فرد متقاضی دارای پوشش بیمه ای سایر سازمانها است، ثبت نام نامبرده لغو خواهد شد."

این ثبت‌نام فقط به صورت اینترنتی انجام می‌شود و پس از بررسی فرم ثبت نام اولیه و احراز شرایط، دفترچه بیمه سلامت برای فرد صادر می شود.

حق سرانه بیمه پایه سلامت برای امسال دو میلیون و پانصد و هشتاد هزار ریال (۲۵۸ هزار تومان) برای هر فرد است که این مبلغ را دولت از محل فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها تامین و پرداخت می‌کند.

به گفته انوشیروان محسنی بندپی، مدیرکل سازمان بیمه سلامت ایرانیان، آمار مشخصی از افراد فاقد دفترچه بیمه وجود ندارد، اما دولت در سال ۹۳ حدود شش میلیون نفر جمعیت فاقد بیمه را به رایگان تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار خواهد داد و برای اجرای آن ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

آقای محسنی همچنین گفته است با اینکه قانون بیمه همگانی در سال ۱۳۷۳ تصویب شده، حدود ۸۰ درصد افراد کم درآمد و بیکار که در حاشیه کلانشهرها زندگی می‌کنند، فاقد دفترچه بیمه هستند و هزینه‌های نظام سلامت برای آن‌ها کمر شکن است.

طرح بیمه همگانی تمامی ایرانیان برای اولین‌بار است که در ایران اجرا می‌شود و تقریبا دو ماه پیش در حساب توییتر منسوب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از عنوان "روحانی کر" برای آن استفاده شده بود.

حق نشر عکس i
Image caption اطلاق لفظ روحانی‌کر به طرح بیمه همگانی سلامت

نشریه تایم استفاده از این اصطلاح را اشاره "آشکار" به طرح بیمه همگانی باراک اوباما دانسته بود که به "اوباما کر" (Obama care) معروف شده است.

اما محمدرضا واعظ‌ مهدوی، رئیس انجمن علمی اقتصاد درمان که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی بود، معتقد است "طرح بیمه همگانی ابتکار دولت خاتمی است و طرح کنونی عقبگرد از اشتباهات دولت‌های نهم و دهم است."

به گفته آقای واعظ‌ مهدوی "دولت‌های نهم و دهم، به وزارت رفاه و تامین اجتماعی با نگاه بنگاه‌داری توجه می‌کردند" و به پوشش همگانی بیمه درمانی اهمیت نمی‌دادند.

از این رو در سال‌های اخیر بیمه نبودن جمعیت شهرنشین که بخش زیادی از آنان خویش‌فرمایان شهری بودند، باعث مشکلات مالی و بالا بودن هزینه‌های درمانی آنان شده است.

مطالب مرتبط