'نیویورک محل برگزاری گفتگوهای کارشناسی ایران و قدرت ها'

تاسیسات اتمی در ایران حق نشر عکس AP
Image caption گفتگوهای نیویورک در سطح کارشناسان خواهد بود

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفته است که دور بعدی گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای این کشور ماه آینده در سطح کارشناسان در نیویورک برگزار خواهد شد.

آقای عراقچی که مذاکره کننده ارشد ایران است روز یکشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: "این مذاکرات در حاشیه اجلاس کمیته مقدماتی بازنگری ان پی تی (منع اشاعه) با حضور کارشناسان هسته ای و فنی کشورمان و اعضای پنج به علاوه یک انجام می شود."

ایران و اعضای این گروه شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان پاییز گذشته به توافقی مقدماتی برای رفع نگرانی درباره اهداف برنامه اتمی ایران دست یافته بودند.

آن توافق– که از بیستم ژانویه به اجرا گذشته شد - پنجره ای شش ماهه در اختیار طرفین قرار داد تا به توافقی نهایی برای حل اختلافات دست یابند.

براساس توافق مقدماتی قرار شد ایران برنامه اتمی اش را در حالت موجود نگاه دارد و بعضی بخش های حساس تر آن – که به سوءظن غرب می تواند جنبی نظامی داشته باشد - را معلق کند یا حتی عقب براند و در مقابل بخشی از فشارهای مالی بر ایران به خاطر تحریم ها تخفیف می یابد.

آقای عراقچی همچنین گفت که چهارمین دور مذاکرات با قدرت ها هم از ۲۳ اردیبهشت در وین با حضور جواد ظریف وزیر خارجه ایران برگزار خواهد شد.

دو طرف می گویند که رسیدن به توافق نهایی برای حل همه اختلافات دشوار خواهد بود مساله که ای آقای عراقچی هم بر آن تاکید کرد.

او گفت: "در این مذاکرات (دور چهارم در وین) تدوین و نگارش متن توافق جامع هسته ای آغاز می شود که کار پیچیده و دشواری است."

گزارش می شود در چند ماهی که از شروع توافق مقدماتی گذشته دو طرف به تعهدات خود پایبند بوده اند.

ایران در روزهای اخیر گفته که درحال تکمیل فرآیند رقیق سازی اورانیوم ۲۰ درصدی است که از شروط توافق ژنو بود. در مقابل بخشی از دارایی های ایران آزاد شده است.

وزارت خارجه آمریکا هفته پیش اعلام کرد که بخش دیگری از دارایی‌های ایران به مبلغ ۴۴۰ میلیون دلار را آزاد کرده چرا که این کشور به تعهدات خود در قالب توافق‌نامه ژنو عمل کرده است.

تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ دو هفته پیش در وین به پایان رسیده بود.

دولت ایران به رسیدن به توافق نهایی با پنج به علاوه یک تا تابستان امسال ابراز خوشبینی کرده است. توافق مقدماتی ژنو قابل تمدید است.

مطالب مرتبط