مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه اول اردیبهشت

همچنان مباحث اقتصادی در صدر اولویت مطالب روزنامه‌های امروز صبح قرار دارد، از جمله اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، احتمال کاهش نرخ سود بانکی و تزریق ۴ هزار میلیارد تومانی در بازار بورس.

وزرا گرفتار حلقه پایداری

حق نشر عکس etemad

فرشاد اعظمی در روزنامه اعتماد نوشته است: وزیر آموزش و پرورش کارت زرد گرفت. علی اصغر فانی برای آن که چهارمین وزیر کارت زردی دولت نباشد، تنها ۳۶ رای کم آورد.

این گزارش حاکیست، از یک سو تزلزل آرای اعضای فراکسیون رهروان به عنوان مهم‌ترین تجمع نمایندگان مجلس نهم و از سوی دیگر جریان‌سازی همه جانبه اقلیت پایداری و تحت تاثیر قرار گرفتن نمایندگان مستقل از فضای متفاوت بهارستان نتایج اصلی این اتفاق بودند.

در همین حال داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس در یادداشتی با عنوان "تذکرها و منافع عمومی" نوشته است؛ به نظر می‌رسد نحوه استفاده برخی از نمایندگان از اهرم‌های نظارتی در قبال دولت یازدهم از روال معمول خارج شده است. در واقع تعداد بی‌شمار تذکر و سوال از وزرا، بیشتر از آن که سازوکار نظارتی را در برداشته باشد، جنبه انتقام‌گیری ماجرا را به ذهن تداعی می‌کند.

زنان پدیدآورندگان رویدادهای بزرگ

حق نشر عکس arman

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی که هم اکنون در حصر خانگی به سر می‌برد در روزنامه آرمان به مناسبت روز زن یادداشتی را منتشر کرده است. او ضمن برشمردن برخی از پیشرفت‌های زنان در سال‌های اخیر نوشته که همین اکنون زنان پدیدآورندگان پیدا و پنهان رویدادهای بزرگ بوده و هستند.

به اعتقاد خانم کروبی یکسری ذهنیات نادرست که نشأت گرفته از تاخر فرهنگی در جامعه است را شاهدیم که مدیریت‌های کلان مردانه به وجود آورده است و آن گونه که باید به زنان فرصت داده نشده است.

نویسنده در ادامه نوشته که در قانون اساسی ایران هم چنین دیدگاهی وجود ندارد که زنان را به عنوان شهروند درجه دوم محسوب کنند. توجه نکردن به زنان در حوزه‌های مختلف چیزی جز عکس شایسته‌سالاری‌ها و بی‌توجهی به کرامت، دانش و استعداد زنان نیست.

نشانه‌های درس آموز

حق نشر عکس kayhan

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز نوشته است که به‌رغم آن همه اصرار رئیس جمهور محترم برخی از گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نزدیک به ۷۰ میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده‌اند. این رقم به یقین دور از انتظار بوده و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه را در نقطه نزدیک به صفر نگاه داشته و زمین گیر می‌کند.

آقای شریعتمداری ابتدا این سوال را مطرح کرده که چرا مردم یعنی آنهایی که می‌توانستند انصراف بدهند، اصرار دولت را نادیده گرفتند و بعد نوشته که پاسخ این پرسش را فقط می‌توان در کاهش چشمگیر اعتماد مردم به دولت و رئیس جمهور محترم جستجو کرد.

نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان بار دیگر عناصر و شخصیت‌های سیاسی را به همراه روزنامه‌های مستقل، آماج حملات خود قرار داده و در پایان نوشته که ماجرای اخیر می‌تواند هشداری جدی نسبت به ادامه حضور این طیف در حلقه دولت محسوب شود.

کاهش نرخ سود به شرط مهار تورم

حق نشر عکس jahanesanat

سعید لیلاز، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ وزیر اقتصاد اعلام کرده که در راستای حمایت از بازار سرمایه، کاهش نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار می‌گیرد. اما نکته قابل تامل این است که اگر سیاست دولت در کاهش نرخ سود بانکی فقط برای حمایت از بازار سرمایه باشد، نرخ تورم به شدت افزایش و نرخ رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.

به اعتقاد نویسنده در شرایط فعلی بازار شکست‌خورده است و دولت نمی‌تواند تعیین نرخ سود بانکی را به بازار بسپارد اما در چنین وضعیتی باید دست بانک‌ها را برای افزایش نرخ سود بانکی تا ۲۵ درصد باز گذاشت. چرا که فساد در شبکه بانکی کاهش می‌یابد، تورم مهار می‌شود و از طرفی متقاضیان دریافت وام هم واقعی‌تر می‌شوند.

آقای لیلاز در پایان سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده که در کل با روی کار آمدن دولت یازدهم تدابیری که در حوزه اقتصادی صورت گرفته است، حداکثر اقداماتی بوده که امکان رخ دادن داشته است.

محرک مثبت برای بورس

حق نشر عکس sharq

علی سنگینیان، معاون سابق مطالعات اقتصادی بورس در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ پیش‌بینی و تحلیل فعالان بازار منفی نیست اما چون روندهای منفی قبلی طولانی شده بود، سرمایه‌گذاران بورس انگیزه لازم برای خرید را از دست داده یا حداقل با تامل بیشتری به این موضوع می‌نگرند.

براین اساس بود که تصمیم ایجاد محرک جهت افزایش انگیزه در بازار گرفته شد. این باور وجود دارد که با تزریق چهار هزار میلیارد تومان در بورس، بقیه سرمایه‌گذاران هم وارد می‌شوند.

در عین حال نویسنده تاکید کرده که نمی‌توان به این نوع تصمیمات به عنوان راه حل بلندمدت نگریست و منابع بانکی، همیشه امکان تقویت بازار را نخواهند داشت.

سعدی و چیستی زیبایی

حق نشر عکس etemad

به مناسبت اول اردیبهشت، روز جهانی سعدی، دکتر اصغر دادبه در روزنامه اطلاعات مقاله‌ای را منتشر کرده است که در بخش اول آن از از جمله آمده است؛ زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر شاخه‌ای از دانش‌های فلسفی است که در آن مسائل ویژه‌ای مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

به اعتقاد آقای دادبه از آنجا که هیچ انسانی بی‌فلسفه نیست که فلسفه نتیجه تفکر و اندیشیدن است، هیچ هنرمندی هم بی‌فلسفه هنر نیست؛ یعنی که به ناگزیر در مسائل مختلف زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر دارای نظریه یا پیرو نظریه‌ای است و سعدی نیز از این قاعده مستثنی نیست و او بر آن است تا در این مقاله از دیدگاه استاد سخن که به حق سخنش حد زیبایی است، در یکی از مسائل زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر سخن بگوید که همان ماهیت یا چیستی زیبایی است.

البته دکتر دادبه قرار است در بخش دوم مقاله خود با تامل در غزل‌های سعدی، دیدگاههای این شاعر شیفته زیبایی را تفسیر کند.

مطالب مرتبط