پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محک مجلسیان در رسیدگی به حمله به زندانیان اوین

Image caption در حال حاضر برخی به مجلس ایران چشم دوخته اند تا ببینند که نمایندگان به موضوعی چنین جنجالی چگونه رسیدگی می کنند و آیا اصلا رسیدگی می کنند؟

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، درباره حمله اخیر ماموران به بند ۳۵۰ اوین از برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان زندان‌ها خبر داده و به نقل از رئیس سازمان زندان‌ها گفته که ماموران بازرسی روز پنج‌شنبه "افرادی غیر از کارکنان فعلی زندان بودند."

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری هم دیروز ضمن تایید درگیری در زندان اوین گفته است در جریان این اتفاق "یکی دو نفر از زندانیان دچار جراحت مختصری شدند." وی منظور خود از جراحات مختصر را توضیح نداده است و این در حالی است که برخی گزارشها از ایست قلبی، شکستن دنده ها و جراحاتی از این قبیل در حمله سربازان و افراد لباس شخصی به زندانیان سیاسی در زندان اوین حکایت دارند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی هم مساله بازدید تعدادی از نمایندگان مجلس از زندان اوین و دیدار آنها با برخی زندانیان بند ۳۵۰ این زندان را رد کرد و گفت: "ضرورتی به انجام این کار نمی‌بینیم".

در ادامه پس لرزه های این حمله که با واکنش گسترده در داخل و خارج ایران روبرو شد، روز یکشنبه عده ای از خانواده های زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین بار دیگر مقابل مجلس ایران تجمع کردند.

در حال حاضر برخی به مجلس ایران چشم دوخته اند تا ببینند که نمایندگان به موضوعی چنین جنجالی چگونه رسیدگی می کنند و آیا اصلا رسیدگی می کنند؟ با سکوت معنادار از کنار این حمله و تبعات آن می گذرند یا اینکه مانند مواقعی که اراده سوال و طلب جواب از دولت می کنند، در این قضیه هم از خود اراده ای نشان خواهند داد یا اینکه خود را در معرض متهم شدن به سیاسی کاری قرار می دهند.

احمدرضا حائری، برادر سعید حائری، یکی از زندانیان بند ۳۵۰ و یکی از چهار نماینده ی خانواده های زندانیان است که دیروز با نمایندگان مجلس دیدار کردند. او به بی بی سی گفت که آنها ۵ خواسته را با نمایندگان در میان گذاشته اند.

در اینجا صحبت های آقای حائری را می شنوید و سپس مصاحبه با مسیح علی نژاد، روزنامه نگار در زمینه حقوق بشر را که با نازنین جاوید، مجری برنامه چشم انداز بامدادی بی بی سی فارسی گفتگو کرده است.