رئیس سازمان زندان‌ها: عامل انتقال اخبار بند ۳۵۰ زندان اوین شناسایی شد

حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای اسماعیلی درباره حضور خود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: برای کار نکرده توضیحاتی ارائه دادیم

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها در ایران در مورد انتشار خبر درگیری در بند ۳۵۰ زندان اوین گفته است که "عامل انتقال اخبار داخل این بند به شبکه های معاند نظام از سوی ماموران زندان شناسایی شد."

آقای اسماعیلی به خبرگزاری مهر گفت: "هیچگونه درگیری در بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین رخ نداد و تنها یک بازرسی نوبتی صورت گرفته است. خبر درگیری میان زندانیان و همکاران ما صحت ندارد و دروغ‌هایی است که جبهه معاند نظام انجام می‌دهد."

او پیش از این هم وقوع درگیری در بند ۳۵۰ را تکذیب کرده بود.

آقای اسماعیلی گفت: "پس از بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین برخی زندانیان برای جو سازی اخباری خلاف واقع را به رسانه های مخالف نظام انتقال دادند. پس از انتشار این اخبار خلاف واقع، زندانیان به راحتی با خانواده هایشان تماس تلفنی داشته و دیروز با آنها دیدار حضوری داشتند. خانواده زندانیان پس از دیدار با زندانی خود متوجه خلاف واقع بودن این اخبار شبکه های مخالف نظام شدند."

روز پنجشنبه هفته گذشته گزارش شدکه در پی درگیری تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ اوین با ماموران، عده ای از زندانیان دچار جراحت و مصدومیت شدند و تعدادی از آنها به سلول‌های انفرادی انتقال یافتند.

انتشار این خبر با واکنش های گوناگونی رو به رو شد. از جمله حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، از برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان زندان‌ها خبر داده است.

آقای حسینی گفته بود که به گفته رئیس سازمان زندان‌ها، ماموران بازرسی روز پنج‌شنبه "افرادی غیر از کارکنان فعلی زندان بودند."

پیش از این، زندانیان نیز گفته بودند که ماموران روز پنج‌شنبه برخلاف گذشته از ماموران حفاظت زندان و قوه قضاییه نبوده‌اند.

اما به گزارش خبرگزاری تسنیم امروز (دوشنبه، اول اردیبهشت) آقای اسماعیلی ضمن تکذیب این خبر گفت: "نیروهای ما نیروهای پرسنل بازرسی سایر زندان ها بودند و نمی دانیم که به کدام یک از دروغ‌هایی که گفته می شود باید پاسخ دهیم. از یک طرف می گویند لباس شخصی بودند در حالی که پرسنل ما در زندان حضور داشتند و اصلا گاردی در کار نبوده است."

آقای اسماعیلی درباره حضور خود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: "برای کار نکرده توضیحاتی ارائه دادیم."

حق نشر عکس ILNA
Image caption وزیر دادگستری از 'جراحت مختصر یکی دو نفر' می‌گوید

با این حال مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، روز گذشته ضمن تائید درگیری در زندان اوین گفت در جریان این اتفاق "یکی دو نفر از زندانیان دچار جراحت مختصری شدند."

او گفت: "طبق مقررات زندان، روزانه از بندهای مختلف بازدید و بازرسی می‌شود، که در یکی از این بازرسی ها در دو اتاق، زندانیان برای بازرسی مقاومت نشان دادند و این مقاومت منجر به درگیری شد."

٢٨ نفر از زندانیان سیاسی اوین که روز گذشته در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور نوشتند که ماموران بازرسی روز پنج‌شنبه "برخلاف گذشته تعداد زیادی دوربین فیلمبرداری و تجهیزات دیگر به همراه داشتند... تعداد زیادی نیروهای لباس شخصی که نوع رفتار آن‌ها شبیه به نیروهای ورزیده عملیاتی دستگاه‌های اطلاعاتی–امنیتی بود، اجرای بازرسی را بر عهده داشتند."

امضاکنندگان این نامه، که چهره‌هایی چون علیرضا رجایی، رضا شهابی، محسن میردامادی و عماد بهاور در میان آنان هستند، گفته‌اند: "پس از شکست اقتدارگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به این سو محدودیت‌ها و مضایق جدید و بی‌سابقه‌ای بر زندانیان سیاسی اعمال شده و می‌شود."

مطالب مرتبط