مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ سه شنبه دوم اردیبهشت

واکنش‌ها به برخورد با زندانیان سیاسی زندان اوین همچنان در صدر مقالات و گزارش‌ روزنامه‌های امروز صبح است. احتمال اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز از موضوعاتی است که همچنان مباحث آن داغ است.

مصاحبه مستقیم با بی‌بی‌سی از درون اوین!

حق نشر عکس javan

جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران ایران در گزارشی که به ماجرای درگیری در بند ۳۵۰ زندان اوین مربوط است این سوال را در روتیترش انتخاب کرده که در بند امنیتی زندان اوین چه خبر است؟ این گزارش را کبری آسوپار تهیه کرده و در مقدمه آن نوشته است؛ آنچه در روزهای اخیر درگیری در بند امنیتی اوین نامیده شد، "زودتر از آن که از منابع رسمی سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی به رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شود، سر از بی‌بی‌سی درآورد."

جوان با اشاره به پخش گفتگوی ضبط شده بی‌بی‌سی در این رابطه ادامه می‌دهد که "کنترل بر زندانیان اوین تا چه میزان با تساهل و تسامح همراه است که می‌توان از داخل بند امنیتی این زندان به طور زنده" با بی‌بی‌سی مصاحبه کرد و "مجری هم اعلام کند که به خاطر مسائل امنیتی، صدای فرد مورد مصاحبه را تغییر داده‌اند؟!"

به نوشته جوان این تازه همه قصه نیست؛ چه آن که این مصاحبه زنده پس از درگیری در زندان اوین و کشف بیش از ۱۰ گوشی موبایل و تبلت صورت گرفته است. به نظر می‌رسد فقط قضیه تسامح در کنترل ورودی‌ها نیست؛ شاید حتی از دستگاه‌های قطع آنتن‌های موبایل هم بتوان بهره برد، این طور نیست؟!

صدور اجازه بازدید نمایندگان از اوین

حق نشر عکس sharq

روزنامه شرق در گزارشی نوشته است که اتفاقات روز پنجشنبه بند ۳۵۰ اوین هنوز واکنش‌هایی را در بر دارد. نمایندگان وارد گود شده‌اند و هر کدام به فراخور خود موضعی می‌گیرند. یکی پای درد دل خانواده‌ها می‌نشیند و دیگری اساسا صحت و سقم حرف‌های خانواده‌ها و زندانیان را زیرسوال می‌برد. نماینده‌ای دیگر از لزوم بازدید از زندان و دیدن فیلم سخن می‌گوید و آن یکی معتقد است که تمام این برنامه‌ها از سوی رسانه‌های خارج از کشور ترتیب داده شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که رئیس سازمان زندان‌ها هم از روز اول این خبر را تکذیب کرده و تا امروز هم تاکید می‌کند که به هیچ عنوان درگیری در بند ۳۵۰ رخ نداده است. با این حال پیگیری خانواده‌های زندانیان و رفتن آنها به مجلس باعث برانگیختن حساسیت برخی از نمایندگان شد، به ویژه آن که ملاقات دیروز برخی از زندانیان هم با حاشیه همراه بود و آنها از صحت اخبار روز پنجشنبه خبر دادند.

از نظام اسلامی رفع اتهام کنید

حق نشر عکس jomhurie eslami

در ابتدای سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده است؛ اظهارات وزیر دادگستری پیرامون ماجرای برخورد نامناسب جمعی از نیروهای امنیتی زندان اوین با برخی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ که اخبار و شایعات آن طی چند روز اخیر نقل محافل خبری و رسانه‌های مکتوب و مجازی شده، مشخص کرد که اصل برخورد با زندانیان صحت داشته، اما ماجرا به آن گستردگی که برخی سایت‌ها درصدد القای آن برآمدند نبوده است.

حسن خیاطی، نویسنده سرمقاله در ادامه نوشته همه می‌دانیم که کشور طی سال‌های گذشته از تندروی‌ها به شدت آسیب دیده و بزرگ‌ترین آسیب هم آسیبی است که به اعتماد عمومی وارد شده است. آنچه در ماجرای بند ۳۵۰ اوین رخ داد نمونه‌ای از این تندروی‌هاست که می‌توانست وجود نداشته باشد تا به ابزاری برای اتهام‎زنی علیه نظام تبدیل نشود.

به نظر نویسنده، عده‌ای بدشان نمی‌آید که فضای تقریبا به آرامش رسیده سیاسی را مجددا متشنج کنند و از این آوردگاه ماهی مقصود خود را صید کنند.

تنگنای اصولگرایی

حق نشر عکس etemad

مهشید ستوده، خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است؛ بالاخره از شوک درآمدند و اعتراف کردند به اینکه با وجود تمام امکانات و شرایطی که به نفع‌شان بود، شکست خورده‌اند. به این که تعداد بالای کاندیداهای‌شان آنها را به ورطه شکست کشاند.

به نوشته این گزارش، اصولگرایان این روزها واقع‌بین شده‌اند و درست در آستانه یک سالگی انتخابات اعتراف کردند که شکست خورده‌اند و دست از این ادعا برداشتند که حسن روحانی یک اصولگراست.

اعتراف به شکست اصولگرایی از سوی یکی از سنتی‌ترین جناح‌های اصولگرا صورت گرفته است. محمدنبی حبیبی، دبیر کل حزب موتلفه گفته که متاسفانه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته تعداد نامزدهای اصولگرایی موجب شکست آنان شد و اگر با تعدد و تفرقه وارد انتخابات مجلس آینده هم شوند، شکست خواهند خورد.

انتخابات مجلس و اعتماد به دولت

حق نشر عکس arman

علی شکوری راد، فعال سیاسی در روزنامه آرمان نوشته است؛ رسانه‌های منتقد دولت در باره بی‌اعتمادی مردم به دولت می‌گویند در حالی که باید منتظر انتخابات مجلس آینده باشند. بی‌شک انتخابات مجلس محک و نشانگر خوبی برای درک میزان اعتماد مردم به دولت خواهد بود.

در ادامه این مقاله آمده که صدا و سیما قصد دارد به شکل جدی، تقاضای ۱۱۱ نماینده‌ای را که خواهان برگزاری مناظره هسته‌ای شدند، بررسی کند. به نظر آقای شکوری راد، بحث هسته‌ای مباحث فنی و محرمانه فراوانی دارد، نکته بسیار مهمی که طیف مخالف با مذاکرات و سیاست خارجی دولت آقای روحانی باید متوجه آن باشند این است که تمامی تصمیماتی که برای مذاکرات هسته‌ای اتخاذ می‌شود با مشورت مقامات بالای کشور است. در واقع آنها می‌خواهند با نظر بسیاری از مقامات روبه‌رو شوند و آن را به نقد بکشند.

تقابل یا تعامل اقتصاد خرد و کلان در فاز دوم هدفمندی

حق نشر عکس doyaeeghtesad

دکتر علی ارشدی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ مساله ثبت نام یا انصراف از دریافت یارانه نقدی در بطن خود یکی از جالب‌ترین مسائل اقتصادی را مطرح می‌سازد. چیزی که از آن می‌توان به چگونگی تعامل یا تقابل اقتصاد خرد و اقتصاد کلان یاد کرد. این که فرد یا خانوار از درآمد نقدی به نفع بهبود وعده داده شده در سطح کلان چشم‌پوسی کند یا خیر مساله جالبی است که کمتر امکان آزمون آن در یک اقتصاد فراهم ‌می‌آید.

در ادامه این مقاله آمده در صورت قابل توجه نبودن درصد انصرافی‌ها و نیز عدم امکان راستی‌آزمایی میزان درآمد اظهار شده، دولت با توجه به تبعات پایش حساب‌های بانکی افراد باید چه تدبیر بیندیشد.

آقای راشد پاسخ این سوال را هم داده و گفته که دولت می‌تواند از طبقه درآمدی یک میلیون به بالا اقدام به حذف کند. اتخاذ این رویکرد هرچند ممکن است اندکی با خطا مواجه باشد؛ ولی به سرعت و با کمترین تبعات منفی امکان‌پذیر است.

مطالب مرتبط