ابراز رضایت ایران و روسیه از نشست وزرای خارجه همسایگان خزر در مسکو

حق نشر عکس Shargh
Image caption ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند

نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو پایتخت روسیه که با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برگزار شد، با ابراز رضایت وزرای خارجه ایران و روسیه از نشست، پایان یافته است.

وزیر امور خارجه ایران در نشست کشورهای ساحلی گفته است که "متاسفانه برخی دریای خزر را صرفا مترادف با منابع انرژی نفت و گاز تعریف می‌کنند." آقای ظریف خواستار تعیین هرچه سریع‌تر رژیم حقوقی دریای خزر با مشارکت هر پنج کشور ساحلی شده است.

در حاشیه این نشست ملاقاتی بین محمدجواد ظریف و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه برای "بررسی مسائل" دوجانبه و مساول مربوط به سوریه و افغانستان برگزار شده است.

دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو، تهیه پیش نویس بیانیه چهارمین نشست سران کشورهای ساحلی این دریا بود که قرار است اواخر تابستان سال جاری در آستراخان روسیه برگزار شود. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به این نشست دعوت شده است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از پایان نشست گفت که "احساس می‌کنم اجلاس امروز وزرای خارجه کشورهای ساحلی کمی بهتر از آنچه که انتظار می رفت برگزار شد." سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه هم گفته است که "برخورد وزرای شرکت کننده در این نشست و هیات‌های همراه آنها بسیار سازنده بود."

به گفته وزیر امور خارجه روسیه در نشست مسکو، "توافق کردیم که پروتکل های الحاقی مربوط به موافقتنامه امنیتی مصوب نشست ۲۰۱۰ باکو در زمینه مبارزه با قاچاق موارد مخدر و صید غیرقانونی ماهی در خزر را تنظیم کنیم."

قرار است پیش از نشست آستراخان، جلسه ای میان نمایندگان کشورهای ساحلی به میزبانی ایران در تهران برگزار شود.

یک روز پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه پنج کشور، نشست مقدماتی و کارشناسی کشورهای ساحلی در محل ساختمان مرکز تجارت جهانی در مسکو برگزار شد. ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و مسئول مذاکرات دریای خزر در دولت حسن روحانی، ریاست هیات ایرانی را برعهده داشته است.

مطالب مرتبط