مرور روزنامه‌های صبح تهران: چهار‌شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳

حمله شدید روح‌الله حسینیان، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری به حسن روحانی، همه موضوعات مهم روزنامه‌های امروز را از قبیل ادامه واکنش به ثبت‌نام مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و دیدار وزیر امور خارجه ایران از مسکو، تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

شایعه پراکنی از تریبون مجلس

حق نشر عکس iran newspaper april22
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

فرناز حسنعلی‌زاده، در روزنامه ایران نوشته است؛ دیروز روح‌الله حسینیان، نماینده تهران و عضو جبهه پایداری، پشت تریبون مجلس قرار گرفت تا نطق میان دستورش را قرائت کند، بسیاری منتظر اعلام لیست اتهامی این جبهه به دولت­­­­­­­ بودند، اما کمتر کسی فکر می‌کرد همسر رئیس جمهوری را آماج اتهام قرار دهد.

در ادامه گزارش آمده است؛ اینچنین شد که چند روز بعد از آن که برخی رسانه‌ها با انتشار اخبار غیرواقعی در باره دختر و همسر رئیس جمهوری حاشیه‌سازی کردند، عضو جبهه پایداری مجلس، به بهانه جشنی که با حضور صاحبه روحانی و به مناسبت گرامیداشت روز زن برگزار شده بود، زبان به افترا گشود.

آقای حسینیان در سخنان خود خطاب به آقای روحانی گفته که برادرم ظاهرا کلید چوبی به قفل آهنی می‌زنی و یا کلید را وارونه می‌چرخانید.

به نوشته این گزارش تحرکات اخیر مخالفان دولت را تکه‌های پازلی می‌دانند که وقتی کنار هم چیده شود، تولید بدبینی میان مردم نسبت به دولت را القاء می‌کند.

به اعتقاد نویسنده این گزارش، اکنون برای افکار عمومی روشن شده که اقلیت جناح موسوم به پایداری اتاق فرمان جنگ حیثیتی علیه دولت را در دست دارد و اعضای این جبهه هرآن چه دولت بکند یا نکند را اسباب اعتراض می‌کنند.

تاخیر در اعلام آمار ثبت‌نام یارانه

حق نشر عکس vatan emrooz newspaper april22
Image caption صفحه نخست روزنامه وطن امروز

به گزارش روزنامه وطن امروز دولت شکست در طرح "نه به یارانه" را گردن دیگران می‌اندازد و این ناسپاسی یکی از موارد تعجب‌برانگیز دولت است که به راحتی نمی‌توان آن را هضم کرد.

به نوشته این گزارش در حالی که روزهای گذشته مسئولان سازمان هدفمندی و معاونان رئیس جمهور در دسترس بودند، این روزها ترجیح می‌دهند گفتگو نکنند و اعلام آمار رسمی ثبت‌نام‌ها را به تاخیر می‌اندازند.

البته از تیترها و گزارش‌های روزنامه‌های تندروی اصولگرا و مخالف دولت، کاملا می‌توان دریافت که خط حمله به دولت ایران و در راس آن حسن روحانی شدت گرفته است، به عنوان مثال میکائیل دیانی، در مقاله‌ای در همین روزنامه با عنوان "نتیجه تفکر اشرافیگری توهین به ملت است"، نوشته است، این که دولت روحانی مخرج مشترک دو دولت سازندگی و اصلاحات است امروز برای همگان عیان شده است.

او در ادامه نوشته که حسن روحانی نیز به لحاظ رفتارشناسی تفاوتی با هاشمی رفسنجانی در مقوله‌های اقتصادی ندارد و از همان ابتدا نوع نگاهش به مستضعفان از بالا به پایین بود.

ثبت نام دریافت یارانه و شکست همه

حق نشر عکس etemaad newspaper april22
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد نوشته است؛ در این تردیدی نیست که بسیاری، بدون اغراق میلیون‌ها نفر که ثبت نام کرده‌اند واجد دریافت یارانه نیستند. البته و متاسفانه و به‌رغم پیشرفت‌های علم آمار، هیچ مرجع و مقام رسمی ظرف قریب به سه سالی که داستان خانمان‌برانداز یارانه به راه افتاد، مطالعه و تحقیق نکرد که بالاخره اشخاص و افراد و خانوارها دقیقا چقدر درآمد دارند.

به نوشته این مقاله اصولگرایان که منتظر فرصت بودند، بلافاصله از نمد توجه نکردن مردم به استدعای دولت برای ثبت‌نام نکردن، یک کلاه شیک و آبرومند دوختند و با مسرت نوشتند که دولت روحانی محبوبیتش را از دست داده است.

آقای زیباکلام در پایان نتیجه گرفته که پرداخت یارانه فله‌ای از همان ابتدا تصمیمی پوپولیستی، اشتباه و نابخردانه بود و ای کاش اصولگرایان به جای احساس پیروزی علیه دولت روحانی، به مردم می‌گفتند که این تصمیم چقدر غلط بود و چرا آنان طی آن سال‌ها مهر سکوت بر لب زده بودند.

نشستی برای تثبیت نفوذ روس‌ها

حق نشر عکس jahan sanat newspaper april22
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

در حالی که امروز عکس صفحه اول روزنامه‌ها به دیدار وزیر امور خارجه ایران از مسکو اختصاص دارد، داود هرمیداس باوند، کارشناس امور بین‌الملل در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است، نشست وزیران خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر دیروز در مسکو برگزار شد و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هم بررسی شد اما با توجه به این که مذاکرات گذشته به هیچ وجه در جهت احقاق حقوق ایران از این دریا قرین موفقیت نبوده است، نمی‌توان به حصول نتایج ویژه‌ای از این کنفرانس امیدوار بود.

به نوشته این مقاله روس‌ها حق ایران را از دریای مازندران نادیده گرفته‌اند و با توجه به این که ما در میان کشورهای حوزه خزر در اقلیت هستیم نباید به تغییر این روند امیدوار باشیم. آنها بخشی از ناوگان خود را از دریای سیاه به دریای مازندران منتقل کرده‌اند و بعید به نظر می‌رسد که در مسائل نظامی حتی یک وجب عقب‌نشینی کنند.

به نوشته آقای باوند، روس‌ها همان طور که در اوکراین عمل کردند، تمام تلاش خود را می‌کنند که در کشورهای جدا شده نفوذ داشته باشند و به این ترتیب این قبیل کنفرانس‌ها بیشتر از آن که احقاق حقوق ایران را به دنبال داشته باشد به تثبیت نفوذ روس‌ها منجر می‌شود.

ایران و عربستان دو رقیب یا دو شریک؟

علی خرم، نماینده دائم پیشین ایران در سازمان ملل در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ آثار تفاهم ژنو به سیاست منطقه‌ای ایران هم مساعدت کرد و حمایت عربستان از تروریسم کور راه به جایی نبرد و سوریه بشار اسد توانست نه تنها زنده بماند بلکه وجود خود را در جامعه جهانی تثبیت کند.

به نوشته آقای خرم ناکامی عربستان در آرزوهای حمله آمریکا و اسرائیل به ایران و در تغییر حکومت سوریه اکنون موقعیتی فراهم کرده که حکام سعودی واقع گرا شده و شمشیرها را موقتا غلاف کنند. ایران همواره به عربستان با احترام نگریسته و تمایل دارد روابطی دوستانه با اداره‌کنندگان حرمین شریفین داشته باشد. پس شاید اگر ابتکار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دوباره به کار افتد، بتواند از دشمنی‎ها کاسته و ایران و عربستان به جای خصومت و رقابت منفی به همکاری در خاورمیانه و جهان اسلام پرداخته و خیر آن به مردم مظلوم منطقه به ویژه سوریه، عراق و بحرین برسد.

اصلاح‌طلبان از گفتمان خود عدول نکنند

حق نشر عکس shargh newspaper april22
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

محمدرضا تاجیک، مشاور رئیس جمهور ایران در دوران اصلاحات در مصاحبه با روزنامه شرق گفته که اصولگرایان از امکان قرار گرفتن در یک قاب و قالب حزبی برخوردار نیستند. طبیعت و ماهیت هویت هیاتی و محفلی اصولگرایان به آنان مجال سامان‌یافتن در نظم و نظام حزبی به معنای دقیق کلمه را نمی‌دهد.

به گفته آقای تاجیک، در میان اصولگرایان، زعیم بسیار و پیرو اندک است، جمع بسیار و جمعیت اندک است، گسست بسیار و پیوست اندک است. اصولگرایان از زمان‌های بسیار دور همواره عزم آن کرده‌اند که بر ابدان اذهان متفرق خود سامان و سازمانی دهند و در قالب یک تشکیلات حزبی کنار هم بنشینند، اما در آخر آن چه برای آنان باقی مانده همین عزم کردن‌های مکرر و مستمر بوده است.

آقای تاجیک همچنین در پاسخ به این پرسش که آقای روحانی از سکوت دانشگاهیان خرده گرفته، می‌گوید که دولت تدبیر و امید نخست باید بستر و سازوکارهای اجرایی و عملی حضور دانشگاهیان را فراهم کند و ضمن تضمین مانایی این حضور از پویایی آن در چرخه تصمیم و تدبیر جامعه، تعریف و تصویری عملیاتی‌تر ارائه کند.

مطالب مرتبط