رئیس سازمان زندان‌های ایران تغییر کرد

غلامحسین اسماعیلی حق نشر عکس a
Image caption در پی ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، غلامحسین اسماعیلی هدف انتقادات گسترده‌ای قرار گرفته بود

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران طی حکمی رئیس سازمان زندان های ایران را تغییر داد.

علی‌اصغر جهانگیر به جای غلامحسین اسماعیلی رییس سازمان زندان‌های ایران شده است.

رئیس دستگاه قضایی ایران، غلامحسین اسماعیلی رئیس سابق سازمان زندان ها را به ریاست کل دادگستری استان تهران و ریاست شعبه اول دادگاه تجدیدنظر تهران منصوب کرده است.

در حکم صادق لاریجانی، علیرضا آوایی رئیس کل سابق دادگستری تهران نیز به عنوان مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات منصوب شده است.

در پی ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین در پنجشنبه هفته پیش، غلامحسین اسماعیلی هدف انتقادات گسترده ای قرار گرفته بود.

با وجود شهادت مکرر خانواده های این زندانیان در مورد مشاهده آثار ضرب و شتم بر روی بدن بستگان زندانی خود، آقای اسماعیلی به تاکید بدرفتاری با زندانیان بند ۳۵۰ را تکذیب کرده بود. وی شب گذشته نیز با حضور در یک فیلم تلویزیونی، بر این ادعا پافشاری کرد.

نمایش این فیلم، با واکنش گسترده خانواده های زندانیان و کاربران شبکه های مجازی فارسی زبان مواجه شد که معتقد بودند در فیلم، هیچ شاهدی در اثبات اظهارات رئیس سازمان زندان ها وجود نداشته است.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس پیشین سازمان زندان‌ها ساعاتی پس از حکم رئیس قوه قضاییه گفته است "مقدمات موضوع رفتن من از این سازمان‌ از چهار ماه پیش مشخص شده بود و این موضوع هیچ ارتباطی با آنچه در زندان اوین رخ داد، ندارد."

آقای اسماعیلی می‌گوید: "اگر این دو موضوع به یکدیگر مرتبط بود، به‌طور قطع چنین جایگاه خطیری را به من نمی دادند."

علی‌اصغر جهانگیر که توسط رییس قوه قضاییه ایران به سمت ریاست سازمان زندان‌ها منصوب شده، از شهریور ۱۳۹۲ ریاست دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه را بر عهده داشته و از اردیبهشت ۱۳۹۱ تا آن تاریخ، "بازرس ویژه و مشاور رئیس قوه" بوده است. وی قبل از اردیبهشت ۱۳۹۱ نیز، ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه را بر عهده داشته است.

انتقاد شدید صادق لاریجانی از 'هجمه به قوه قضاییه'

در پی تغییر رئیس سازمان زندان ها، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه امروز مدعی شد که تصمیم به این تغییر "از حدود ۴۰، ۵۰ روز قبل گرفته شده بوده" و نوعی "ارتقا" محسوب می‌شود.

این در حالی است که صادق لاریجانی، به دنبال تغییر رئیس سازمان زندان ها به سختی از "هجمه‌هایی که علیه قوه قضاییه و نظام اسلامی به بهانه بازرسی زندان از سوی برخی رسانه‌های داخلی در همراهی با رسانه‌های خارجی صورت گرفته" انتقاد کرده است.

وی افزوده است که "حسب گزارش رئیس محترم سازمان هیچ خلافی صورت نگرفته" اما وقایع اخیر زندان ها بهانه ای برای "زنده کردن جریان فتنه" شده است.

آقای لاریجانی با رد تصور "انفعال دستگاه قضایی" در مقابل منتقدانش، به دادستان تهران و دادستان‌های سراسر کشور دستور داده است "در مقابل هرگونه فضاسازی، نشر اکاذیب و اخلال در امنیت ملی بایستند تا همگان بدانند که نظام اسلامی ایران نظامی نیست که به بهانه‌های واهی در مقابل فتنه‌گران و اخلال گران و حامیان آنان، به انفعال بیفتد."

وی بدون توضیح بیشتر افزوده است که اگر تاکنون قوه قضاییه "تسامحی از خود نشان داده، از این پس هیچ‌گونه تسامحی نخواهد داشت."

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران امروز صبح از "تشکیل تیمی" برای "بررسی وقایع اخیر زندان اوین" خبر داده بود.

آقای نوبخت در مورد واکنش قوه مجریه به وقایع اخیر بند ۳۵۰ زندان اوین گفته بود که دولت "پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهد کرد."

وی با تاکید بر "وظایف" رئیس جمهور و هیات وزیران در مورد حقوق شهروندان اعلام کرده بود: "قطعا دولت از ایفای وظایف قانونی خود در حمایت از شهروندان کوتاه نخواهد آمد."

به دنبال انتشار اخبار حاکی از ضرب و شتم شدید زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، دیروز تعدادی از اعضای خانواده های زندانیان این بند در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار تشکیل "کمیته حقیقت یاب" در مورد وقایع بند ۳۵۰ شده بودند.