تشکیل تیمی از سوی دولت ایران برای 'بررسی وقایع زندان اوین'

محمدباقر نوبخت حق نشر عکس dolta.ir
Image caption به گفته آقای نوبخت دولت "پس از انجام بررسی‌های لازم" در مورد ماجرای بند ۳۵۰ "گزارش مربوطه را منتشر خواهد کرد"

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران از "تشکیل تیمی" برای "بررسی وقایع اخیر زندان اوین" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای نوبخت چهارشنبه ۳ اردیبهشت (۲۳ آوریل)، در پاسخ به سوال این خبرگزاری در مورد واکنش قوه مجریه به وقایع اخیر بند ۳۵۰ زندان اوین گفت که دولت "پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهد کرد."

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش کرده که آقای نوبخت با تاکید بر "وظایف" رئیس جمهور و هیات وزیران در مورد حقوق شهروندان اعلام کرده است: "قطعا دولت از ایفای وظایف قانونی خود در حمایت از شهروندان کوتاه نخواهد آمد."

به دنبال انتشار اخبار حاکی از ضرب و شتم شدید زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، دیروز تعدادی از اعضای خانواده های زندانیان این بند در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار تشکیل "کمیته حقیقت یاب" در مورد وقایع بند ۳۵۰ شدند.

خانواده‌های تجمع کننده، همچنین خواستار برکناری مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت یازدهم شدند که گفته بود در واقعه روز پنجشنبه، تنها "یکی دو نفر از زندانیان دچار جراحت مختصری شده اند." پیش از آقای پورمحمدی، غلامحسین اسماعیلی، رییس سازمان زندان ها اساسا وقوع هر گونه درگیری در زندان اوین را رد کرده بود.

خانواده هایی که در مقابل ریاست جمهوری حضور یافتند، دیروز ۵ نماینده را برای گفتگو به داخل این مجموعه فرستادند و از طریق آنها مطالبات خود را با یکی از مسئولان بازرسی ویژه ریاست جمهوری در میان گذاشتند.

این خانواده ها، در عین حال در پایان تجمع خود اعلام کردند که از روز چهارشنبه تا زمان انجام پیگیری‌های لازم در مورد ضرب و شتم زندانیان "روزه سیاسی" می‌گیرند.

در واکنشی جداگانه به وقایع بند ۳۵۰، محمود علوی وزیر اطلاعات در ابتدای هفته جاری اعلام کرد که در مورد این واقعه بیانیه خواهد داد، هرچند این بیانیه هنوز صادر نشده است.

اعلام روزه سیاسی خانواده های زندانیان، در شرایطی صورت گرفته که از روز دوشنبه، ۱۲ نفر از زندانیان بند ۳۵۰ با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب و مجازات عاملان ضرب و شتم زندانیان، دست به اعتصاب غذا زده اند.

از دیروز سه شنبه ۲۱ نفر دیگر از زندانیان سیاسی نیز با اعلام حمایت از خواسته های این ۱۲ زندانی، به اعتصاب غذای آنها پیوسته اند.

سخنگوی دولت در بخشی از اظهارات امروز خود راجع به وقایع زندان اوین گفته است نمی توان به صرف اینکه افرادی زندانی هستند حقوق آنها را نادیده گرفت.