مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنج‌شنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳

تغییر رئیس سازمان زندان‌ها و اظهارات صادق لاریجانی، موضوعی است که به صورت خبری در بسیاری از روزنامه‌های امروز منعکس شده است. اما همچنان ماجرای حمله اصولگرایان تندرو بحثی است که دامنه آن روز به روز وسیع‌تر می‌شود.

پایان مدارا

حق نشر عکس vatanemrooz newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه وطن امروز

روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشته است؛ شاید آنان که در بی‌بی‌سی فارسی، بازی اوین را شروع کردند تا به خاطر کورشدن خطوط ارتباطی خود هزینه‌ای به جمهوری اسلامی تحمیل کنند، اکنون از کرده خود پشیمانند. اکنون نه تنها خطوط ارتباطی آنان تا حدود زیادی کور شده که حساسیت‌های لازم برای مقابله با اهمال‌های نظارتی هم ایجاد شده است.

این گزارش مدعی شده که اظهارات روز گذشته صادق لاریجانی نشان داده که ریاست قوه قضائیه عزم خود را برای پایان دادن به سوءاستفاده جریان فتنه از مسامحه و مدارای نظام جزم کرده است.

این روزنامه که از تغییر رئیس سازمان زندان‌ها که اغلب در روزنامه‌های مستقل به آن اشاره شده به عنوان ارتقاء فرد مذکور نام برده و در ادامه با گزارشی تحت عنوان "آب بیست و سی در لانه بی‌بی‌سی" به بررسی مستند باشگاه خبرنگاران از بند ۳۵۰ زندان اوین و گزارش تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پرداخته است.

اصولگرایی علیه یاران احمدی‌نژاد

حق نشر عکس etemaad newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد در یادداشت‌ها و گفتارهایی، رفتار یاران احمدی‌نژاد علیه دولت روحانی را در شماره امروز خود بررسی کرده است. به نوشته این روزنامه "جنجال بی‌توقف" تیتر ثابتی است برای خبرهایی که این روزها از مجلس می‌رسد. جریان تندروها که فراکسیون کوچکی موسوم به پایداری در مجلس است، حالا خط‌مشی تخریبی خود علیه دولت را آشکارتر کرده است. اگر در ابتدای روی کار آمدن دولت، وزیران در سیبل هدف بودند، اکنون خود رئیس جمهور و نزدیکانش مانند همسر و برادرش هدف انتقادها قرار می‌گیرند.

گزارش اعتماد حاکیست؛ جریان پایداری می‌گوید که "فرصت به دولت تمام شد" و بی‌پرواتر از گذشته در برابر دولت و گام‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت موضوع خواهد گرفت. این هشدار به این مفهوم خواهد بود که باید منتظر حمله‌هایی تندتر از نطق روز سه‌شنبه روح‌الله حسینیان به دولت و شخص روحانی هم باشیم و جریانی که گفته می‌شود، بیشتر از ۳۰ عضو در مجلس ندارد، آتش تهیه‌ای برای دامن زدن اختلاف میان مجلس و دولت را تدارک دیده است.

نویسنده این گزارش بعد از اصولگرایان پرسیده که آیا می‌خواهند در باره این جریان سکوت کنند؟

بحران‌سازی زنجیره‌ای؟

حق نشر عکس shargh newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

"من فیلمش را دارم، وقتش که برسد آن را منتشر می‌کنم"، نعمت احمدی، حقوقدان با آوردن این حرف روح‌الله حسینیان علیه رئیس جمهور ایران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که او دو، سه روزی است که دوباره خبرساز شده است و در حال فراموشی "نه" مردم به ایده‌های جریان متبوعش است. او خبرساز شده نه از این بابت که دنبال حقوق موکلین خود باشد بلکه مدعی است، در جشنی که همسر رئیس جمهور حضور داشته، عده‌ای رقصیده‌اند.

نویسنده مقاله می‌گوید به نوع ادبیاتی که آقای حسینیان به عنوان یک روحانی و نماینده مجلس نسبت به همسر رئیس جمهور به کاربرده کاری ندارد، بلکه حقیقت تلخی است که اگر واقعیت داشته باشد باید به خدا پناه برد و آن تهیه فیلم محرمانه از جشنی است که افراد شرکت‌کننده در آن با دعوتنامه حاضر شده بودند.

آقای احمدی در ادامه نوشته موضوع استقراق سمع و شنود از موضوعاتی است که ظاهرا قرار نیست پایانی داشته باشد. از نصب دوربین در دفتر کار علی مطهری نماینده تهران گرفته تا این آخری.

او نوشته اگر بپذیریم که آقای حسینیان راست می‌گوید باید بپرسیم که با چه مجوزی از آن جشن فیلم تهیه کرده و اگر هم فیلم و عکسی در کار نباشد و او بلوف زده باید گفت که اقدامی دور از شان و جایگاه نمایندگی مجلس و لباس روحانیت خود انجام داده است.

نویسنده در پایان نوشته است؛ تهدیدی که در پس زمینه گفتار آقای حسینیان و خطاب به رئیس جمهور و همسرش با آن ادبیات نهفته، خدا کند سرآغازی بر بحران‌سازی‌های زنجیره‌ای مشابه دوران دولت اصلاحات نباشد.

پایان ماراتن بنزین

حق نشر عکس shahrvand newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه شهروند

گروه اقتصادی روزنامه شهروند در گزارش نوشته است؛ آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها معانی مختلفی دارد؛ تغییرات در قیمت حامل‌های انرژی، تغییر در تعداد یارانه‌بگیران و نوسانات در نرخ تورم و غیره. اما فعلا مهم‌ترین معنی که از این تحول در ذهن مردم شکل می‌گیرد، افزایش قیمت عنقریب بنزین است.

به نوشته این گزارش، فروردین که به پایان رسید تب و تاب مردم برای این گرانی اجباری بالاتر رفت. آشکارترین واکنش جمعی هم صف طولانی مردم در آخرین روز آن ماه بود؛ برای خرید آخرین قطره‌های بنزین ۷۰۰ تومانی. روز بعد معلوم شد که فعلا چند روزی وقت باقی است، هرچند که خبری از واریز بنزین سهمیه‌ای هم نبود. به عبارت دیگر همه و از جمله دولت دست نگه داشته بودند که اول تکلیف قیمت‌های جدید مشخص شود. دیروز خبرها جالب‌تر هم بود از بعضی جایگاه‌های بنزین خبر می‌رسید که فعالیتشان را کلا تعطیل کرده بودند. البته می‌توان این همزمانی در فعالیت را از روی اتفاق قلمداد کرد اما در نهایت همه‌چیز متوقف شده تا از قیمت بنزین جدید رونمایی شود.

مشکل کمپین انصراف از یارانه

حق نشر عکس ebtekar newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است؛ چند روزی از ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه گذشته و برخی از رسانه‌ها به پایین بودن میزان انصراف اشاره می‌کنند که اکنون از سوی دولت هم به تایید رسیده است.

به نظر نویسنده مهم‌ترین نکته در این زمینه مساله بی‌اعتمادی به دولت‌هاست البته نه آن چنان که فرصت‌طلبان عرصه کیهانی آن را فقط به دولت اعتدال نسبت می‌دهند بلکه بی‌اعتمادی مردم همچون بسیاری از مصائب اقتصادی دیگر به ناحق از دولت گذشته به ارث رسیده است.

به نوشته این مقاله رئیس جمهور باید تاکنون دریافته باشد که جماعت پرهیاهوی اقتدارگرا که صبورانه نازشان را می‌خرد، جز به خاک رساندن پشت دولت رضایت نمی‌دهند و هرگونه عقب نشینی در عرصه اجتماعی و سیاسی نیز جز پیشروی این جماعت قدرت طلب را به دنبال نخواهد داشت.

مشکلات محیط زیست دامنه‌دار خواهد بود

حق نشر عکس qanoon newspaper april24
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

بهروز بهزاد در روزنامه قانون نوشته که مرگ دو میلیون قطعه ماهی در سد فشافویه خبر تاثر و تامل برانگیزی بود که روز گذشته شنیدیم. در اخبار علت واقعه را رهاسازی فاضلاب خام به سد فشافویه اعلام کرده بودند. حالا خطر این است که آب شیرین منطقه هم آلوده شود.

باید بگویم کنترل و نظارت، مهم‌ترین مساله‌ای است که نه تنها در حوزه محیط زیست، بلکه در تمام حوزه‌ها اگر اجرا می‌شد وضع به این منوال نبود.

نویسنده با ابراز تاسف نوشته که وقتی کار از کار گذشت و حادثه رخ داد، دوستان شروع به صحبت می‌کنند و علت حادثه را می‌گویند اما تا قبل آن کسی نیست که کنترل و بررسی کند که اوضاع از چه قرار است. آب، مهم‌ترین ماده حیاتی ماست و تمام فعالیت‌های ما به نحوی با آب در ارتباط است و تاثیر آلودگی آن تمام زندگی ما را مختل خواهد کرد. دو میلیون قطعه ماهی تعدادی نیست که بتوان ساده از کنار آن گذشت.

مطالب مرتبط