مرور روزنامه‌های صبح تهران: ‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

موضوع اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و اعلام قیمت‌های جدید بنزین و دیگر حامل‌های انرژی از اولویت ویژه‌ای در روزنامه‌های امروز چاپ تهران برخوردار است. در این میان حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به عنوان یکی از صد چهره برتر سال گذشته میلادی به انتخاب مجله تایم، در برخی از روزنامه‌ها منعکس شده است.

مسیر تورم پس از فاز دوم

حق نشر عکس Donyaye eghtesad newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

حمید زمان‌زاده در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که با اجرای فاز دوم هدفمندی بسیاری از مردم و حتی کارشناسان اقتصادی نگران افزایش مجدد نرخ تورم هستند. اما به نظر نویسنده اثرات تورمی اجرای مرحله دوم محدود است و روند نزولی تورم به شرط حفظ ثبات ارزی تداوم خواهد یافت.

به نوشته آقای زمان‌زاده، جای شک نیست که افزایش قیمت انرژی به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و در نتیجه تورم خواهد انجامید، چرا که با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، قیمت انرژی به طور میانگین حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است. اما به رغم این افزایش، بار تورمی بیش از ۳ تا سه و نیم درصد نخواهد بود، بنابراین اثرات تورمی اجرای این مرحله محدود خواهد بود و جای نگرانی ندارد.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله، حرکت در مسیر رفع تحریم‌های اقتصادی و حفظ ثبات نرخ ارز، تضمین کننده این امر است که مسیر نزولی نرخ تورم در سال جاری با وجود اجرای فاز دوم ادامه خواهد یافت. در مقابل عدم حصول توافق هسته‌ای و به تبع آن بی‌ثباتی‌های ارزی به صعود مجدد نرخ تورم خواهد انجامید که البته ارتباطی به اجرای فاز دوم هدفمندی نخواهد داشت.

پیام هسته‌یی تهران به غرب

حق نشر عکس etemaad newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد در گزارش اول خود نوشته که این روزها همه چیز برای توافق نهایی ایران و ۵+۱ آماده است. از همین روست که محمد البرادعی، به مناسبت انتخاب حسن روحانی به عنوان یکی از صد چهره برتر مجله تایم نوشته که روحانی میانه‌رو، فرصتی است که به هیچ عنوان نباید از دست برود؛ فرصتی که حایز اهمیت بسیار است. پس از او بود که وزیر خارجه ایران هم در پیامی در توییتر بر سخنان البرادعی صحه گذاشت و اعلام کرد که روحانی فرصتی را ایجاد کرده که نباید از دست برود؛ موضوع بسیار حائز اهمیت است.

به نظر اعتماد، این سخنان را در آستانه مذاکرات اردیبهشت در وین، پیامی به قدرت‌های غربی دانسته و یادآوری کرده که در کنار این اظهارات روز گذشته علی لاریجانی هم در خطاب به کشورهای غربی گفته که ایران دنبال گرفتن زمان نیست و اگر صادق باشید، دو یا سه ماهه می‌توانید با ایران توافق کنید.

در پایان این گزارش آمده که ایران برای آخرین بار با پیامی روشن به استقبال مذاکراتی شفاف و راهگشا در اواخر ماه جاری رفته است.

تندروها منافع ملی را قربانی می‌کنند

حق نشر عکس qanoon newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

مسعود کاظمی، در روزنامه قانون نوشته است که دور جدیدی از بگم بگم‌ها و حتی تهدید به انتشار فیلم، بخشی از سناریوی خطرناک تندروها در ایران است. به ظاهر آن مردی که بگم بگم ورد زبانش بود و فیلم‌های خصوصی منتشر می‌کرد رفته است اما بقایای تفکر او و همفکرانش همچنان باقی است و می‌خواهد حیات خود را با فشار بیشتر ادامه دهد.

به نوشته آقای کاظمی موجد بحران‌سازی برای دولت آن هم در آستانه دور نهایی مذاکرات هسته‌ای بالا گرفته است. اتفاق و حواشی حادثه‌ای که روز پنجشنبه هفته پیش رخ داد یکی از همین موارد است که تاثیرات آن تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت. احتمال ایجاد بحران‌های واقعی و رسانه‌ای در روزهای آتی بیش از پیش خواهد بود و نگران کننده‌ترین بخش این سناریو هم عبور از منافع ملی به سود منافع مقطعی تندروهاست.

جشن هجمه به دولت!

حق نشر عکس arman newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

روزنامه وطن‌امروز در مطلبی با عنوان شیردلان نقد یک ساله شدند، گزارش مشروحی از جشن یک سالگی مجموعه طنز دکتر سلام در تلویزیون دولتی ایران را منتشر کرده است. درهمین حال مطهره شفیعی در گزارش اصلی روزنامه آرمان با مطلبی تحت عنوان جشن هجمه به دولت نوشته است؛ تندروها که امکان مانور در فضاهای عمومی همانند زمانی که دولت‌های اصولگرای نهم و دهم مستقر بود را ندارند، اکنون بهترین مسیر خود را در هجمه به دولت انتخاب کرده‌اند.

به نوشته این گزارش، از جمله موضوعات مورد توجه نصب بادکنک‌های بنفش و سفید در این برنامه بود. به طوری که بادکنک بنفش نشانه تحقیر دکتر سلام بود و در اواسط برنامه هم تمام بادکنک‌های بنفش ترکیدند.

در پایان نویسنده گزارش پرسیده که آیا برگزاری یک جشن زنانه در سعدآباد ضرر داشت یا برگزاری جشنی که سیاست‌های دولت را زیر سوال می‌برد؟

در جشن ۵۰ سالگی شرق

حق نشر عکس shargh newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

روزنامه شرق امروز دو هزارمین شماره خود را جشن گرفته است. در یکی از یادداشت‌هایی که به این مناسبت اختصاص یافته نوشته‌ای هم از جواد مجابی، نویسنده در صفحه اول به چاپ رسیده است.

در این نوشته از جمله آمده، بیایید فرض کنیم که شرق حالا نه صدساله، دست کم ۵۰ ساله بود، مثل لوموند یا گاردین، رسانه‌ای واقعا مستقل و منتقد اوضاع، ناوابسته به دولت‌ها، با تعهد حرفه‌ای به گسترش اخبار، اطلاعات و آگاهی‌های درست از وضعیت موجود کشو و دنیا، بدون تعطیل یا توقیف، با بهره جستن از شایسته‌ترین نویسندگان که طی پنج دهه می‌توانستند آزادانه و آگاهانه در راه مصالح ملی و منافع مردم و توسعه هماهنگ کشور قلم بزنند.

آقای مجابی در پایان این مطلب نوشته که این مملکت چیزی از اسباب توسعه کم ندارد، آن چه زیادی دارد مدعیانی است که خود را محق‌ترین آدم در تشخیص اوضاع می‌شمارند و در عین حال برای دیگران حقی در بیان حقایق قایل نیستند.

دلایل مرگ ماهی‌ها در حاشیه پایتخت

حق نشر عکس shahrvand newspaper april26
Image caption صفحه نخست روزنامه شهروند

روزنامه شهروند در گزارشی نوشته است؛ ماهی‌ها مردند، دلیل مرگ معما شد. سه روز از اعلام خبر جمع‌آوری ۲ میلیون قطعه ماهی مرده در سد فشافویه می‌گذرد. مرگی دسته‌جمعی که به گفته رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری، رهاسازی فاضلاب خام شهرک واوان، دلیل آن بود. از آن روز تاکنون چند دلیل دیگر هم مطرح شده از آن جمله که شرکت آب و فاضلاب استان تهران از کم‌شدن آب دریاچه خبر داده و گفته که به این دلیل ماهی‌ها خفه شده‌اند.

شهروند در ادامه این گزارش نوشته که تشکیل تیم ویژه‌ای برای پیگیری حادثه در حالی تنها خبر محیط زیست استان تهران برای حادثه مرگ ۲ میلیون قطعه ماهی است که تاکنون هیچ موضعی از سوی اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس گرفته نشده است.

مطالب مرتبط