آغاز به کار دومین فرماندار زن در سیستان و بلوچستان

حق نشر عکس Courtesy
Image caption معصومه پرندوار (چپ) و حمیرا ریگی (راست) دو فرماندار زنی هستند که به فاصله ده روز در استان سیستان و بلوچستان منصوب شده‌اند

معصومه پرندوار، دومین فرماندار زن استان سیستان و بلوچستان کار خود را آغاز کرد.

خانم پرندوار که اوایل اسفند سال گذشته به عنوان فرماندار شهر مرزی هامون معرفی شده بود، امروز، شنبه ۶ اردیبهشت کار خود را در این شهر در شمال استان سیستان و بلوچستان آغاز کرد.

فرماندار تازه شهر هامون که کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری است، ۱۴ سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی بوده است.

چند روز پیش هم حمیرا ریگی، یکی از زنان بلوچ و اهل سنت استان سیستان و بلوچستان به عنوان فرماندار کار خود را در شهر قصرقند در جنوب این این استان آغاز کرد.

خانم ریگی پیش‌تر، بخشدار شهر بندری چابهار بوده است.

در ماه‌های گذشته انتصاب زنان در رده‌های مدیریت شهری مانند شهرداری و پست‌های امنیتی مانند فرمانداری در استان سیستان بلوچستان باعث توجه رسانه‌ها به این موضوع شده است؛ به‌ویژه به این دلیل که بیشتر مدیران تازه منصوب شده، از زنان اقلیت بلوچ و اهل سنت ایران هستند.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption سامیه بلوچ‌زهی پیش از شهرداری کلات، اداره شهرداری سرباز و رسیدگی به مشکلات آنجا را به عهده داشته است

پیش از این هم سامیه بلوچ‌زهی، شهردار اهل سنت اداره شهرداری کلات را در استان سیستان و بلوچستان به عهده گرفته بود.

زهرا اربابی هم یکی دیگر از زنانی است که با حکم وزیر کشور ایران به عنوان معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری سیستان و بلوچستان منصوب شده است.

او هم مانند خانم ریگی و خانم بلوچ‌زهی از اقلیت اهل سنت ایران است.

بسیاری از شهروندان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان از چگونگی توزیع منابع ثروت و امکانات مدیریتی در این استان گلایه دارند و آن را "تبعیض‌آمیز" می‌دانند. آنها تمایلی ندارند افراد غیربومی مدیریت استان را به عهده بگیرند.